Криза не шкодує слабких

Падіння цін на основні нафтові бренди на третину спричинило спалах ейфорії. Настільки яскравої, що у її затінку залишилося перше за 49 місяців падіння вітчизняного ВВП попри те, що ця тенденція може набути розвитку.

Надія на економічний занепад Росії традиційно залишається складовою національної ідеї українців. Проте не варто забувати, що держава-агресор має потужні золотовалютні резерви і певний досвід боротьби з кризами. Понад 100 років тому тодішній прем’єр Росії В’ячеслав Плеве запропонував «невелику переможну війну» як засіб нейтралізації кризи. І з того часу modus operandi не надто змінився.

Маємо критично оцінити ситуацію насамперед в Україні. Відбулася зміна уряду, проте у кабінеті Дениса Шмигаля відсутній економічний блок. Розраховувати на швидке отримання чергового траншу кредиту від МВФ наразі щонайменше наївно, бо перепоною для нього є невизначена ситуація навколо Приватбанку та продовження розгляду законопроекту про створення ринку сільськогосподарських земель. Низка парламентаріїв енергійно просувають не свіжу, проте зрозумілу тезу Ігоря Коломойського про доцільність дефолту, який вигідний насамперед тим, у кого є значні готівкові кошти на руках. Коронавірус не оминув Україну, і є підстави припустити, що його весняний спалах буде серйозним випробуванням для вітчизняної системи освіти.

Нинішня криза – не перша, яку переживатиме незалежна Україна. Ба більше – традиційно  кризові явища в економіці супроводжувалися енергійними обіцянками у політичній сфері. Чи так буде цього разу? Не впевнений, оскільки президентська команда не має намірів діяти на основі консолідованих національних інтересів, а казус Гончарука показав, що бути беззастережно лояльним президенту – далеко не гарантія тривалої політичної кар’єри.

Проблема України в тому, що її політичне керівництво з початку 2020 року неодноразово продемонструвало неспроможність ефективно захищати національні інтереси, що стало очевидним і нашим союзникам, і опонентам. До нас може прилетіти не традиційний чорний лебідь, а зграя чорних горобців та шпаків, які позначать наявність проблем, відповідей на які у Зеленського та його команди нема. Тому похмілля від зіткнення навіть з хвостом чи крилом світової кризи може бути болісним для мільйонів наших співгромадян.  

Євген Магда, директор Інституту світової політики.

3367 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up