Сезон риболовлі: усе, що потрібно знати

Сезон риболовлі: усе, що потрібно знати

Незабаром на Львівщині закінчиться період нересту та почнеться риболовний сезон. Ми з’ясували, яких правил потрібно дотримуватися, де найкращі місця для рибальства, а ще – яке спорядження потрібне та скільки все це коштує.

Місце

Безкоштовно та безперешкодно займатися рибальством можна на водоймах загального користування. На Львівщині популярними є водосховища, озера, ставки, наприклад Віжомля, Задорожнє, Гамаліївка тощо. Користуються попитом річки Дністер та Західний Буг з їхніми притоками.

Отар Довженко, український журналіст, розповідає, що риболовлею займається задля різноманітності.

“Я виріс біля Орільсьского каналу неподалік від Дніпра, тому мій «рідний» тип водойми — це річка або канал із повільною течією. Моя улюблена локація — Десна. Коли живу у Львові, часом їжджу на невеличкі річки, там багато не зловиш, але вони дуже мальовничі. Озерну риболовлю на поплавцеву вудку я практикую для різноманітності”.

Сезон риболовлі: усе, що потрібно знати

 

                                                                     Отар Довженко, фото зі сторінки Facebook

Володимир Сава – рибалка, який зі своїм захопленням об’їздив вже чимало країн світу,  теж надає перевагу ловлі риби у річках:

“Хоч концентрація риби в них менша, ніж у приватних водоймах, та за характером річки можна визначити, де риба перебуває в цей момент, чим вона харчується. І це дуже захоплює”.

______________________________________________________________________________________

Для аматорського чи спортивного рибальства на водоймах спеціального користування потрібен окремий дозвіл. Його надають органи рибоохорони і за нього доведеться заплатити певну суму, розмір якої встановлює Державне рибне господарство.

______________________________________________________________________________________

Однак на практиці дозволи – явище не надто поширене. Це може бути пов’язано як з безвідповідальністю рибалок, так і з безкарністю та недоглядом з боку рибоохоронних органів.

“Колись я оформлював документи. Потім, уже після Майдану, приїхав у Вишгородську рибінспекцію, а там мені сказали, що дозволи скасували. Більше я не намагався, не знаю, як тепер. Але рибалю я на всім доступних місцях. Браконьєрством не займаюся, рибу майже завжди відпускаю”, – ділиться досвідом Отар Довженко.

Володимир Сава каже, що отримання дозволів та ліцензій в Україні  – взагалі неврегульоване питання:

“У Європі, наприклад, за день рибальства на річці потрібно заплатити 20 євро. Ці гроші використовують на зариблення та охорону певного відтинку річки. Водойма таким чином самофінансується. Асоціація рибалок уже неодноразово піднімала питання ліцензування. Однак на законодавчому рівні поки що без змін”.

                                                                      Володимир Сава, фото зі сторінки Facebook

На ізольованих водоймах часто створюють культурні рибні господарства, які забезпечують сприятливі умови для аматорського рибальства. Засновниками господарств можуть бути фізичні або юридичні особи, відповідно, вони спільно з користувачами й встановлюють плату за вилов риби на власних угіддях.                                                                               

 

“На “платниках”, тобто озерах, куди запускають рибу і беруть гроші за риболовлю, я не ловлю. Один раз пробував і був розчарований. Це все одно, що ловити рибу в акваріумі в себе вдома. На Львівщині водойм мало, але я краще проїду 50 кілометрів до відлюдного місця, ніж буду товктися з нетверезими колегами на березі приватного ставка”, – додає Отар Довженко.

Існує низка водойм, у яких вилов риби – неможливий. До них належать ті, які розміщені на території природно-заповідного фонду та риборозплідних господарств, а також  мають обмеження щодо використання (питні, технічні, лікувальні).

