Дрогобич, жертви НКВС

В Дрогобичі знайшли останки жертв НКВС

16 осіб, вбитих енкаведистами, знайшли фахівці меморіально-пошукового центру «Доля» під час ексгумаційних досліджень на території подвір’я монастиря Святих апостолів Петра і Павла у Дрогобичі.

Про це ІА Syla.news повідомив директор меморіально-пошукового центру «Доля» та відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті Святослав Шеремета.  

За його словами, місцеві мешканці  завжди знали, що на цій території таємно проводилися захоронення в’язнів, яких катували енкаведисти. Адже з кінця вересня 1939 і до кінця червня 1941 року тут знаходилося Дрогобицьке обласне управління НКВС разом зі слідчою тюрмою, в якій виконувалися смертні вироки.  

На місці, де зараз проводяться розкопки, ріс яблуневий сад. Але місцеві мешканці ніколи не зривали та не їли яблук з цих дерев. Тому що знали, що тут поховані невинно страчені.

Дрогобич
Колишня катівня НКВС. Нині – фізико-математичний факультет Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.

У 1959 році в’язницю ліквідували. А будівлю передали Дрогобицькому державному педагогічному університету ім. Івана Франка. Але керівник КГБ Львівської області змусив тогочасного ректора підписати документи, які забороняли йому проводити будь які земляні роботи в цьому саду. Тепер ми знаємо чому.

У 1990 році з ініціативи активістів, на території в’язниці провели розкопки і знайшли та перепоховали 486 осіб.

– Але тоді обстежили не всю територію. Без уваги залишився сад. На переконання цих активістів, не всі останки були перепоховані.  То ж минулого року наші працівники обстежили цю територію.  А цього року розпочали розкопки. За три неповних дні ми виявили 13 поховальних місць. Шість з них вже відкрили. Там виявлено 16 останків людей. У п’яти з них, на перший поверхневий огляд, виявили кульові отвори в черепах, – розповідає Святослав Шеремета.

Дрогобич
В черепах добре видно кульові отвори

Фахівці припускають,  що в’язнів розстріляли та поховали тут  або в період від 1939 до 1941 роки, або після 1944 року.

– Зараз ми не можемо сказати, хто є ці загиблі. Це можуть бути як  члени ОНУ, УПА, так і нелояльні до радянської влади місцеві мешканці. Точніше ми дізнаємося після досліджень антропологів та судмедекспертизи, – каже директор меморіально-пошукового центру «Доля».

Керівник пошуково-ексгумаційних робіт Володимир Харчук стверджує, що виявлено захоронення саме жертв НКВД.

Читати також:  На Дрогобиччині під час відпочинку отруїлись діти з різних областей України

– До такого висновку я прийшов через те, що захоронення безсистемні та хаотичні. Ями розміщені як «захід-схід», так і «північ-південь». Є накладання ям одна на одну. Це говорить про те, що захоронювали вночі, потайки, аби ніхто нічого не побачив і не почув. Максимально в ямах захоронені по 2-3 особи, – каже експерт.

Він додав, що у жертв прострелені черепи.

– Стріляли ззаду, в потилицю. В деяких черепах є по два кульових входи. Ми виявили кулі від автомата ППШ та пістолета ТТ. Цією зброєю на той час були озброєні енкаведисти, – говорить Володимир Харчук.

Дрогобич
Їх ховали потайки, вночі

Покликаючись до свого досвіду, керівник пошуково-ексгумаційних робіт висловив припущення, що цих в’язнів розстріляли у 1944 році.

– У 1941 році людей розстрілювали та закопували у великій ямі. Тоді одночасно в могилі було від 50 до ста загиблих.  А тут поховання по два, три, чотири. Ми також знайшли одне порожнє захоронення. На дні знайшли гільзу від ППШ. Мабуть, родина знала де поховали в’язня. І їм вдалося перепоховати його, – зазначив він.

Дрогобич
Це можуть бути підпільники, бійці УПА, імена яких ми вже не дізнаємося.

На думку експерта Василя Ільницького, в цьому саду можуть бути поховані й підпільники-упівці.

– З 1944 до 1952 роки у Західній Україні відбувалися спеціальні операції  проти підпільників.  Навіть якщо вони гинули, то їх  тіла привозили саме сюди, в цю внутрішню в’язницю НКВД, аби ідентифікувати, – каже він.

Директор меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета на цей момент не зміг сказати, чи вдасться дізнатися імена цих жертв комуністично-тоталітарного режиму.

– Ми будемо працювати в архівах, аби це дізнатися.  В архівах мають бути матеріали про те, хто був арештований, кого допитували і кого стратили.  

Один з ініціаторів пощуково-ексгумаційних робіт – голова дрогобицького регіонального відділення «Меморіал» Мирон Бучацький.  За його словами, про те, що енкаведисти страчували людей, він знав від своєї мами.  

– В 1941 році НКВД арештувало мого тата, Володимира Бучацького. Йому тоді було 27 років. Мені ж тоді було півтора чи два роки. Разом з ним арештували маминого брата, Стаха Мартиніва, та їхнього товариша Петра Єдиника, – каже він.

Дрогобич. Мирон Бучацький
Мирон Бучацький

За спогадами очевидців, чоловіків стратили того ж або наступного дня. Мирон Бучацький так і не знайшов могили свого батька.  Знов таки, очевидці, які дожили, показали місце, де закопували всіх в’язнів в одній ямі. Там зараз встановлено меморіальну табличку з ім’ям Василя Григоровича Бучацького.

Читати також:  Дрогобич витрачає три мільйони гривень щомісячно на вивезення сміття - депутат

Довідка

Будинок на вулиці Стрийській, 3 у Дрогобичі, в якому сьогодні знаходиться фізико-математичний факультет Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, впродовж десятиліть був для дрогобичан символом репресій чотирьох окупаційних режимів.

На початку ХХ ст. цю велику двоповерхову кам’яницю австро-угорська влада спорудила спеціально для повітового суду. Тут містилася і судова канцелярія, і в’язниця тимчасового утримання арештантів.

У час польської окупації у цій же будівлі також діяв міський суд. Це приміщення використовували як суд і під час німецької окупації 1941-1944 років. Поліція та гестапо функціонували в інших будівлях міста.

З кінця вересня 1939 і до кінця червня 1941 року тут знаходилося Дрогобицьке обласне управління НКВС разом зі слідчою тюрмою, в якій приводились у дію смертні вироки. У Дрогобичі розстріли тривали з 22 до 29 червня. У цей період було закатовано та розстріляно близько 1200 осіб.

Про трагічні події 1939-1941 років свідчать витяги з висновків урядової комісії, створеної постановою Ради Міністрів УРСР № 308 від 16 жовтня 1990 року: «7 вересня 1990 року громадськими активістами, за участі судово-медичного експерта В.М. Ільницького, було ексгумовано 17 черепів без інших кісток скелетів. На чотирьох досліджуваних черепах виявлено вдавлені осколкові переломи від дії масивних тупих твердих предметів. У процесі розкопок знайдено кісткові останки 486 осіб».

Нагадаємо, що 14 жовтня. на Покрови, у Львові на Личаківському цвинтарі перепоховали двох бійців УПА, які загинули у 1951 році.

Маріанна Попович, Syla News

Підписуйтесь на наш

Telegram. Будьте в курсі усіх новин!

260 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up