хліб

«Соціальні» цінності: чи намастиш їх на хліб?

У Львові, в приміщенні мистецького об’днання «Дзиґа» експонується проєкт-перформанс «Соціальний». Зазначена акція проводиться в рамках «Днів Мистецтва Перфоманс у Львові», які досі залишаються єдиним фестивалем арт-перфомансу в Україні.

Автор перформенсу Роксолана Угринюк розповіла кореспондентам Syla.News про основну ідею проекту, в основі якого – ціннісний аспект хліба в сучасному суспільстві та людська агресія.

Автор перформенсу Роксолана Угринюк
Автор перформенсу Роксолана Угринюк (праворуч)

Роксолано, розкажіть, будь ласка, про основний концепт проекту «Соціальний»?

Р.У.: Мій концепт, радше мій посил – задатись питанням: чи цінності, які побутують в нашому суспільстві зараз, є справді вартісними?
У нас історично травматичне минуле. І це минуле буквально червоною ниткою «просіюється» через усі цінності. Це і про соціальну спрямованість, про певні моральні речі, також і про відносини в сім’ї, стосунки між особами в суспільстві. І в цьому всьому можна простежити відголосок нашої минувщини.
А сам проект ґрунтується на основі статей та досліджень щодо травм минулого, виконаних подружжям науковців та психотерапевтів Вікторії Горбунової і Віталія Климчука. Розвідки вчених описують травми покоління в контексті України, в контексті Голодомору. Відповідно, є такий своєрідний зв’язок з минулим, бажання задати питання про майбутнє. Чи готові ми взяти на себе колективну відповідальність за те майбутнє, яке ми будемо спільно мати?

візи

Чи можна позиціонувати певну об’єднуючу ланку? Чи ставилось, можливо, завдання об’єднати соціум?

Р.У.: По–перше, якби хотілося кардинально щось змінити, я би пішла в політику. Тому що так логічніше, ба навіть легше. Тобто, якщо ти справді хочеш так суттєво впливати на суспільство, постає питання: які запити ти формулюватимеш, які завдання почнеш вирішувати. І тут є така дуже добра фраза Влодка Кауфмана про те, що, мовляв, художник є тим лакмусовим папірцем проблем, які є «тут і тепер». Ми ж звертаємо увагу на якісь такі більш деталізовані речі, часто навіть ті, що в більшості своїй часто «проходять» повз повсякденного споживача. Тому я й художник, а не політик.

Кажуть, що можна не цікавитися політикою, але вона безпосередньо торкнеться людини, коли та піде до магазину по хліб. Навіть тоді, коли ми не цікавимось політикою, політика цікавиться нами.

хліб-2

Ми бачимо у Вас відеоролики про ринок. То певна метафора?

Р.У.: Так, це був перформанс. Я намагалася повторити ось цю ідею з хлібом на Привокзальному ринку (у Львові). Своєрідна, провокаційна річ, завдяки котрій ми хотіли сформулювати питання: «А що для вас є цінністю?». Чи для вас хліб є цінністю зараз?..
І люди не чули мого питання, вони бачили мою дію. І у них була пряма агресія. Тобто, для чого я це роблю? Що я хочу цим сказати? Не було такої цікавості у людей.
Це історія про співставлення «чорного і білого». Про те, що є вороги, а є «наші». А окрім даного протиставлення ніхто нічого більше не бачить. Це зле. Тому що від контексту змінюється суть. Мета виправдовує засоби. Так не можна робити…

Чи варто очікувати у рамках проєкту перформанси?

Конкретно перформансу не буде. Натомість організовуватимуться авторські екскурсії, де буде конкретизовано та представлено додаткову інформацію про об’єкти експозиції. Яким чином я як автор «дійшла» до певного мистецького рішення. Чому саме це, саме тут тощо. Заходьте. Найближча екскурсія 6 вересня. Далі – 6, 11 та 13 вересня відповідно.

Стежити за подіями в живому часі можна (і потрібно) на сторінці мистецької галереї «Дзиґа» в мережі facebook.

Текст і фото – Syla News

Коментувати

101 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up