“Прокрастинація руйнує якість життя” – психолог Роксолана Савчин

Прокрастинація – термін, який став дуже популярним і часто вживаним протягом останніх кількох років. Він означає схильність людини відкладати неприємні завдання на потім. Пов’язана прокрастинація не так з браком часу, як з особливим психоемоційним станом.

Чому ця проблема така поширена? Чим прокрастинація відрізняється від ліні, як її виявити та перебороти – про все це в інтерв’ю Syla.news розповіла психолог Роколана Савчин.

Як поставити собі діагноз прокрастинатора?

Всі ми іноді прокрастинуємо. Від цього ніхто не застрахований. Є ситуативна прокрастинація, коли ми все ж збираємо волю в кулак і доводимо до логічного вирішення ситуації чи питання, яких уникаємо. Ця поведінка не перетворюється на модель. Але є і хронічна прокрастинація. Тут мова йде вже радше про стиль життя. Ситуація виглядає таким чином, що питання та справи, «відкладені на потім/на завтра/коли матиму час/бажання/натхнення», наче лавина накочуються на людину. Ця снігова куля змітає на своєму шляху радість від буття тут і зараз, відчуття легкості, бо всі думки і переживання націлені на подолання бар’єрів.

Чому раніше ніхто про це не говорив?

Прокрастинацію іменували хворобою двадцять першого століття. І справді, розмови спричинені її актуальністю. Проте це не означає, що людство почало прокрастинувати саме у наш час. Це не так. Люди прокрастинували і раніше. Перші згадки про прокрастинацію ми знаходимо у Ціцерона. Насправді «відкладання на завтра» це проблема не нова і всім знайома.

Прокрастинація так чи інакше змінює людину, сферу її діяльності, стосунки, зацікавлення. Та, все-таки, який вплив має це явище на наше життя?

Читати також:  «Місія управління охорони здоров'я – профілактика захворювань» - Володимир Зуб (Коментарі)

Вплив прокрастинації, очевидно, негативний, бо вона руйнує якість життя. Людина, яка перебуває  під товщею невиконаних справ, невирішених питань, що спричиняють їй все нові й нові проблеми, почувається заручником, а не господарем власного життя.  Тут хочеться вжити метафору про Дамоклів меч,  що вічно нависає над своєю жертвою, для передачі емоційного аспекту. Без сумніву,  тут немає місця психологічному комфорту. Натомість є відчуття постійного тиску, провини та докорів сумління. Якщо говорити про соціальний вимір, то, відповідно, масштаби проблем значно ширші. Не відбувається поступ, бо суспільний механізм не налагоджений, він взагалі не працює. Невпорядковане суспільство, яке живе у хаосі,  апріорі не є благополучним.

Чи бувають випадки коли люди з такою проблемою звертаються до психолога?

Часто люди звертаються із наслідками, проблемами, що спровоковані прокрастинацією. Мова йде про своєчасне неприйняття важливих рішень, про занедбання різних сфер життя: здоров’я, стосунків, професійної діяльності. І тут ми вже маємо справу з результатом, а не процесом. Запитів, які стосуються суто прокрастинації, особисто в моїй практиці значно менше, аніж тих, що стосуються наслідків.

Що ви порадили б робити?

Насамперед з’ясувати, що є в корені уникнення певних завдань. Спектр може бути дуже широким: страх, що конкретне завдання не під силу, що людина не впорається. Часто прокрастинацією страждають перфекціоністи, які прагнуть все робити ідеально. Важливо розуміти, що під прокрастинацією ховається уникнення не конретної ситуації, а емоцій та переживань, які вона викликає у нас. Відчуття некомпетентності, власної незначущості, неприйняття – цей перелік може бути дуже і дуже довгим. Тут ситуація виступає тригером і людина хоче замінити внутрішню гіркоту ситуативним задоволенням: подивитись серіал замість того, щоб сісти за проект, проскролити стрічку у Facebook  замість того, аби нарешті взятись за підготовку доповіді.

Читати також:  Супрун порадила, як пити каву без шкоди здоров'ю

За словами психолога, з прокрастинацією варто боротися з перших проявів, бо в подальшому вона здатна зруйнувати лад у стосунках, на роботі, нашкодити моральному здоров’ю та й узагалі кардинально змінити життя людини. Щоб не допустити цього, варто поставити собі питання: «Якщо я зараз зроблю це, що воно дасть мені в подальшому?». Це допоможе сформувати систему цінностей та пріоритетів і опанувати себе.

Спілкувалася Ольга Мацьків

Більше статей автора:

Закон про мову: “за” і “проти” від нардепів у соціальних мережах та ЗМІ
«Ми хочемо показати, що все у ваших руках, а не в руках якихось «сірих олігархів» – організатори про Модель ЛМР
Депутат ЛМР: Водіям громадського транспорту ще не скоро створять умови для належного харчування
“Варто закріпити відповідальність за облаштування і утримання зупинок громадського транспорту” – депутат ЛМР
Заступник прокурора АР Крим: «Більшість звернень громадян – це повідомлення про порушення прав з боку окупаційної влади
«Львівелектротранс»: реалії сьогодення

SYLA NEWS

3024 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up