Закон про мову: “за” і “проти” від нардепів у соціальних мережах та ЗМІ

У четвер, 25 квітня, Верховна Рада таки ухвалила закон про мову, який розглядала ще з лютого місяця. За цей час проект закону пройшов понад дві тисячі правок. І в кінцевому варіанті – був прийнятий більшістю  – проголосували 278 народних депутатів. Журналісти IA Syla.news зібрали коментарі представників усіх депутатських фракцій та груп, а ще чинного президента Петра Порошенка та його наступника – Володимира Зеленського в питанні мовного закону.

Чинний президент України Петро Порошенко  підпише закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», щойно документ надійде з Верховної Ради. Про це він повідомив у відеозверненні.

«Робота над законом тривала кілька років. Із нього прибрали і каральні інспекції, і структури, які би могли тиснути на бізнес. Текст став гармонійним і збалансованим. Підпишу закон, щойно він надійде мені на підпис. Зауважте, що ухвалення закону ми свідомо винесли за рамки виборчої кампанії, бо насправді він не про вибори. Він про мову»,  – сказав Петро Порошенко.

Новообраний президент Володимир  Зеленський  відреагував на мовний закон так:

“Закон був ухвалений без попереднього достатньо широкого обговорення із громадськістю. До проекту закону було внесено понад 2 тисячі поправок, що свідчить про відсутність згоди щодо окремих його положень навіть у Верховній Раді. Сьогодні важко спрогнозувати наслідки ухвалення цього закону – остаточний його текст, з урахуванням усіх поправок, наразі недоступний”.

“Українська мова – єдина державна мова в Україні. Так було, так є і так буде. Щодо цього питання – жодних компромісів. Держава повинна дбати про розвиток української мови, про розширення сфери її вжитку. Це теж безумовно, з цим погоджується все суспільство. Питання в методах, якими ми втілюємо в життя цей стратегічний курс”, – підсумовує  Зеленський.

Переможець виборів додав, що зробить ретельний аналіз закону після вступу на посаду президента, щоб пересвідчитися в дотриманні всіх конституційних прав та інтересів громадян України.

Депутат від «Блоку Петра Порошенка» Ольга Богомолець зазначила, що в її родині говорили російською мовою, але з незалежністю України вона прийняла рішення розмовляти українською.

“Але я щиро вважала і вважаю, що мова для людини, це як пуповина для дитини. Вона фізично і ментально пов’язує її з мамою і рідною землею. Тому, сьогодні, разом з більшістю депутатів Парламенту – я підтримала Закон про мову. Вірю, що він зробить наших людей сильнішими, а державу – єдиною. При цьому поважаю право всіх національних спільнот говорити і навчати дітей ще і своїми рідними мовами. І в цьому буду їх максимально підтримувати!” – додає Богомолець.

Депутат від «Народного фронту» Тетяна Чорновол  у своєму Facebook висловилась щодо позиції Володимира Зеленського:

“Яка позиція Зеленського по мові? Яка не пасує Президенту, яка не пасує головнокомандуючому та державнику. Вона лицемірна, надурити та обманути людей. Це демонструє команда Зеленського – його депутат Лещенко. Він щоб не голосувати «За» та не голосувати «Проти», вирішив всіх обманути, що він відсутній. Насправді він був в Раді, ось я його сфоткала через кілька хвилин після голосування. Це підтверджує час на табло. Лещенко щойно скочив зі свого місця…”

Позафракційний депутат Володимир Парасюк записав відео з гаслом:

УКРАЇНСЬКА МОВА – ЗА! Це наша сила, наша ідентичність і наше майбутнє.”

Лідер Радикальної партії та екс-кандидат у президенти Олег Ляшко пише про рідну мову словами Сосюри:

«Любіть Україну уві сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову свою солов’їну»

Ці слова геніального Володимира Сосюри – дороговказ для нашої команди. Фракція Радикальної партії дала 100% голосів за історичний закон про українську мову!”

Депутат від «Всеукраїнського об’єднання Батьківщина» Альона Шкрум зазначила:

Я голосувала «ЗА», хоча Закон дуже і дуже не ідеальний, і багато чого, на моє переконання, нам доведеться виправляти.”

Євген Рибчинський від «Волі народу» виявився небагатослівним, але позиція загалом зрозуміла:

“278 голосів. Дякую Богові за силу слова і глузду! Мові – бути!”

Лідер фракції партії «Самопоміч» Олег Березюк наголошує:

«Сьогодні ми просто виконуємо свій обов’язок перед минулими і майбутніми поколіннями, сьогодні ми виконуємо Конституцію України, де записано, що українська мова є  державною мовою України. Ми голосуємо закон, який регулює функціонування мови, захищає її. Поважаючи себе, ми поважаємо інших, і інші поважатимуть нас. Ми голосуємо за закон, який робить українську Конституцію дієвою і повною. Українська мова є державною і буде!»

Екс-кандидат у президенти та член «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул, як і вся фракція, не підтримує закон про мову. Він пише (подаємо мовою оригіналу):

Подал в Раду проект Постановления, которое блокирует подписание языкового закона. Таким образом, ни спикер парламента А. Парубий, ни Президент П. Порошенко не могут подписать этот закон. Соответственно, этот закон не может вступить в силу. Вместе с Вадимом Новинским мы действовали четко в соответствии с законодательством Украины. Проект Постановления подан сразу после голосования. Вопрос – пойдет ли Парубий на нарушение законодательства, подписав этот Закон, без рассмотрения нашего проекта Постановления.Подчеркиваю – провокационный языковой закон нарушает Конституцию и противоречит европейским нормам права, которые Украина ратифицировала и взяла обязательства выполнять”.

Народний депутат, голова партії “Опозиційна платформа – За життя” Вадим Рабінович прокоментував закон про державну мову, який прийняла ВР. За його словами, “цього не можна було робити, особливо після обрання нового президента”.

“Тут панікувати не треба, ми подамо до Конституційного суду, ми будемо працювати з цим, але насправді всі повинні зрозуміти: не панікувати, а групуватися. Ми сьогодні на розломі історії, ми проголосували за президента Зеленського серцем, тому що ми розуміли, що в системі Порошенка ми жити не можемо”, – сказав він.

Нагадаємо, напередодні ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА ЗАКОН ПРО МОВУ

Своєю чергою на прийнятий парламентом закон відреагували в Росії. 

Фото з вільного доступу

Підготувала Ольга Мацьків

SYLA NEWS

 

897 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up