Адекватна самооцінка – перший крок до щастя

Кожен хоче бути успішним і щасливим, однак часто занижена або завищена самооцінка заважає сприйняти свою особистість правильно, створює ефект “кривого дзеркала”. Психологиня Роксолана Савчин розповіла Syla.news про те, від чого залежить самооцінка та як вона впливає на життя.

Як формується самосприйняття

“З дитинства ми чули фрази про те, що скромність прикрашає, і яка це важлива чеснота. Звикли, що нам червоною ручкою обводять помилки, а критика – це запорука вдосконалення. Відтак, батьки бояться перехвалити дітей, діти ростуть з дефіцитом позитивного підкріплення, що  блискавично формує в них невпевненість та несміливість”, – пояснює психологиня.

Фундамент нашого характеру “цементується” до шести років, разом із визначальними моделями, стратегіями нашої поведінки і самооцінкою, очевидно, також. За словами Роксолани Савчин, уперше дитина чує про те, що в неї, наприклад, завеликий ніс, від батьків. Вона не виявляє цього самостійно, досліджуючи свою зовнішність. Навпаки, дитині все подобається, доти, доки певну рису не оцінять важливі особи.

“Кілька необачних, іноді зопалу сказаних батьками фраз настільки сильно врізаються у свідомість дитини, що, будучи вже дорослою особою, вона виявляє їхню владу над собою і, наче скалки, починає боляче виймати в процесі психотерапії”, – каже психологиня.

Історія загострюється  в школі. Реакції вчителів та однокласників на невдачі, промахи, труднощі в навчальному процесі є болісними й мають неприємні наслідки. Розкриття емоційної біографії людини під час терапії, за словами Савчин, завжди наочно демонструє, наскільки чуйними та обережними ми повинні бути у зворотному зв’язку із дітьми, підлітками й дорослими.

Найвразливішою самооцінка є в підлітковому віці, коли поруч з анатомічним вибухом людина переживає емоційний та психологічний.

“У цей період оцінювання себе залежить від комунікації з однолітками, їхнього схвалення чи, навпаки, цькування. Час пубертату висуває безліч питань особистісного характеру: хто я? яким мені бути? яке моє призначення? На них дати відповідь підлітку непросто”, – коментує Роксолана Савчин.

Види самооцінки

Самооцінка буває адекватною та неадекватною – заниженою або завищеною. Якщо обирати між заниженою та завищеною самооцінкою, то, за словами експертки, краще завищена. Люди з низькою самооцінкою ніколи не зважуються на ризик виходу за межі своїх сумнівів, страхів і невпевненості. Вони вважають себе недостойними спроб на здобуття кращої роботи, побудову стосунків, не дозволяють собі повноцінно реалізовувати проєкт свого життя, бо думають, що мають перепону у вигляді браку інтелектуальних, вольових, зовнішніх та низки інших різноманітних ресурсів. У них завжди є бар’єр до щастя.

“Очевидно, найкращою є адекватна самооцінка, коли людина бачить свої сильні сторони та чесноти, плекає їх, пишається ними, розвивається та працює в межах своїх переваг, реалізовує свої таланти. Також вона знає, що їй є куди рости, вона має певні слабкості, які приймає і визнає, що вони вплетені в її персону так само, як і переваги, і є частиною неідеальної та недосконалої особистості. І це жодним чином не руйнує гармонії та якості життя цієї людини”, – пояснює Роксолана Савчин.

Як самооцінка залежить від становища в суспільстві

Досвід у практиці психологині демонструє,  що ніяк.

“Я працюю з людьми дуже різного віку, представниками найрізноманітніших професій і є свідком того, як іноді ті, хто побудували успішні проєкти, реалізували себе в кар’єрі, самостійно забезпечили собі гідний рівень життя, є розумними та сильними особистостями, незадоволені собою. Вони щоразу ставлять перед собою вищу планку, нові виклики і не дозволяють собі  тішитись своїми успіхами, насолоджуватись ними й життям загалом, бо постійно перебувають під тиском внутрішнього прагнення довести своїм дитячим травмам: “Я не невдаха”, – резюмує Роксолана Савчин.

Постійна боротьба і компенсаторна поведінка виснажують і відбирають можливість проживати гарне, радісне життя.

Наша самооцінка залежить від прийняття себе, бо, за словами експертки, є безліч прикладів, коли люди не займають високого статусу в суспільстві, не мають унікальних умінь чи здобутків,  працюють на звичайних, непрестижних (за мірками, які нам нав’язує суспільство) роботах, але почуваються добре і гармонійно.

Чому самооцінка така важлива

Питання самооцінки є центральним у психотерпії. Як стверджує психологиня, під усіма нашаруваннями конфліктів, труднощів, тривог наше ставлення до себе завжди вирізняється особливою вразливістю та значущістю. 

“Самооцінка є фундаментом, на якому людина зводить конструкцію свого майбутнього.  Бо саме від  неї залежить, як ми зустрічаємо труднощі, як проживаємо життя, як ставимось до нього, чого очікуємо і, власне, якою взагалі є життєва позиція”, – каже експертка.

Від самооцінки також залежить те, як особа будує взаємини з собою, світом та іншими людьми. Самосприйняття впливає на весь спектр можливих взаємин, визначає особисті, сімейні, дружні, професійні стосунки.

“Згадайте свої переживання та відчуття, які виникають при спілкуванні з людиною, яка має дуже низьку самооцінку. Це відчуття важкості. Натомість, як легко нам бути поряд з тими, хто себе приймає та цінує”, – додає психологиня.

Топ-5 порад, які допоможуть стати впевненішим у собі

  • Заведіть щоденник похвал. Не обов’язково в ньому занотовувати лише неймовірні здобутки, як-от сходження на Еверест чи вивчення перської мови.
  • Помічайте речі, які вам гарно вдаються.
  • Будьте уважними до свого життя, щирими й щедрими на похвали до себе, а також тих, хто поруч.
  • Винагороджуйте себе за освоєння нових навичок чи завершення непростих справ. Призом можуть бути не лише матеріальні речі, але й враження. Таким чином, ви святкуватимете перемоги та формуватимете турботливе ставлення до себе.
  • Оточуйте себе людьми, які вірять у вас і підтримують.

Фото – Роксолана Савчин/ Facebook

Читайте також:

“Прокрастинація руйнує якість життя” – психолог Роксолана Савчин

Ольга Мацьків

© SYLA NEWS

576 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up