Дев’яте, зіркове

Громадяни України з антирекордом – явка склала 49,84% відсотки – обрали дев’яте парламентське скликання. До його складу проходять п’ять фракцій, які можна уявити собі у вигляді асиметричної, проте яскравої п’ятикутної зірки.

Для початку, згадаємо про амбітні політичні сили, які обіцяли подолати 5-відсотковий бар’єр. Утім, “Сила і честь” не зуміла повторити успіх свого лідера Ігоря Смешка на президентських виборах, поступившись у загальному заліку Радикальній партії Ляшка. Радикали набрали трохи більше 4% за рахунок переважно сільського електорату, але також не будуть представлені у новій Верховній Раді. Результати “Опозиційного блоку” та “Української стратегії Гройсмана” засвідчили, що їхнім лідерам варто провести потужну роботу над помилками. “Громадянську позицію” та “Самопоміч”, на жаль, доведеться віднести до категорії спойлерів. Неприємно здивувала Партія Шарія, яка набрала понад 2% виборців і розраховуватиме на державне фінансування своєї діяльності.

“Слуга Народу” встановила національний рекорд, у її фракції зберуться понад 250 парламентаріїв. Партія прихильників Зеленського, яку він старанно і без докорів сумління рекламував напередодні виборів, не лише набрала понад 43% за партійними списками, але й узяла першість у двох третинах мажоритарних округах. Успіх для політичної сили, яка до президентських виборів не демонструвала жодної активності, вражаючий. Очевидно, вже з вересня у “Слуги Народу” буде вся повнота відповідальності за державну політику, що може спричинити з політичною силою злий жарт у вигляді запаморочення від успіхів.

Читати також:  Зеленський: Вже пора міняти і цих народних депутатів

13-відсоткова “Опозиційна платформа “За життя” не приховує власної проросійської позиції, і її варто сприймати як загін агентів впливу Кремля на перебіг подій у Верховній Раді. Там “платформівці” будуть діяти за законами гібридної війни, намагаючись впливати на ухвалення рішень у сфері оборони, державної безпеки, свободи слова.  Очевидно, що робота парламенту буде постійно відображатися медіа-холдингом, створеним Віктором Медведчуком.

Третє місце “Батьківщини”, яке не відзначили екзит-поли, не повинне дивувати, адже виборці Тимошенко проживають у невеликих містечках та селах, куди соціологи просто не доходять. Щоправда, ця кампанія для Юлії Володимирівни стала незвичною: вона грала другим номером, послідовно намагалася “притулитися” до “Слуги Народу”, демонструючи готовність до підтримки президента та формування коаліції з пропрезидентською партією.

“Європейська Солідарність”, як і “Батьківщина”, зберегла парламентську прописку (три інших політичних сили, що пройшли до парламенту, відповідного досвіду не мають). Петру Порошенку доведеться пригадувати досвід перебування в опозиції, а його команді – максимально ефективно захищати європейські цінності та перспективи європейської та євроатлантичної інтеграції України.

“Голос” став єдиною політичною силою, яка набрала менше мільйону виборців на підтримку свого партійного списку. Святослав Вакарчук після обрання народним депутатом змінив розпливчатий статус “лідера” на посаду голови партії, і йому доведеться або шукати шляхи порозуміння з правлячою партією, або загартовуватися в опозиції. Реформаторські наміри “голосів” у будь-якому випадку потребуватимуть підтримки інших політичних сил, адже у фракції буде зо два десятки парламентаріїв.

Читати також:  Тиску на голосування військовослужбовців в ООС не було - Радченко

Оновлення Верховної Ради буде рекордним за останніх 20 років, і складе 80%. Це спровокує  чимало спокус для політичної сили, яка волею виборців отримала більшість, проте не має внутрішнього стрижня. Його відсутність разом з дефіцитом політичного досвіду у Володимира  Зеленського – можливо, найбільший виклик для українського парламенту, якому зовнішні гравці, напевне, не дадуть часу на поступове опанування повноважень.

Євген Магда, директор Інституту світової політики 

Читайте з теми:

Ілюзія телепортації

Розшарування інтересів

Прощання з ілюзіями

В лещатах політичної доцільності

Не ховайте Норманді

Зе-дива не буде

Кандидатське середовище. Вибір без ілюзій

Не)потрібні дебати

Несподівані підсумки

Проміжний фініш

З сумом констатую

Альянси та прихильники

Стартові умови (ч.1)

Стартові умови (ч.2)

Непроста Україна

Невідомі повноваження

Фактор особистості

Уроки з протоки

Вітчим незалежності

Чорно-білий президент

Надія та розчарування

Достроковий Янукович

60 днів на роздуми

Паузи та інтереси

Фактор безпеки і оборони

Кампанія з подвійним викликом

Вибори – не війна!

Гроші вирішують все?

Випробовування Майданом

© SYLA NEWS

455 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up