капелан

Військові капелани у США – духівники, а в Україні – і пожежники, і медики, і друзі водночас

Капелани є помножувачами сили. Коли хороший капелан робить свою роботу добре, то підрозділ може виконувати свою місію краще. Якщо військовослужбовець журиться різними проблемами, як от стосунки, гроші чи інше, то він не може сконцентруватися на своїй роботі. Тому капелан може допомогти командирові підняти бойовий дух підрозділу.

Про це під час круглого столу на тему  «Роль військового капелана  у житті військовослужбовця» , заявив військовий капелан Об’єднаної багатонаціональної тренувальної групи-Україна,  підполковник армії США Клей Селмела.

Він служить капеланом уже тринадцятий рік. Зголосився до цієї роботи тому, що в США катастрофічно не вистачає капеланів. Так як Конституція США передбачає, що кожна особа має право проповідувати свою релігію, то всі військові підрозділи США мають своїх військових капеланів.

– Я служив у піхотній бригаді, потім – був десантником. Після звільнення з лав збройних сил деякий час працював. Але згодом поступив до духовної семінарії. Коли навчався, то відвідував курс для капеланів. Зараз я перебуваю на постійній службі в Національній гвардії США. Я ніколи не думав, що повернуся на військову службу, – каже він.

При цьому зізнався, що коли сам був військовослужбовцем, то до капелана не звертався. Але намагався завжди відвідати недільну службу.

Водночас підполковник армії США Клей Селмела стверджує, що його робота нічим не відрізняється від роботи цивільних пасторів.

– Багато ситуацій, які виникають з військовими, абсолютно схожі до ситуацій, які є у цивільних людей. Це – стосунки, фінансові проблеми та інші. До прикладу, минулого тижня в одного з солдат помер кіт. Він дуже сумував за ним. Ми порозмовляли. І я читав йому вірші з Біблії, де говориться, що Бог однаково піклується і про людей, і про тварин, – зізнався він.

Читати також:  АТО: двоє українських військових поранено

Але якщо військовослужбовець належить до іншої конфесії, ніж капелан, то саме на капелана покладено пошук духівника цієї конфесії. Ніяких релігійних конфліктів там не виникає. Понад те, капелани з повагою ставляться до будь-яких релігії.

– Перед  тим, як приїхати в Україну, ми з моїм асистентом вивчали всі українські свята та звичаї. Аби раптом не сталося, що ми призначимо якусь військову операцію під час вашого великого свята. Це може образити ваші релігійні почуття. А ми стараємося виказати повагу, – говорить капелан армії США. І додав, що він сам зброї до рук не бере. Але його асистент дуже добре стріляє.

Військовий капелан-буддист. Чи це – можливо?

За словами військового капелана тренувальної місії Збройних Сил Канади, відомої як операція «ЮНІФАЄР»,  отця  Івана Нагачевського, кожен військовий капелан дотримується догм своєї релігії. Але інколи отцям дозволяють проводити службу за канонами іншої церкви.

– Я – греко-католицький священик. Щонайперше, я проводжу служіння саме за канонами своєї церкви. Проте я також можу правити і римо-католицьку службу. Що стосується військовослужбовців інших релігій, то я повинен знайти для них душпастирів їхніх релігій, – каже він.

Також, за його словами, у їхній армії є військовослужбовці-буддисти. Саме для них підготують капелана-буддиста.

– Наразі є тільки одна особа, буддист, який зголосився стати капеланом. Але ми поки що не знаємо, як його залучити до цієї роботи. Адже всі військові капелани отримували спеціальну освіту, завершили богословські студії та закінчили університети. Буддисти такої освіти не мають, вони не навчаються у семінарії. Але, я думаю, що і це питання буде вирішене, – говорить капелан  Іван Нагачевський.

Читати також:  АТО: ворог 19 разів порушував перемир'я, двох військових поранено

Капелан каже, що часто спілкується з військовослужбовцями один на один. І дотримується конфіденційності та таємниці сповіді. Але бувають винятки.

– Я ніколи не розкажу стороннім особам нічого про інтимні стосунки військовослужбовця чи що він вживає наркотики. Але якщо він зізнається, що хоче когось вбити чи накласти на себе руки, тоді я звернуся до поліції або медиків, – зізнався він.

Закон про капеланство в Україні досі не розглянуто

Варто зважити на те, що військове капеланство в США та Канаді має тривалі традиції, та підтримується урядом і законодавчо. Натомість в Україні воно  регулюється наказом Міністерства оборони від 2016 року про «Військове духовенство». Закон про капеланство був поданий до Верховної Ради. Але досі не прийнятий.  

Попри це українські капелани не тільки підтримують військовослужбовців, вони перебувають поруч з ним на перших лініях фронту. Тоді як капелани СЩА та Канади ніколи так близько до війни не наближалися.

За словами військового капелана 80-ї одшбр ДШВ ЗСУ отця Андрія Дуди, він зброї до рук не бере. Але під обстрілами бувати доводилось.

– Ночували ми в каплиці в районі Пісків. Тієї ночі будить мене отець, який там був зі мною: «Прокидайся, обстріли». Кажу йому: «Та які обстріли, тобі щось приснилося». І тут чую, як неподалік падає коло нас снаряд, 152-а. Ми зібрали ікони, побігли на КП. Били тоді прицільно і потужно. Але, на щастя, ніхто не загинув. Будинки потрощило, машини горіли. А люди залишилися живі, – згадує він.

Тоді під час обстрілів капелан Андрій Дуда разом зі всіма гасив вогонь. І мовчки молився. А потім ще вивозив поранених своїм капеланським авто у госпіталь.

Фото -спецкора інформагентства “Арміяinform” Володимира Скоростецького. Зроблене в грудні 2014 році у Краматорську в базовому таборі сил АТО.

512 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up