1 травня - бути чи не бути?

1 травня – бути чи не бути?

У контексті декомунізації та суперечливого ставлення до радянського спадку в Україні дискусія щодо доцільності святкування 1 травня – Міжнародного дня праці – все ще триває. Ми вирішили дослідити історію цього свята та з’ясувати його актуальність.

Міжнародний день трудящих, також відомий як День трудящих, День праці в деяких країнах, або ж «першотравень» в пострадянських країнах, за задумом його авторів мав би стати днем солідарності працівників усього світу. Як не дивно, походить це свято зі США. Дата була обрана загальнонаціональною організацією соціалістичних та комуністичних партій, яка відбулася в Чикаго 4 травня 1886 року.

 Історія свята багато у чому є трагічною. Починаючи з кінця 19-го століття, коли профспілки і рух за права працівників були на підйомі, профспілки для такого свята обирали різні дні. У Сполучених Штатах і Канаді у 1880-их роках вперше було запропоновано вересневе свято – День праці. У 1882 році машиніст Метью Магуайр, виконуючи обов’язки секретаря Центрального трудового союзу (CLU) у Нью-Йорку, вперше запропонував свято Дня праці в перший понеділок вересня.

У 1887 році штат Орегон став першим серед Сполучених Штатів, де цей день став офіційним державним святом. До того часу, коли він став офіційним федеральним святом у 1894 році, тридцять штатів США офіційно відзначали День праці. Отже, до 1887 року в Північній Америці День праці був офіційно затверджений, але у вересні, а не 1 травня.

1 травня було обрано Міжнародним днем ​​працівників, щоб відзначити подію 1886 року в Чикаго. У цьому році, починаючи з 1 травня, відбувся загальний страйк за восьмигодинний робочий день. 4 травня поліція розігнала громадські зібрання на підтримку страйку, коли невідома особа кинула бомбу. Поліція відповіла стріляниною в робітників.

Ця подія призвела до загибелі восьми і травми шістдесяти поліцейських, а також невідомого числа убитих або поранених цивільних осіб. Сотні трудових лідерів і та їх прихильників були пізніше затримані, а четверо – були страчені через повішення, після судового процесу, який вважався судовою помилкою.

Наступного дня 5 травня в Мілуокі, штат Вісконсин, поліція обстріляла натовп страйкарів, серед яких загинуло сім осіб, у тому числі школяр і чоловік, що годував курчат у своєму дворі. Саме у пам’ять про цю подію більшість робітничих організацій почали відзначати День Праці 1 травня.

Першотравень став центром демонстрацій різних соціалістичних, комуністичних і анархістських груп після Другого Інтернаціоналу. Він є одним з найважливіших свят у таких комуністичних країнах, як Північна Корея, Куба та залишається популярним у багатьох країнах колишнього Радянського Союзу. За часів Холодної війни, першотравневі свята в цих країнах зазвичай характеризувалися  масштабними парадами робітників, включаючи демонстрації військової техніки і солдатів.

У 1955 році католицька церква присвятила 1 травня Святому Йосипу Працівникові. Святий Йосип є покровителем робітників і ремісників. Під час холодної війни Першотравневий день став приводом для великих військових парадів на Червоній площі у Москві, на яких були присутні найвище керівництво Кремля. Він став міцним символом цього періоду.

Наразі багато країн світу відзначають таке свято як День Праці 1 травня. Зокрема, це є офіційне свято в таких країнах, як Ірландія, Сингапур, Франція та Норвегія, які не мають у своїй історії періодів правлінння комуністичних сил. Цікавою є ситуація у федеративних країнах, як наприклад Швейцарія чи Австралія, де кожен суб’єкт федерації самостійно визначає, які свята є офіційними і коли їх варто святкувати.

1 травня - бути чи не бути?
На фото – першотравнева демонстрація у Відні, Австрія, 2013 рік.

В Україні дискусія навколо святкування 1 травня пов’язана з негативним сприйняттям багатьма громадянами радянського культурного спадку. Зокрема, міністр культури Євген Нищук ще минулого року заявляв, що це свято давно втратило свій початковий зміст та перетворилося у день роботи на городах та відпочинку на природі.

Власне, саме ці два пункти, а саме втрата змістовності та радянська спадковість, є головними аргументами для скасування свята як офіційного в Україні. Варто зазначити, що у багатьох європейських країнах сприйняття 1 травня як Дня праці має цілком нейтральний, а то і позитивний контекст, проте, слід розуміти, що більшість з цих країн не мало такого досвіду, як понад 70 років тоталітарної комуністичної диктатури. Адже окремий момент в історії цього свята – це першотравнені демонстрації 1986-го року, коли тисячі людей були зібрані на центральних площах своїх міст, і постраждали від наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС. Радянська влада таким чином намагалася умисно приховати сам факт катастрофи.

1 травня - бути чи не бути?

І навіть у пострадянських країнах, котрі чітко обрали західний вектор розвитку, це свято залишається офіційним, можливо – як данина європейському тренду на ліву політичну повістку, а, можливо, – радянським традиціям. Зокрема, колишні радянські республіки або члени “східного блоку”, такі як Литва та Латвія, Польща та Угорщина, Чехія та Румунія, історія яких містить сумні сторінки радянських минулим, продовжують відзначати 1 травня як державне свято – День праці.

А от у Естонії уряд пішов інакшим шляхом, залишивши цей день офіційним вихідним, але змінивши його змістове наповнення. У цій країні в перший день травня святкують “День весни”.

Велика частина українських громадян звикла сприймати травневі свята в першу чергу як час для відпочинку або ж господарства і абсолютно відірвано від будь яких ідеологічних міркувань. Подібну думку у коментарі для “Syla.news” висловив народний депутат України від ВО “Батьківщина” Ігор Луценко.

Враховуючи, що у нас в парламенті немає жодної лівої партії, мені здається, актуальність даного свята дещо знизилася. Зважати варто лише на аграрні традиції українців. Я подав законопроект, яким дозволяється брати вихідний у цей період – тоді, коли зручно. Але прив’язуватися до свята солідарності трудящих не варто,” – зауважив парламентар.

Бути чи не бути 1-му травню державним святом, або ж коли саме слід відзначати день трудящих та чи варто взагалі? Ці питання залишаються дискусійними. Однак те, що початок травня лишатиметься часом масового паломництва до городніх господарств для багатьох українців, буде лишатися незмінним ще довго.

Євген Домашин

Syla.news

479 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up