Як китайські суди відмовляють жінкам у розлученні, навіть якщо чоловіки їх б’ють – The Economist

У 2017 році мешканка китайського міста Ченду Дун Фан (ім’я змінено) посварилася з чоловіком, обговорюючи освіту дочки. В результаті чоловік жорстоко побив обох, через що дружина на якийсь час оглухла, а дочці наклали шви.

Дун Фан через суд домоглася того, щоб чоловікові заборонили до неї наближатися, а через п’ять місяців подала на розлучення. Розлучитися їй не дозволили: суддя визнав, що насильство було разовим, шлюб все ще міцний, а чоловікові слід дати другий шанс, пише The Economist з посиланням на китайські ЗМІ.

Випадок Дун Фан, який привернув увагу журналістів, не унікальний для Китаю, де сімейне насильство все ще часто вважають недостатньою підставою для розлучення. Згідно з дослідженням, яке провела китайська федерація жінок у 2013 році, кожна четверта китаянка протягом життя стикалася з домашнім насильством. Однак законною підставою для розлучення подружжя воно стало тільки в 2001 році.

В 2016 році в Китаї почав діяти перший закон проти домашнього насильства, прийняття якого правозахисники домагалися 20 років. Він запровадив такі заходи боротьби з агресорами, як попередження від поліції і заборонні накази суду. При цьому за невиконання попередження в законі було прописано тільки догану, а за порушення судового наказу – штраф у тисячу юанів (140 доларів) або арешт на 15 діб (якщо тільки агресор не заподіє жертві серйозні пошкодження, що потрапляють під кримінальну статтю).

Читати також:  Китайські поїзди розвиватимуть швидкість до 1 000 км на годину

Крім цього, однією з цілей закону проти домашнього насильства заявлена ​​«сімейна гармонія і соціальна стабільність», тому при розгляді заяв про розлучення судді часто підштовхують постраждалих до примирення.

Іноді суди навіть хваляться шлюбами, які вони «врятували» від розлучення, писала правозахисна організація Human Rights Watch. Наприклад, в 2017 році суд Гуансі-Чжуанського автономного району Китаю заявив про порятунок сімейної пари, в якій чоловік погрожував дружині ножем на очах у дитини.

Ймовірно, головна причина такого ставлення судів до розлучень – державна установка на збереження «соціальної стабільності». За даними міністерства цивільної адміністрації Китаю, з 1987 по 2017 роки кількість розлучень зросла з 0,6 до 3,2 на тисячу осіб. Цьому сприяє в тому числі полегшення процедури розлучення; наприклад, до 2003 року парам, які хотіли розлучитися, потрібно було отримати дозвіл у роботодавця.

У Китаї можливе розлучення в цивільному або судовому порядку. Другий варіант використовується, якщо подружжю треба домовитися про опіку над дітьми і розподіл майна.

Читати також:  Трамп і Сі Цзіньпін домовилися відновити переговори із торгівлі

Як пише The Economist, в суд потрапляє кожна шоста заява про розлучення.

У 2018 році було відхилено дві третини заяв, поданих в перший раз.

«Якщо людина вперше подає в суд, розлучення не буде надано. Шлюб – традиційна цінність », – цитувала Human Rights Watch суддю у справі Дун Фан. Спеціаліст з соціології і права з Університету Індіани Ітан Мікельсон, який аналізував статистику розлучень в Китаї, розповів The Economist, що суди частіше відхиляють першу заяву про розлучення, якщо його подала жінка.

Дун Фан в результаті отримала розлучення. Це сталося в червні 2019 року – через два роки після побиття. При цьому суд відмовився стягнути з її колишнього чоловіка компенсацію в 50 тисяч юанів (близько семи тисяч доларів), заявивши, що насильство не мало «серйозних наслідків».

Викладач факультету права Університету Гонконгу Хе Синь каже, що це поширена позиція серед китайських суддів: навіть дозволяючи розлучення через домашнє насильство, вони часто дозволяють агресору уникнути покарання.

208 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up