Словник доби. Вірус

Вірус – від “virus” (лат.) – отрута. Втім, отрута – це “новичок”. А вірус – це зараза. Жива.   Загалом, віруси є там, де є життя. Мікроорганізми відкриті вченими порівняно недавно. Живуть своїм життям у молекулярному світі. Є паразитами, бо розмножуються у клітинах (зокрема, наших), живуть за їхній рахунок. Ба, викликають хвороби. Інколи масові. Інакше хто б ними цікавився? Як і людина, яка намагається використати довколишній світ, примножуючи хаос і ентропію, вірус створює проблеми в клітинному світі людини. 

Спитаємо себе чим ми кращі за вірус, якого поборюємо? Якщо для вірусу несвідомо вчинити нам шкоду – це спосіб життя, то для багатьох людських істот свідоме спричинення шкоди ближньому – це ще й спосіб задоволення. Хто кращий?  Правди ради, слід відзначити, що місія вірусів – регулювати популяції в довкіллі. А який хосен від існування усіляких суспільних покидьків?

Втім, який усе-таки складний і глибокий цей світ!

І як раптово мінливий! Щойно народ покоряв Монблан і Куршевель, Говерлу і Буковель, безтурботно поглинав горілку і “чівас”, “артемівське” і “кристал”, канапки з ікрою і лососем, мирно засинаючи у тарілці з олів’є з планами про світле майбутнє… хтось марив новим мундирчиком, хтось виставляв мундирчики на продаж, хтось… а в повітрі вже збиралися чорні лебедині зграї…

А як гарно складалося для багатьох на тлі переможної Гри престолів у нашій безнадійно оптимістичній країні і глобальної тріумфальної ходи одноіменного голлівудського серіалу… Здавалося, що могло би передвіщати комусь якісь загрози? Хто міг заборонити тішитися життям, мистецтвом, дихати на повні груди!

Тільки в одній з серій “Гри престолів” пролунало, як пересторога: “десь на півночі пробудилося Зло”…

У вересні 2019 у центрі вірусології “Вектор” у наукограді Кольцово поблизу Новосибірська стався вибух. Телеканал “Росія 1” подав феєричний репортаж з місця подій (ще можна знайти в Ютюбі). Переповім. Спочатку переляканий журналіст повідомив, що ніякої загрози немає і всі віруси на місці. Слідом за ним мер міста з похоронним обличчям прокоментував, як у лиху Чорнобильську годину, що все під контролем. Правда, тоді інцидент на режимному об’єкті пройшов непоміченим. Досить часто розмаїті НП трапляються на Росії.

Невдовзі в китайському місті Ухань, де також є вірусологічний центр (з найсучаснішою “бібліотекою вірусів”), відбувся спалах атипової пневмонії. Почали вмирати люди. Інфекційну хворобу назвали  COVID-19. Corona virus desease. Викликається вірусом. Вірусологи дали йому поетико-політичне ймення коронавірус (з огляду на певну його подібність до корони). Хоча він аполітичний, далекий від логіки престольних ігрищ, амбіцій. Правда, залежно від нашого настрою, він виглядатиме то непонтовитим Давидом, який може звалити велетня Голіафа (тобто когось з нас). То нахабним гопником (гаманець чи життя). Чи радше терористом, який зненацька захоплює клітину, розмножується, вчиняє вибух… Єдине, у чому йому не дорікнеш, функції свої знає досконало.

Позаяк у багатомільйонному місті ризик поширення вірусу вищий, то епідемію й слід було організовувати в одному з таких. Початкові сліди вірусу відшукали на місцевому продринку, а винуватим зробили кажана, який начебто утяв мешканцям Піднебесної такий новорічний сюрприз. Підозри падали також на панголіна (земляний або ж деревний панцирний щур), який теж міг, подейкували, підсунути таку свиню. Все ж, з огляду на рік Щура (що подумали б щурячі предки!), зійшлися на кажані. Отакої! Місцеві віками споживають їх, як французи жаб. А тут він носій вірусу. Котрий раптом еволюціонував в чиїйсь зупі. Та й так агресивно, що сталася пандемія. Більш того, керівник ВООЗ об’явив коронавірус “ворогом народів”. Так і сказав: ” public enemy №1″.  Чи хтось насправді вірить у такі бздури? Втім, пандемія розгортається на наших очах наживо! Мапи, поранені, жертви… Як колись війна в Іраку, яку ми спостерігали в прямому ефірі. Тільки тепер глобально.

Читати також:  Словник доби. Рай

Війна! Це слово вимовили очільники світових держав і застосували можливості армій для гуманітарних операцій. Канцлер Меркель (не просто якась фрау Меркель) назвала епідемію найбільшим викликом після Другою світової війни! Заявила, що інфікованих може бути 60-70 відсотків! Уряд Німеччини виділяє 800 млрд. євро! Вражає? Авжеж! “Це війна!” вигукнув колишній президент Ірану і звернувся до світової спільноти об’єднати зусилля, щоб знайти авторів інфекції. І тут же десятки російських “блогерів” і “журналістів” показово водночас поділилися міркуваннями про американське вітцівство коронавіруса. Знову капосне ЦРУ. Ну, ви пам’ятаєте про AIDS, EBOLA – за тими ж лекалами винна та ж невістка. Совпаденіє?

