Словник доби. Інформація.

Слово «інформація» – від латинського «informatio». (Префікс «in-» – «в» і дієслово «form» – «надаю форму»). По суті вона дорівнює змісту того, що хтось «формує»  і передає за допомогою мови – знакової системи будь-якої природи, зрозумілої адресатам у соціумі. Стратегована інформація є характерною особливістю людини, що відрізняє її від тварин. І ціле людське життя – на накопичення інформації й розкодування смислів… Врешті-решт мислиться лише абсолютна недоступність, за якою – немислиме… 

Єдиного визначення «інформації» не існує. Це щось, що слугує провідником (medium) знань, думок, інструментом порозуміння. Щось універсальне, що пронизує усі сфери людської діяльності. Власне, залежить від галузі використання. Тут зненацька за позірно нейтральною оболонкою заглиблюєшся у непрості аж до космічного виміру смисли. Скажімо, коли говоримо про спадкову чи генетичну інформацію, кодовану в клітинах організмів у вигляді послідовності нуклеотидів ДНК. Чи про розуміння терміну академіком В.Глушковим: міра неоднорідності розподілу матерії та енергії у просторі та у часі, міра змін, якими супроводжуються всі процеси, що протікають у світі… Єдиний нескінченний процес частотно-квантової та хвильової взаємодій енергії…

Все є інформацією. Отже, цифрою? Цифра як спосіб існування інформації, спосіб її передачі. Інформація може бути способом викривлення спільнотного політичного і духовного просторів. Способом втручання у суспільну та індивідуальну свідомість. Очевидно, тут таїться пастка інформації віртуальної, на бездоріжжі якої на людину чигають ілюзорні безтілесні сутності… Від Клтухуцена Ловкрафта до невідомих незримих, прийшлих з надр хаосу… Чим відрізняються вони від химер демонів? Яким «деміургом» сформовані, наслані? Хто є тим глобальним замовником проектів? Молодь зависає в гаджетах, стає додатком до гаджетів… Її від чогось відволікають, до чогось призвичаюють? До якої дійсності провадять? Чи належить усе це до сфери Духа?   

Сфера Духа… Тут на грішній землі в інформаційному суспільстві інформація є товаром, який продається. Її поширюють, зокрема, ЗМІ, інтернет мережі,  засоби  телекомунікаційного зв’язку. Саме слово «інформація» нейтральне до істинності вмісту. Тож вона може бути правдивою, недостовірною, невірною… І це власники ЗМІ разом з відповідними фахівцями формують і поширюють потрібну їм інформацію. Тобто корисні їм смисли.

Останні десятиліття ми відчули пересит інформації. Експерти вказують, що зараз щоденно продукується стільки інформації, скільки досі людство накопичило за весь час існування. Більше того, нині йде нагромадження фейків, що засмічують інформаційний простір. Не кажу вже про відверто загрозливу для суспільної безпеки інформацію. Безкарно поширюється зумисна дезінформація, як складова гібридної війни, що впливає на обороноздатність України, на ідентитарні процеси тощо.

20 січня 2020 Генсек ООН А.Гуттереш, виступаючи на Давоському форумі, говорив про нагальні цивілізаційні виклики людства, які він порівняв з чотирма вершниками апокаліпсису. «Технологічні досягнення рухаються швидше, ніж наша здатність реагувати на них або навіть розуміти їх. Незважаючи на величезні переваги, нові технології використовуються для вчинення злочинів, розпалювання ненависті, фальсифікації інформації… Я звертаюся до всіх держав-членів: Захистіть суспільний простір і свободу преси!»

Тож проект Закону України про протидію дезінформації, запропонований до обговорення Мінкультури та інформації, виявився цілком на часі.

