Лауреатами Нобелівської премії з хімії в 2020 році стали Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудній за розробку методу редагування геному.
Про це йдеться на сторінці Нобелівської премії в Твіттері.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2020
The 2020 #NobelPrize in Chemistry has been awarded to Emmanuelle Charpentier and Jennifer A. Doudna “for the development of a method for genome editing.” pic.twitter.com/CrsnEuSwGD
Шарпантьє представляє берлінський відділ інституту Макса Планка науки про патогени, і у 2011-му вона виявила раніше невідому молекулу транс-активуючої РНК CRISPR/Cas, яка обеззброює віруси, розщеплюючи їх ДНК.
Після цього французька мікробіолог розпочала співпрацю з біохіміком Дженніфер Дудна з Каліфорнійського університету у Берклі.
Разом вони довели, що технологія генетичних ножиць дозволяє керувати ДНК вірусів і «розрізати» будь-яку молекулу ДНК у певному місці.
Ця технологія сьогодні відома як CRISPR/Cas9, і за допомогою неї вчені вже змогли вивести рослинні культури, стійкі до цвілі, шкідників і посухи.
Зараз вчені-медики проводять клінічні дослідження нових методів лікування раку, ВІЛ та інших захворювань, в тому числі за допомогою CRISPR/Cas9.
«Цей генетичний інструмент має величезну силу, яка впливає на всіх нас. Це не тільки зробило революцію у фундаментальній науці, а й призвело до появи інноваційних культур і призведе до революційних методів лікування», – заявив голова Нобелівського комітету з хімії Клас Густафссон.
Торік лауреатами Лауреатами Нобелівської премії з хімії стали американець Джон Гуденаф, британець М. Станлі Уіттінгем і японець Акіра Йосіно.
Вчені поділили нагороду порівну за свій внесок у розвиток літій-іонних акумуляторів для електричних пристроїв і створення «світу, що перезаряджається».