У курортній Східниці виявили велику групу «виборчих туристів»

У курортній Східниці виявили велику групу «виборчих туристів»

У курортному селищі Східниця, що у Львівській області, додались 185 нових виборців. Людям за однією адресою, де зареєстровані одна чи дві особи, приносили до 35 запрошень на вибори.

Масова зміна виборчої адреси у невеликому селі чи місті може вплинути на результат виборів, і це є ознака фальсифікації, застерігають фахівці Громадянської мережі «Опора». Однак, це не поодинокий факт у регіоні, зазначається у матеріалі Радіо Свобода.

За адресою мами Романа Бобешка принесли 6 запрошень на вибори. Хоча у будинку зареєстрована лише мама і нікому вона згоду використати її адресу не могла дати. Адже не проживає в Україні.

«Будинок мами поруч із моїм. Оскільки мами немає від січня в Східниці, вона в Італії, то мені принесли її запрошення. Я поцікавився, чому так багато, якщо мама проживає одна. Жінка пояснила, що так виписали. Я поїхав у Борислав у Державний реєстр виборців. Там сказали, що є такий закон, що можна прописувати людей, якщо людина хоче змінити адресу голосування. Написав заяву у поліцію. Східниця не велика, і ми знаємо, скільки людей і де проживають. Думаю, що таким чином хочуть фальсифікувати вибори, вплинути на результати», – розповів Роман Бобешко, який є кандидатом у депутати Східницької селищної ради.

Однак це не поодинокий випадок у Східниці. Загалом, за інформацією Державного реєстру виборців, 185 осіб змінили виборчу адресу на Східницьку селищну громаду у Дрогобицькому районі.

За інформацією Громадянської мережі «Опора», серед тих, хто змінив виборчу адресу на Східницю, є особи, які раніше мали голосувати у Кіровоградській області, Сумській області, Черкаській області, Полтавській, Київській, Харківській, у Львові, Луганську, Чернігові.

Мешканка Східниці Ірина Журавчик, яка бореться за посаду Східницької селищної голови, коли прийшла перевірити виборчі списки на дільниці, то виявила понад 100 чужих прізвищ. Зокрема, за адресою родичів.

Читати також:  Не виставляйте Львів на посміховисько, - отець Юстин Бойко

«За однією адресою побачила велику кількість прописаних людей. Прізвища незнайомі. Таких адрес виявила багато. Це фальсифікація. Так багато чужих людей, які не є зареєстровані за цими адресами, у списках? Чужі цілком люди. Скаргу подала в ТВК, написала заяву в поліцію. Бо це масове явище. Лише я підрахувала 100 чоловік. Ніхто на сьогодні мені нічого не повідомив. Все, немов затихло. Така кількість може вплинути на хід результатів виборів», – говорить Ірина Журавчик.

Є адреса, за якою прописали для голосування понад 30 людей, які не проживають у Східниці. Ірина Журавчик зазначила, що за багатьма адресами, куди вписали «чужинців», проживають особи, які мають добрі стосунки з керівництвом селищної ради Східниці.

Для прикладу, 11 осіб змінили виборчу адресу на будинок на вулиці Кропивницька у Східниці. Власником частини цієї нерухомості, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, є чоловік, який працює у комунальному підприємстві «Східницькі джерела». Про це він сам сказав представникам «Опори». А засновником «Східницьких джерел» є Східницька селищна рада.

Загалом за посаду Східницького селищного голови борються 8 претендентів. Східниця – приваблива територія, тут дорога земля. Адже це курортна місцевість, яка славиться лікувальними джерелами і краєвидами.

Змінити виборчу адресу простіше

Закон «Про Державний реєстр виборців» надає право змінити виборчу адресу на постійній основі без зміни місця реєстрації. До 10 вересня люди могли скористатись цією нормою, звернувшись у Державний реєстр виборців і написати заяву, зазначивши фактичну адресу проживання і вказавши виборчу. Згідно зі змінами Виборчого кодексу ЦВК ( постанова №145 від 24 липня 2020 року) не вимагає подавати документ про реальне місце проживання.

У громадянській мережі «Опора» зазначають, що спрощена процедура зміни виборчої адреси, унеможливлює контроль, чи правдиві дані подає виборець.

Читати також:  Новообрані депутати ЛМР збираються на сесію без Садового

«Якщо підтвердити, що факти зміни виборчих адрес переслідували маніпулятивну ціль, тобто так зване накручування виборчих голосів, тоді мова йде про кримінальну відповідальність, і це передвиборча технологія для того, щоб отримати додаткову кількість голосів за рахунок виборців, які не є мешканцями даної громади. Але тут потрібно довести факт цієї маніпуляції. Перша ознака, коли кількість осіб за виборчою адресою є аномально великою щодо загальної кількості виборців у громаді. Друге, треба перевірити, чи за однією виборчою адресою, тобто фактичною адресою людини, зареєстрована велика кількість виборців. Якщо це все члени родини, то не є проблемою. Якщо випадкові люди, які між собою незнайомі, а тим більше змінили адресу напередодні голосування, це також ознака того, що може переслідуватись організована ціль, схема, вплинути на результат виборів», – каже координатор Громадянської мережі «Опора» Тарас Радь.

Найчастіше «виборчих туристів» прописують до занедбаних будинків чи квартир або ж тих, де власник виїхав тимчасово чи помер. У таких випадках виявити маніпулятивний факт реєстрації складніше.

Однак є випадки, коли власник квартири чи будинку задіяний у схемі і за його згоди прописали кількох виборців за його місцем проживання. За таку підготовку фальсифікації передбачають, зазвичай, грошову винагороду. Але довести факт фальсифікації у такій домовленості сторін значно складніше, зауважують в «Опорі».

Велика кількість виборців, які змінили адресу голосування, зауважена також у Солонці, Давидові, що неподалік Львова, у Грабовецького-Дулібівській громаді, що поблизу Стрия.

«Сам факт аномального збільшення числа виборців, які змінили адресу голосування, вже є ознака того, що треба перевіряти, чи це є факт підготовки до фальсифікації», – наголосив координатор «Опори» Тарас Радь.

У ситуації про включення до реєстру осіб, які не мають відношення до виборчої адреси людини, ще до 22 жовтня можна звернутись у суд.

41 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up