Натомість генетично миролюбна Москва здійснила епічну контракцію надіслала в Італію гумконвой 10 військових ІЛ-86 з написом “З Росії з любов’ю!”. Які санкції встоять перед таким жестом милосердя! Речник Кремля озвучив саме таку прагматично-гуманну позицію. Мовляв, у такий складний для світу період власне буде на часі… Ні-ні! Агресія проти України, бомбардування лікарень у Сирії… Звідки й мільйони біженців… Мова не про це… Війна за планом! (Зрештою, їх там нєт!) Мова про санкції. Тому з любов’ю прибули, зокрема, “вірусологи” і “медперсонал” понад 100 військових спеціалістів “з досвідом боротьби з епідеміями свинячої чуми в Африці”, у т.ч. зі згаданого “Вектора” тощо. Що ж, чергове інтерв’ю за Маргаритою Симонян. А у публікації в туринській “Стампі” (від 25.03.) вже сформульовано без протоколу: “80% привезеного непотріб, просто претекст…” А на день гумору (1 квітня) Росія прикололась і “простягнула  (ні, поки не те, що ви подумали) руку допомоги”… “цього разу”  Америці. Військовий “Руслан” “забитий засобами індивідуального захисту та іншим медичним причандаллям”, повідомили РІА “Новості”. У повідомленні прямим текстом: “І Трамп не зміг відмовитись.” Цікаво, тиждень перед тим Трамп відмовився від пропозиції Меркель надіслати подібну допомогу. Вірус не тітка. Хоч виявилось  Держдеп за все заплатив. Бізнес as usual. Та то таке.

Щодо самого вірусу думки експертів розділилися. Одні вважають, що він природній. Натомість в інтерв’ю українській пресі практик-бактеріолог у радянські часи керував об’єктом, де штампували штами різних вірусів (у м.Степаногірськ /Казахстан/, якого, до слова, й на картах не було через надсекретність), висловив думку, що вірус штучний…

Втім, ніхто з непричетних достеменно не знає. А вакцини немає. І буде нескоро. А от що відомо  то це можливості нашої медичної галузі запобігти, протистояти у разі потреби. Краще не коментувати. Щоби не нервуватись і не ослабляти імунітет. І усе навколо вірусу на наших теренах – теж ноу комментс. Забракне порядних слів. Маски  ще донедавна спокійно вивозили через митний кордон. Прийшов міністр Ємець охороняти наше здоров’я, розглянувся і написав заяву. Попередниця запам’яталася тим, що поселилася у Санжарах разом з евакуйованими з епідемного Китаю карантинниками і робила з ними селфі! Звісно, що вірусу пофіг. Та й нам потрібніші обладнані центри для інфікованих осіб (як у Китаї – два за два тижні), апарати для вентиляції легенів, тести, маски, захисні костюми тощо…

Читати також:  Словник доби. Різдво

Натомість заговорили про крематорії…  Готують нам комфортніше пекло? 

Одкрию сокровенне: те, що нас усіх тримає, попри віруси і геруси – земля, рахманна земелька… люди від неї марять. Вставляє крутіше коксу. (Хто не пригадує обличчя нардепа Ляшка на трибуні ВР з мішечком земельки!) Бодай по 100 гектарів на брата, комусь грошовитому – більше… Звісно, нам посполитим стільки не загрожує, ми всі нажились на ваучерах, хтось дрібку в мішки заклав, під очима.

Гей, владо! А чи не вистачить кожному два на два – в метрах?

Але обранців шкода. Бідолахи працюють денно і нощно. Підривають імунітет. Вірус тільки й чигає. Уже декількох зачепив. А, може, він тільки претекст? Щоб сиділи по хатах (як щурики по норах – рік же щуриний!) і не рипалися.

А уявіть собі, що десь нагорі споглядають на движняки і договорняки, на розпач і глузування, неміч і поміч, на коронованих і спраглих корони… суєту суєт… Когось же може там знудити… зіпсує комусь зачіску чи костюмчик…

Вірус зухвалий гаврош, помічник сестрички смерті. Відомо, що корона це символ влади. А цей малюк явився нам вже коронований. І є таке розуміння, що корона ця від влад нетутешніх. Як і повноваження тіточки Смерті. Влад справедливих. З якими годі домовитись. Гібридні хохми не проходять. Треба дотримуватися скрижальних законів. Просто. Жити по правді.

Гадаєте, заплітаю? А як це розуміти? Не всіма видимий хтось (щось) за пару місяців раптово стає притчею во язицех усесвітньо! Як боротись? Зброя, шантаж, гроші, компра, спецслужби, спецназ, таємна дипломатія?..  Баста! Сидіти в хаті зупинити гонитву, висовуватися тільки в масочці – тримати рота закритим, отже, прислухатися до порухів душі… Усім. І вінценосцям тутешнім теж. Унаочнення процесу обнулення. Глобально! Для початку. Мабуть не всі вкурили, що це тільки початок. Вірус? Просто так?

Ви ж пам’ятаєте, як усе починалося? .. Творець “утворив чоловіка з пороху земного та вдихнув йому в ніздрі віддих життя”… (Буття, 2,7). Так от, малюк тепер з сестричкою його (цей дих) відбирають… Точніше, так по колекторськи готують тих, кого треба, щоб віддали.

Добрі люде, живіть по правді! Думай-те! Цього разу про вічне.

Світлих Вам думок і чистого подиху!

P.S. І не забувайте частіше і ретельно мити руки! Перед тим, як облизувати пальці. Шануймося!

Володимир Карачинцев, для Syla.news

Про автора: Володимир Карачинцев – український поет, дипломат, культуролог, лауреат міжнародної літературної премії ім. Григорія Сковороди “Сад божественних пісень”. Автор книги есеїв “Італія – стан душі”, книги поезій “Хромосоми” та “Видименевидиме”, перекладів з італійської, французької, норвезької мов. Член-кореспондент літературної академії Маларме (Франція).

2702 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up