Читати також:  На Львівщині зафіксували близько тисячі випадків рибальства під час нересту

Час

Рибальство на всіх водоймах заборонене в період нересту риби. У кожному регіоні цей відтинок часу різний:

__________________________________________________________________________________________

  • з 25 березня по 15 травня і з 1 вересня по 31 грудня – у річках, притоках  і  озерах  Закарпатської  області ;
  • з 1 квітня по 10 червня – у всіх водосховищах, а  також  в  озерах  Волинської  і Рівненської  областей,   у  р. Дністер з усіма притоками;
  • з 1 квітня по 20 травня – у всіх інших річках та їх кореневих водах
  • з 1 квітня по 30 червня – у придаткових водах усіх річок (крім р. Дністер);
  • з 1 листопада  до  закінчення  зимового періоду – у зимувальних ямах.

__________________________________________________________________________________________

Тож, якщо плануєте порибалити, обов’язково перевірте, чи дозволено це в той чи інший період.

Однак, рибалка-професіонал Володимир Сава зазначає, що нерестова заборона неправильна. Її варто переглянути, бо різні риби мають різний час нересту. Наприклад, у харіуса – весна, у форелі – осінь.

Види рибальства

Зазвичай рибалки розрізняють три види ловлі – аматорське, спортивне та нахлистове.

“Я ловлю рибу з шести років, отже, тридцять два роки. Спортивною риболовлею не займався ніколи, це не для мене. Не маю потреби чи бажання доводити комусь, що я роблю це добре, а особливо не хотів би переживати ситуації, коли нічого не вдалося зловити, як поразку. Якщо просто ловити рибу і насолоджуватись природою, кожна риболовля буде вдалою незалежно від того, скільки зловив”, – каже Отар Довженко.

Роман Ковталів займається спортивною риболовлею:

“Я це люблю, це приносить неймовірне задоволення. Брав участь у різноманітних змаганнях і виборов не одну нагороду. Ну й плюс такого захоплення – я не шкоджу рибі. Дію за принципом “упіймав – відпустив”.  До речі, рибний спорт зараз дуже поширений, він входить у звичку. Молодь особливо цікавиться. Звісно, бачу в цьому лише позитив. Чому б класний відпочинок не перетворити ще й на щось корисне?”

                                                                                         Роман Ковталів, фото зі сторінки Facebook

Цікавим і не настільки поширеним, як два попередні, є нахлистовий вид рибальства.

“Я займаюся аматорською риболовлею з дитинства. Років сім тому я прийшов до такого напрямку рибальства, як нахлист.  Це специфічний вид, де рибалка має виробити певні навички у володінні вудилищем, щоб подати приманку рибі. Окрім цього, рибалка самостійно виготовляє приманки, які є імітацією різноманітних комах та дрібних рибок”, – розповідає Володимир Сава.

Обладнання

Спінінги, гачки, снасті, приманки – усе різноманіття рибальського приладдя має й різні ціни.

                                                                                 Роман Ковталів, фото зі сторінки Facebook

Роман Ковталів розповідає, що спінінги – задоволення не з дешевих: “Якщо людина хоче придбати якісний і професійний товар. Коштують вони в середньому 250-400 доларів. Але є й бюджетний варіант для початківців. Його вартість – від 1000 гривень”.

Це підтверджує й Отар Довженко, який наголошує, що вибір снастей залежить від системності риболовлі.

“Для тих, хто просто хоче раз на рік половити рибу в ставку, зараз є копійчані китайські снасті. Але якщо ловиш системно, захоплено і в різні способи, як я (спінінг, поплавцева ловля, донки…), то доводиться витрачати багато. І це я ще не купую справді розкішні снасті — бувають спінінгові вудилища, які коштують як авто “на бляхах”, або приманка за ціною смартфона”.

Стосовно інструменту для нахлистової ловлі, то воно зазвичай доволі дороге, розповідає досвідчений мандрівник та рибалка Володимир Сава.

