Словник доби. Пандемія

Пандемія – це епідемія захворювання, яке поширюється у світовому масштабі (від грецьких слів: “пан” – “увесь” і “демос” – “народ”). У нашому випадку, зрозуміло, мову ведемо про те, що во язицех усіх.

” Усе, що нас не вбиває, робить нас сильними”.
Фрідрих Ніцше

“Розробка невидимого може перевищити відкриття континентів”.
 Ернст Юнгер

Отже. Пандемія, про яку говорили і писали письменники, політологи, філантропи, сценаристи, яку екранізували зірки Голівуду, звершилась! 11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я таки оголосила пандемію COVID-19 (coronavirus disease) захворювання, яке викликається (респіраторною) вірусною інфекцією. Новою, невловно-загрозливою і вкрай медіатизованою. Містифікованою аж до конспірологічних версій. Коронавірус порівнюють з вірусом інформаційним й тому слушно говорять про інфодемію.  Про вірус говорять як про бінарну зброю з потужним психоефектом. А президент Трамп навіть  порівняв пандемію з Другою світовою. Може, це перебільшення, але громадянське і політичне протистоянння у самих США вірус суттєво посилив. Мабуть, паралельно з поширенням захворювання, ширитимуться і версії, навколо яких гуртуватимуться їхні прихильники.

1988 року фахівець з інформаційних технологій Джон Скраггс описав два механізми, який він окреслив як “ехокамера”. Перший полягає у багаторазовому повторюванні одного і того ж меседжу через різні джерела. У другому подібні і взаємодоповнюючі меседжі поширюються одним джерелом. Це стратегія на збільшення довіри щодо окремих інформацій, спрямованих на певну аудиторію. З розвитком інтернету і соціальних мереж роль “ехокамер” зросла. Крім того, алгоритми соцмереж діють як фільтри, породжуючи ефект “бульбашки-фільтру”. Користувач усередині бульбашки отримує, не усвідомлюючи,  інформацію, яка залежить від його уподобань і активності в мережі. У “ехокамерах” думки, які суперечать опініям більшості практично не поширюються, або ж дискредитуються. Натомість неправдива інформація має пріоритет у поширенні. Людина втрачає здатність критично мислити. За таким принципом функціонують, скажімо, “товариства пласкої Землі” тощо. 

Реально, пандемія вже призвела до значних економічних збитків, відмінила соціокультурний комфорт  і, очевидно, стане триггером радикальних суспільно-економічних змін. Сама ж хвороба має свої дивності. У більшості випадків протікає… безсимптомно. Однак інфекція може викликати тяжкі форми пневмонії з летальними наслідками. Може вражати кровеносну систему, мозок, шлунок, інші органи. Незрозумілі й наслідки. Дивні також, бо вкрай суперечливі заяви багатьох міжнародних експертів і політиків щодо появи і “призначення” віруса. Ширяться заяви про його мутації. Що тоді буде з вакциною? Британський прем’єр Б.Джонсон поділився втішним роздумом: “може, вакцини так і не винайдуть…” Це не може не вкурвлювати.

Пригадую в юності ми шаленіли від драйвової “Communication`s break down”! Хіт від гурту “Led Zeppelin”.  Нині внаслідок карантину шаленіємо від реального “розриву комунікацій”. Стаємо соціофобами, мізантропами… Втрачаємо… Новий коронавірус від… і тут власне запитання. Кому дякувати? Первісно усе хотіли спихнути на кажанів і панголінів. Рідкісний щурик цей панцирний живе в норах (якраз як і ми нині). І ми не менш екзотичні у масці, захисній одежі…

Вірус лукаво зіштовхує нас сам на сам з тіточкою Смертю, щойно вилізеш з нори…  А дядько Голод рано чи пізно виштовхне тебе з неї… Так чи інакше: для чого ці екзистенційні ігри? Чи це вищі сили кплять з Homo Deus (бестселерний опус Харірі) чи бісівня знущається перед очіпленням? Не випадає гомодеусу вивищуватись перед мікронним організмом… Та й як? Навіть якщо хтось надуватиме щоки, він не запримітить. Щойно взявся за роботу. Згідно з прогнозами експертів, йому ще косити і косити!

Генеральний директор ВОЗу (з непересічним йменнямГебрейесус, дарма що марксист) заявив, що цей “вірус надовго і гірші часи ще попереду”. При цьому він “обнадійливо” порівняв його з вірусом “іспанки”, яка сто років тому забрала життя 100 млн. осіб. Уточнивши, що коронавірус “має небезпечну комбінацію”. Гадаю, він мав би знати, хто скомбінував. Хто ж достеменно скаже! Принаймні лауреат Нобеля французький вірусолог Жак Муліньє заявив про його лабораторне походження. Виглядає радше, що авторів кілька різні варіанти штамів. Бо ж різні симптоми COVID-19 описуються. Автори привітали один одного з Новим Роком (Щура-панголіна). Прикольно! І тепер сей празник з нами надовго (може, й назавжди, як стверджують китайські вчені). Веселих свят!

