село Глиниці Яворівського району

Правильно відреставровані дерев’яні церкви простоять ще років 300 – реставратори

На Львівщині налічується дві тисячі старих дерев’яних церков та дзвіниць. Більше ніж половина з них потребують капітальної реставрації.

Про це повідомила ІА Syla.news начальник відділу охорони пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Ганна Харун.

Зараз фахівці намагаються зберегти ці пам’ятки культурної спадщини. Але, за її словами, у місцевих громад та у реставраторів думки про те, якими ж мають бути відреставровані церкви, не збігаються.  Чого вартує сумнозвісна історія в Славському, де знищили автентичні розписи Модеста Сосенка.

Храм в селі Морянці Яворівського району
Храм в селі Морянці Яворівського району

Храмові в селі Морянці Яворівського району пощастило більше. Тут  громада села зробила огорожу навколо старої церкви, проклала гарні стежки з кольорової цегли. А ось саму церкву вирішила зруйнувати, аби розчистити місце для побудови нової. Добре, що фахівці зуміли переконати селян не чіпати стару церкву.

– Ми вмовляли громаду розпочати реставрацію. Вони бачили собі її так: зробити всередині євроремонт та накрити блискучою бляхою, – зізналася Ганна Харун.

Храм в селі Морянці Яворівського району

Фахівці наполягали, що цінність цієї церкви саме в тому, що її побудували, приблизно, у 1766 році. Хоча старожили згадують, як їм їхні бабці у дитинстві розповідали, що на місце старого цвинтаря привезли вже готову маленьку церкву. Потім її потроху добудовували, реставровували та берегли.  

Читати також:  Два львівські храми буде реставровано

– У 1961 році на Покрову тут була остання відправа. Тоді церкву офіційно закрили. І хоча ми ходили, просили, писали листи, та нам не дозволяли відкрити церкви. Але ми все одно приходили сюди. Заходили тишком в бічні двері, виставляли плащаницю, святили паски, робили відправи, вишивали рушники та фелони. Маївки ми тут гуляли, співали, – згадує місцева мешканка Ярослава Мітик.

Стара церква була покрита ґонтом. Якось селяни  помітили, що він руйнується і до храму потрапляє волога. Вирішили перекрити знову. Проте в радянські часи за таке могли покарати. То ж майстри працювали вночі, аби ніхто не побачив. Проте одного з них хтось виказав. Влада наклала на нього штраф. За легендою, майстер продав на базарі свиней і сплатив той штраф. Натомість люди в селі зібралися і віддали гроші. Бо ж робив для всіх.

У 1989 році церкву дозволили відкрити. Громада почала робити реставрацію. Робили, як могли. Точніше – дуже невдало. Через що своїми роботами завдали шкоди.

– Через те, що реставрація проходила без нагляду фахівців, за кілька років церква почала просідати з одного боку, – зізнався отець храму Успіння Святої Богородиці Тарас Мица.

То ж зараз реставратори встановили нові кам’яні підвалини церкви, реставрують несучі стіни та куполи. Познімали всю бляху та покривають міддю. Вони переконують, що дерев’яні стіни церкви простоять ще років з триста.

Читати також:  У Бібрці відреставрують давню фреску

Ще одна зі збережених та відреставрованих церков – храм святих апостолів Петра і Павла у Глиницях Яворівського району, збудований у 1821 році.

Вісімдесятилітній місцевий мешканець Степан Дубас пам’ятає останню відправу, яка відбулася тут офіційно у 1951 році.

– Потім відправи велися підпільно. Наш священик приїжджав таємно, перебирався у жіночий одяг і так добирався сюди, – згадує він.

Степан Дубас
Степан Дубас пам’ятає як церква йшла у підпілля.

У дев’яностих роках офіційні відправи у церкві дозволили. Тоді ж місцева громада найняла майстрів-невігласів. Вони обшили церкву якимсь каркасом, який призвів до того, що всі стіни прогнили.  Проводити Богослужіння в храмі стало небезпечно.

– Нам довелося перебрати всю церкву згори аж до низу, – зізнався головний архітектор проектів Остап Василина.

За його словами, у фахівців з громадами складалися дуже складні стосунки. Селяни наполягають на своєму і не розуміють, чому так бути не може. Так, місцеві мешканці у Глиницях вимагають, аби дах на церкві був позолоченим, а не мідним.

Водночас, варто зауважити, що реставрація церков відбувається, в основному, за кошт місцевих громад. Так, з обласного бюджету сюди доклали тільки 20 відсотків коштів. А 80 відсотків – надала об’єднана громада. Причому отримали їх від акцизу із заправок, що знаходяться на території громади.

619 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up