Читати також:  У Польщі змінили правила працевлаштування для заробітчан

“Хороше нахлистове обладнання досить дороге та різноманітне. Не існує універсального вудилища чи котушки до нього. Спрощено, для початківця, вартість спорядження буде складати приблизно 700 доларів. У цю суму входить вартість вейдерсів (спеціальні штани + черевики), які дозволяють ходити по річці і комфортно ловити  рибу”, – каже Сава.

Порушення

Не варто забувати про низку заборон, що  передбачають відповідальність. Для риболовлі не можна застосовувати вибухівку, електрострум, отруйні речовини. До речі, це одне з правил, які порушують найчастіше.  Щодо вогнепальної та пневматичної зброї, то заборонене все, окрім гарпунних рушниць для підводного полювання. При порушенні недозволені знаряддя конфіскують правоохоронні органи.

__________________________________________________________________________________________

За порушення правил рибальства можна отримати штрафи в розмірі від 1 921 грн до 38 420 грн (від двох до сорока неоподаткованих мінімумів доходів громадян), залежно від заподіяної шкоди.

__________________________________________________________________________________________

Попри можливі наслідки й немалі штрафи рибалки часто порушують правила.

“Дуже поширений вилов риби сітками. Це неприпустимо, тому ми з друзями спалюємо ці знаряддя, як тільки їх бачимо. Це, звичайно, не зможе побороти браконьєрство, але так ми хоча б намагаємося зменшити кількість порушень”, – каже Роман Ковталів

“Великі проблеми в Карпатському регіоні. Форель, яка занесена в Червону книгу, там виловлюють дуже масово. На річках рибалять, використовуючи електричний струм. Коли органи охорони чи небайдужі намагаються боротися з такими злочинами, доходить навіть до бійок”, – додає досвідчений рибалка.

Сезон риболовлі: усе, що потрібно знати

                                                                Роман Ковталів, фото зі сторінки Facebook

“З порушенням правил стикається кожен, хто опиняється біля водойми в Україні. Коли на базарах і в крамницях почали продавати китайські дешеві сітки з жилки, це стало страшною пошестю. Я нищу сітки, коли їх бачу, але, на жаль, за відсутності рибнагляду і байдужості інших рибалок це не дає великого результату. У принципі, як я розумію, теперішнє керівництво рибнагляду старається боротися з браконьєрами, але в них банально не вистачить рук на це”, – зазначає Отар Довженко.

Володимир Сава каже, що також стикався з порушеннями. Але з деякими заборонами рибалка не згоден:

“Червону  книгу треба переглянути, бо форелі немало, а харіуса взагалі дуже багато. Варто просто встановити норми на вилов, а не заборонити його зовсім. У Європі ловити ці види риби можна. А в нас це неврегульовано”.

До речі, часто зоозахисники стверджують, що риболовля за принципом “спіймав-відпустив” теж шкодить рибі. Мовляв, від гачка залишається рана. Однак рибалки спростовують цю інформацію. Для такої риболовлі використовують спеціальні гачки без борідок (вони швидше схожі на булавки), які не здатні поранити рибину.

Володимир Сава розповів також про те, що водойми потребують більше уваги. Наприклад, він та його колеги щорічно збирають десятки тисяч гривень на зариблення водойм рибою, зокрема фореллю.

                                                                             Володимир Сава, фото зі сторінки Facebook

“Що можемо, робимо своїми силами, але це не дає бажаного результату. У нашій країні немає розуміння проблеми. Та й охорона не на високому рівні. Працівників і матеріальних засобів у рибоохоронних органів не вистачає. Ментально рибалки пішли далеко й почали робити щось для покращення ситуації, а законодавство залишилося десь у “кам’яному віці”. Має з’явитися усвідомлення того, що ліцензування, зариблення і охорона повинні стати основою для рибальства в Україні”, – додає наостанок Володимир Сава.

Фото на головній – Володимир Сава.

Ольга Мацьків

Syla.news

 

 

 

 

1127 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up