Свята святами, але за забаву і за збитки треба комусь платити. Зрозуміло, не кажанам чи панголінам. Дехто в Росії, Китаї та Ірані почав кивати в сторону американців. Ізраїльські адвокати заговорили про відшкодування великих сум Китаєм.  Президент Трамп виступив з різкою критикою дій керівництва ВОЗу і вирішив призупинити її фінансування. Він також звинуватив Китай у приховуванні перебігу епідемії на початковій стадії. Криза підігрівається перевиборчою ситуацією у Сполучених Штатах і накладається на економічне протистояння США і Китаю. Загалом  виглядає, що уся ця пандемічна криза є наслідком геоекономічної і геополітичної конкуренції інтересів, амбіцій США та Китаю. І Путіна з ядерною валізкою.

Звернемось до фактів. Усе почалося в одній з американських лабораторій (у Північній Кароліні) ще з десяток років тому. Група вчених, включно з китайцями, модифікувала геном коронавірусу кажанів, підштовхуючи його еволюцію. 2014 року науковці досить детально описали свою роботу в солідному журналі “Nature”. Йшлося, зокрема, про створення прототипу нового коронавірусу. У США заборонили це дослідження, як небезпечне для людини. Натомість ці ж науковці отримали фінансування і продовжили “дослідження” в бактеріологічному центрі в Ухані. Звісно, чим Новосибірський “Вектор ” гірший?  Розробки ж перспективні!

Правда,  щодо можливих планувальників і бенефіціаріїв ковіду можна буде говорити за результатами, але вже нині можна говорити про деякі моменти. Насамперед про виразно “антимайданний” характер зарази. Для влад багатьох країн це дійсно панацея проти   соціальних протестних акцій (студентів у Гонконзі,  “жовтих жилетів” у Франції, несистемних антирежимних виступів росіян тощо). Спостерігається суголосність  боротьби проти ковіду з питанням відміни санкцій ( РФ). Загалом хтось піариться, хтось уперто воює, хтось веде закулісну гру на зіштовхування і ослаблення суперників… Опцій набігає…

 Перебіг пандемії і карантину різняться відповідно до етнічних особливостей, менталітету, традицій від країни до країни. Тайський монарх самоізолювався у фешенебельному готелі з   двома десятками гарних дівчат. Для підняття імунітету. У розніженій частині Європи вірус страху нагнав, шкоди наробив. Знесиленого роботою британського прем’єра поклав на лікарняне ліжко. У братів білорусів рекомендовано дієвий антивірусний рецепт: горілка, трактор, сауна. За поребриком тривалий час вірус ігнорувався і витіснявся з свідомості соціуму підготовкою до референдуму з конституційних змін і побєдного параду. Але щось пішло не так.

Тож, налаштований на перспективу райської кончини Путін, вирішив все ж не ризикувати і усамітнився десь у бункері, звідки переконує громадян, що їм нічого не загрожує і ситуація під контролем, позаяк “в країні сильна і здорова економіка, передова система охорони здоров’я” тощо. Там і Армагеддон можна зустріти й не помітити. Принаймні списати на кліматичні зміни.

Натомість у нас, передчуваючи есхатологічні миті, чи з мотивів прозаїчніших, на прю з вірусом рішуче встала попівська братія МП. Вони саможертовно ганяли вірус, як покемон, на літаках, вертольотах, автомобільним і гужовим транспортом, хресноходно… Попри карантин і здоровий глузд, закликали не боятися, обійматися, христосатись тощо. Масово. Ну і частина з них злягла. Добре, що Пасха закінчилася. Але візьміть до уваги смиренність: ні нагород, ні статусу учасників бойових дій не вимагалось. Тільки бабло. На пожертви. Аскеза, скромність… Бракує слів. Правда, на тлі такої гіперактивності у частини суспільства з’явилося побоювання, що Москва схоче надіслати гуманітарні конвої допомоги братньому православним для боротьби з вірусняком. Простягнули ж “руку помощі” італійцям, сербам і піндосам. Аж вірус почав косити самих благодійників. Смертію смерть… Воістинно…

Від есхатології на грішну землю. Життя продовжується. У масці, але ж не в труні. Хоч і не в бункері, але смерть і там дістане. Хтось сумнівається?

P.S. До слова, мільярдери, благодійники і великі витівники Білл Гейтс та Ілон Маск днями майже синхронно висловили припущення, що людству слід готуватися до потужніших пандемій. Можемо повторити!? Отже, наразі маємо квіточки. Тренування. ” Усе, що нас вбиває, робить нас сильними”? Тож, нумо веселіш!

Шануймося!

Володимир Карачинцев, для Syla.news
Про автора: Володимир Карачинцев – український поет, дипломат, культуролог, лауреат міжнародної літературної премії ім. Григорія Сковороди “Сад божественних пісень”. Автор книги есеїв “Італія – стан душі”, книги поезій “Хромосоми” та “Видименевидиме”, перекладів з італійської, французької, норвезької мов. Член-кореспондент літературної академії Маларме (Франція).

4068 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up