Словник доби. Влада

Словник доби. Любов

Одягніться, як вибрані Богом, в шати співчуття, доброти, смиренності, лагідності, терпеливості… Понадто, будьте в шатах любові, що є сув’яззю досконалостей. Св. апостол Павло  (з послання до Колосян: 3, 1-14)

Любов як сув’язь досконалостей. Сув’язь чи ж зв’язка… Грецькою “сіндесмос”, латинською “фасціо”. Останнє означає також    сухожилля. Зв’язка жил. Подібно християни пов’язані між собою в тілі Христа. Логіка: одягнути тіло Христа і у ньому творити єдність, зв’язок.

Слово любов від любити корінево присутнє у більшості індоєвропейських мов, не тільки слов’янських. Має у них значення: любити, бажати; хвалити; давати обітницю  (у лужицькій мові); шанувати. Синонімічне йому слово “кохати” теж корінево проявляється у більшості слов’янських мов зі значеннями: ніжити, дбати,  голубити, гладити, чухати.

Смислово любов це радше діє-слово. Немає якоїсь абстрактної любові, є любов, яка любить. Когось. І тільки так. Вона можлива передусім, коли є інший. Любити себе втіхи мало, але також дія. Натомість Любов це дія, спрямована не стільки на творення як на відкриття. Одкриття майбутнього. Любов це завжди майбутнє.

Любов еротична. Українською чуттєве кохання. Любов фізіологічна, на рівні інстинктів. Розділення тіл, як хлібин. А радше злиття.  Розчинитися у іншому і прорости. 

Amor concupiscentiae любов похітлива. Частина грецьких і римських філософів та їхні послідовники сповідували гедонізм. Лупанарії, вільна любов, гетери тощо були компонентом життя античних полісів. Любов за гроші, хоч її там бути не може апріорі. Цілком як у сучасному вільному світі.

Днями мене потішила інформація про бізнес-проект американської акторки і бізнеследі Гуїнет Пелтроу (Gwyneth Paltrow ), яка вирішила заробити на продажі ароматичних свічок під еротичною назвою “пахне, як моя вагіна”. 75 баксів за одну. Насправді, як подає рекламний ролик, пахне сумішшю герані, бергамоту, дамаської рози… Першу партію розкупили миттєво. Чоловік допомагав. Гроші не пахнуть… Для контрасту: на наших теренах, скажімо, ще на початку ХХ столітті розпустою було розпустити коси перед іншим чоловіком.

Читати також:  Словник доби. Різдво

Згідно з Платоном насолоду можна отримувати просто спогляданням тілесної краси. Для осягнення божественного буття. Ці почуття так і кваліфікують любов платонічна. Сократ теж був схильний до споглядання абсолютної краси. Власне вона, на його думку, дає креативну наснагу. А от з коханням у нього не склалося. Ксантипа виявилася надмір чварливою жінкою, що врешті-решт й призвело філософа до трагедії.

 Любов фізична невичахле джерело наснаги митців, філософів, поетів. Афродіта і Венера, Деметра, Кібела, Іштар персоніфікації любові сакральної. З погляду Тіціана “любов земна  і любов небесна” цілком подібні. Втім, світ знає безсмертні історії кохання Трістана й Ізольди, Ромео і Джульєтти, Одіссея і Пенелопи… Їх вирізняють почуття, які ми віднесли б до любові вічної.

Щось таки має бути справді святим. Щось, що дає імунітет серед нечистот. Щось, що дає смисли руху. Чим людина ніколи не наситься. Чого ніколи не є достатньо.  Якась безначальна потреба кохати і бути коханим. Кохана людина є глибиною і висотою, спроможна поглибити глибину, підняти небо.

Любов є функцією душі. Щомиттєвим упізнаванням Бога, переживанням зв’язку з Ним. Виявом прориву до трансцендентного. Людина уподобляється Богові саме в Любові. І саме в Любові людина отримує підтвердження дійсності божественного буття. Утвердженням любовілюдина повертає Творцеві вібрацію тієї  первісної енергії, еманованої Людині. Божа вібрація.

Отже, Любов це сфера Духа. Вертикальний вимір. Дух Любові возносить закоханих. Дає крила. Втім, не йдеться про амурчиків та інший гламур (сакральне нині активно профанується). От хоч би свято св. Валентина, так популярне останніми роками, попри сакральне підгрунтя, також набрало попсовості, підпорядковане комерційним цілям.

Безумовно, у міжстатевих взаєминах біохімія рулить. (Чи алхімія?) У закоханих посилено виділяється так звані гормони щастя (ендорфіни, допамін, серотонін, окситоцин) хімічні речовини, які гальмують передачу больових сигналів, створюють почуття ейфорії. Їхня дія аналогічна впливу опіатів.  Як тут не наробити дурниць? Зрештою, це радше – горизонтальне.

Читати також:  Словник доби. Рай

Церква повчає, що чоловік і жінка – єдині в плоті, але й Духові. Ставши однією плоттю, вони еманують суголосні вібрації. Любов енергія високих частот. Цнотливість і непорочність енергія чистоти. Частоти чистоти кшталтують особистість, подружжя. І, попри усілякі модні гендерні тренди, тільки у сім’ї любов плодоносяща.  

Поза тим ще античні філософи описували такі різновиди любові як “філія”, що визначається почуттями солідарності.  І “агапе”, латинською “карітас”, позначена майже нетутешніми почуттями суміші жертовності й доброзичливості (зокрема, до ближнього). Любов відома і як християнська чеснота вияв дару Святого Духа. Це стверджує св. апостол Павло у Першому посланні до Коринтян. Гадаю, ніхто сильніше за нього не сказав про Любов: “вона ніколи не перестає, хоч пророцтва закінчаться, і мови замовкнуть, і знання зникне”.

На побутовому рівні існує нерозуміння суті Любові. Декому видається, що любов надто догматизована теологами. У дійсності любов сфера трансцендентального. Вона посестра вічності.  Пошлюблення сфера таїни. Неложність боголюдського акту. Вищий імператив. Тут бути не може випадковостей. Пізнання любові належить до смислів життя. І вона ж творить смисли.  

Мова любові поезія нестримна, густа, незглибима і рідна, як радість гортанна і синє її відлуння… Солодка, нежданна, як манна небесна серед моря піску… Тиха мова пустелі для порозуміння… з Творцем.

Любов спасенна. Перші заповіді любити Бога і возлюбити ближнього. Новий Завіт це про Любов як реалізовану жертовність. А ще Ісус закликав любити ворогів і чинити добро тим, котрі вас ненавидять, і підставляти кривдникам щоку… (євангеліє від св. Луки, 6: 27). Любити ворогів… Важко реагувати за євангельськими приписами на те, що діється на Сході України. Очевидно, ті, прийшлі, що сіють смерть, навіть не вороги, а щось потустороннє.

 P.S. Любов сильніша за смерть. Безсмертя бо є любов. Отак з   гормонами щастя і стресами сягаємо піків еволюції. І, звісно, висот духовних.

Тож, любімося, попри все! Шануймося!

Володимир Карачинцев, для Syla.news

Про автора: Володимир Карачинцев – український поет, дипломат, культуролог, лауреат міжнародної літературної премії ім. Григорія Сковороди “Сад божественних пісень”. Автор книги есеїв “Італія – стан душі”, книги поезій “Хромосоми” та “Видименевидиме”, перекладів з італійської, французької, норвезької мов. Член-кореспондент літературної академії Маларме (Франція).

Усі новини

Коментувати

311 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up