До слова, днями за поребриком відзначили чергову річницю (97-му) створення Дезінформбюро, що лягло наріжним каменем у підвалини СРСР. Показово, що проект щодо Дезінформбюро при ГПУ розробив Юзеф Уншліхт, заступник Ф.Дзержинського. Зокрема, автор Положення про концтабір на Соловках, згодом і автор аналогу для ГУЛАГу. Цікаво, що Дзержинський, з яким вони перебували у СДКПЛ (соцдемпартія королівства Польщі і Литви), доніс на нього 1910 року в ЦК (на той час вже спільної РСДРП) щодо його роботи на царську охранку. (У партії вони ворогували, дотримуючись протилежних поглядів на її розвиток). Розгляд реляції такого змісту зазвичай закінчувався смертним вироком. Тоді Уншліхту якось минулося. Пікантно, що його дружина була кузиною жінки Фелікса. Гарно ж їм працювалося у тандемі… Але така була воля Ілліча, з яким вони зналися з 1907 року. А залізний Фелікс ніколи з вождями не сперечався. Потім і Віссаріонович скористався цим тандемом для зачистки політичного поля. А от у 1937 році Уншліхту все нагадали… А може, інформація (читай енергія), яка накопичувалася десь у космічному просторі, спрацювала бумерангом…

З того часу Дезінформбюро, до якого входили представники Наркомату іноземних справ і військової розвідки, не раз переформатовувалося, але на ладан не дихає. Вдосконалює маніпулятивні технології. Приросло ботофермами… Втім, суть не змінюється: сіяти лихе і олживе.

Згадується творчість гуру інформаційної ери, соціолога і філософа Маршалла Маклюена (Herbert Marshall Mcluhan), який досліджував  впливи масової культури та електронних ЗМІ на сучасне суспільство. Одна з ключових його книг «Medium is the massage» (1967). Інтрига у каламбурному суголоссі ключових взаємопереплетених понять теорії інформації: «message» / «massage»  / «mass age» /… Засіб як месидж / масаж вух/  ера масера широких можливостей, доріг, брам…   То був період  його ілюзій щодо можливого духовного прориву людства аж до містичного контакту зі Святим Духом  ( «Розуміння медіа. Розширення людини», 1964)…  Свої погляди він корелював, зокрема, з Тейяром де Шарденом, одним з творців теорії ноосфери…

Натомість вже у 70-роках він протестував проти електронної уніфікації людства, вважаючи, що маніпулятивні технології ЗМІ передбачають програмування думок і поведінки людей,  спрямовані на  тотальне підкорення людини. У листі до «Торонто стар» він вказував, що «електронна цивілізація створює умови перетворення  людського життя у плісень»…  називав її «нечестивим і мерзотним проявом Антихриста»…  Якось Маклюен назвав Сатану  «великим інженером-електриком». Так сталося, що Юзеф Уншліхт в молодості закінчив курси електриків. Навіть вищі подають біографи. Щось у цьому мабуть є. Візьміть до уваги, що Маклюен провидчо висновковував на самих початках доби інформаційних технологій. 

P.S. Нещодавно прочитав про роботу вчених над створенням комп’ютерної структури, сполученої з клітинами жаби… Про таке й мріяти не могли Ілліч і Віссаріонович… Мікрочип у потрібному місці визначає вектор руху істоти хоч би йза напрямом руки ідола на постаменті…  Мабуть невипадково Генсек ООН в Давосі заговорив про апокаліптичну сторону цифровізації… Повторюсь: річ в умовній  нейтральності терміну «інформація», що формально урівнює правду з брехнею. Для цифри тут тим більше немає різниці. Так є до рівня, коли інформація «дематеріалізується», коли йдеться про її перехід на квантовий рівень, коли вібрації, породжені тією чи іншою інформацією (читай змістом) на мікро- і макро-рівнях  не витворять відповідну реальність. Зло, яке зі своїми «правдами» начебто домагається злагоди й миру, може витворити лише руїну. Гадаю, це відповідає космічній природі інформації. Тобто Істинам. Правді.

Тож обираймо дорогу Правди. До «тісних воріт». Бо, як розказав Ісус: Господар устане й замкне двері….І коли проситимете відчинити..,  Він відповість: «Не знаю вас… геть від Мене всі ви, що чините неправду! І буде плач і скрежет зубовний…» (св. Лука: 13, 27-28). Шануймося!

Володимир Карачинцев, для Syla.news

Про автора: Володимир Карачинцев – український поет, дипломат, культуролог, лауреат міжнародної літературної премії ім. Григорія Сковороди “Сад божественних пісень”. Автор книги есеїв “Італія – стан душі”, книги поезій “Хромосоми” та “Видименевидиме”, перекладів з італійської, французької, норвезької мов. Член-кореспондент літературної академії Маларме (Франція).

1967 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up