“Право і відповідальність студента – вимагати якісного навчання”, – заступник міністра охорони здоров’я

В Україні тривають реформи медичної сфери. В інтерактивному просторі Syla.news говорили із заступником міністра охорони здоров’я Олександром Лінчевським про нове в медичній освіті та запити, які суспільство адресує медикам.

Розкажіть, будь ласка, детально про систему українських іспитів КРОК.

Дуже важко “поміряти” і показати різницю медичної освіти європейської та української. Але декілька деталей можна озвучити. У першій тисячі рейтингів престижних університетів світу українських немає. Індекси цитованості наукових робіт найкращих українських науковців є дуже низькими. Коли в 2017 році Міністерство проводило пробне тестування інтернів за перекладеним американським ліцензійним іспитом, то склали його лише 3%. І останнє: якщо подивитися на топ- 10 препаратів, які призначають в Україні та в Європі, то вони не співпадають за жодним пунктом. Це характеристика медичної освіти та результат, до якого вона призводить.

Який вплив має МОЗ на зміну цієї ситуації?

Університети мають бути автономними. Але важелі для зміни медичної світи в Міністерства, усе-таки, є. Уряд прийняв стратегію розвитку медичної освіти. Перший її пункт: відбір студентів для вступу на медичні спеціальності. Якщо відбирати здібних і вмотивованих – результат буде. Якщо відбирати тих, хто не хоче вчитися, усі державні зусилля будуть марними. Другий пункт: держава повинна контролювати якість підготовки лікаря. Якісний, підготований лікар – це суспільний запит до Міністерства. Тому державний стандарт має бути встановлений. КРОК – частинка другого пункту.   Третій пункт: безперервний професійний розвиток. Лікар – фахівець, який вчиться все життя. Сьогодні лікар може обирати місце післядипломного навчання. Міністерство визнає сертифікати щодо безперервного професійного розвитку, котрі наші лікарі отримують  за кордоном чи в Міжнародних організаціях, які проводять навчання тут. Значно зменшена бюрократична складова. Разом з тим, від цього року українські лікарі зобов’язані проходити навчання щорічно, а не раз на п’ять років, як було раніше.

Читати також:  У "Слузі народу" розповіли, хто може очолити МОЗ і МОН

Що, власне, зміниться в системі іспитів?

Для того, щоб справедливо та сучасно оцінити знання і практичні навички, порівняти якість підготовки студентів , Міністерство впровадило Єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ). Його складатимуть у два етапи – на третьому і на шостому курсах. Цьогорічні третьокурсники вже його складають. Він містить  чотири компоненти: англійську мову професійного спрямування, український екзамен КРОК, об’єктивний структурований клінічний іспит, міжнародний іспит з основ медицини. ЄДКІ дозволятиме оцінити студента краще. Він досконаліший,  справедливіший, повніший і правильний.

Чи можна буде перескладати ЄДКІ?

Буде можливість одного перескладання ЄДКІ,  і її доведеться оплачувати студентам. Недоцільно коштами платників податків покривати витрати на повторне складання іспиту.

Нещодавно вчергове відбулися протести студентів шостого курсу. Випускники скаржаться на зміни в системі іспитів і виражають незадоволення в численних петиціях. Як можете прокоментувати цю ситуацію?

Цьогоріч  шестикурсники складають лише український іспит КРОК.  Тобто вони складають іспит, якому вже 20 років, без жодних змін. Виступи студентів є звичними й пов’язані зі страхом. Вони  бояться, що не склали. Існує кілька міфів, пов’язаних з іспитами в медичних ВНЗ. Перший і головний: студенти повинні ознайомитися з тестовими запитаннями до екзаменів. Ні, це не так. База даних є закритою. Це не є екзамен із запам’ятовування правильних відповідей. Це екзамен, який виявляє рівень підготовки з медицини в принципі. Студенти вчаться не тестів, а медицини. Запитання, які поставить клієнт,  хвороба, лікарська практика є набагато складнішими за запитання в іспиті КРОК. У навчанні є дві складові: університет, який має навчити, і студент, який має навчитись. Якщо з’являються нарікання на якість навчання в університеті, то чи це не нарікання до того, хто навчав? Мітинги ж спрямовані на Центр тестування та Міністерство. А ми в цій ситуації стоїмо на захисті пацієнта. Я сприйму мітинг, коли студенти прийдуть до університету і скажуть: “Ми хочемо знати більше”. Право і відповідальність студента  – вимагати якісного навчання.

Читати також:  Україна має змінити систему роботи податкової - науковець King's College London

Що б Ви порадили тим, хто бачить себе медиком?

Я б порадив абітурієнтам та студентам не вірити сліпо авторитетам і сумніватися в кожному слові, вибудовувати своє медичне життя і, найголовніше, не йти на компроміси зі злом. Цей фах потребує самовіддачі й певної посвяти.  Треба віддаватися справі на сто відсотків і бути супервимогливим до себе.

Нагадаємо, Супрун сказала, що віп-лікарні стануть доступними для всіх.

Ольга Мацьків

© SYLA NEWS

 

384 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up