Зонду NASA OSIRIS-REx вдалося отримати зразки ґрунту з астероїда Бенну, який знаходиться за 321 мільйон кілометрів від Землі.
Про це повідомляє пресслужба місії.
Зонд наблизився до поверхні астероїда буквально на декілька секунд. Такий маневр називають «дай п’ять» (high-five), бо вченим коротка посадка нагадує дружнє плескання в долоні.
Зонд за допомогою струменя газу підіймав невеликі шматочки породи, які мали потрапити у спеціальні резервуари.
Породи зонд брав з одної з безпечних точок – Nightingale («Соловейко»). Ця ділянка шириною приблизно 8 метрів.
Congratulations to the entire @OSIRISREx team and all of @NASA’s partners on this mission! We are on the way to returning the largest sample brought home from space since Apollo. If all goes well, this sample will be studied by scientists for generations to come! https://t.co/rdNtObIxht
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) October 20, 2020
Метою було зібрати щонайменше 60 грамів ґрунту. Скільки саме зібрав OSIRIS-REx, вчені зрозуміють після аналізу за декілька днів.
Якщо виявиться, що ґрунту недостатньо, то зонд здійснить другу вилазку на астероїд 12 січня 2021 року. І перші, і другі зразки готуватимуть до повернення на Землю у вересні 2023 року.
Астероїд Бенну виявили у 1999 році. Зонд OSIRIS-REx вперше наблизився до об’єкта у 2018 році й тоді команда вчених злякалася. Спостереження за допомогою телескопів і радіолокаторів показували те, що поверхня астероїда, швидше за все, має піщану структуру. Але знімки зонда показали, що замість піску астероїд завалений камінням.
Дослідники вважають, що Бенну є древнім кам’яновугільним чи вуглецевим астероїдом. А це означає, що в його породі збереглися частини хімічних елементів, які існували 4,5 млрд років тому під час зародження планет і Сонця.
Вчені переконані, що вивчення зразків з астероїда дозволить краще зрозуміти зародження Сонячної системи.