Форум місцевого самоврядування: У Львові обговорили результати децентралізації

Сьогодні, 15 березня, у Центрі Митрополита Андрея Шептицького відбувся сьомий Всеукраїнський форум місцевого самоврядування.

Про це повідомляє кореспондент Syla.news

Головними темами форуму були обговорення результатів реформи місцевого самоврядування, оцінка теперішнього стану децентралізації, виявлення її проблем і значення децентралізації для підвищення життєвого рівня населення.

Також презентували результати дослідження “Децентралізація в Україні: настрої українців. Про покращення і “прогалини”, з якими зіткнулися у сфері децентралізації розповів директор Інституту міста Олександр Кобзарев. Він наголосив, що саме форум допоміг розв’язати чимало питань стосовно ефективної роботи місцевого самоврядування.

“Ми вже сім років говоримо про реформу децентралізації. Цей форум передбачає майданчик, де люди можуть обмінятися думками, висловити свою позицію, розказати про кращий досвід, який є у світі по реформах місцевого самоврядування і це дуже важливо. Багато речей, які запропонували на форумі, були зреалізовані, зокрема, фінансування, яке отримало місцеве самоврядування, зміни розподілу податків. Крім цього, раніше міста взагалі не могли контролювати забудову, яка відбувалася в містах. Ми пропонували змінити це на форумі і вже частина міського будівництва опинилася під контролем місцевих рад. 

Але крім цього, на місцеве самоврядування поклали дуже великі витрати. Ми говоримо про те, що найважливіша тема – те, що не можна  під час гри. Тобто, ті фінанси, які були закладені громадам в містах, і мають залишатися. Власне фінансовий ресурс є ключовим, щоб громади ставали спроможними. А ми маємо такі випадки, коли вже був розпланований ресурс у бюджеті і раптом його забирали. Це стосується і депозитів. Насправді це мільярди гривень. А за рахунок відсотків від депозитів вже було побудовано школу в одному з населених пунктів. Тобто, це гроші, які витрачаються на потреби громади”.

Обговорили і те, як органи державної влади впливають на реформу місцевого самоврядування. Про тиск і обмеження з боку центральних державних органів на об’єднані територіальні громади поділився народний депутат Олег Березюк. За його словами, місцевим органам потрібно об’єднатися, щоб не потрапити в залежність від центральної влади.

“Тільки з 2015 року з’явилися законодавчі акти, які дозволили реальну бюджетну децентралізацію і міста відчули те, що вони можуть керувати своїми ресурсами. Хочу вам сказати, це відбулося достатньо успішно і ознакою того, чому це успішно є неймовірне зростання опору з центральних органів влади щодо місцевого самоврядування. Центральні органи влади протягом останнього року, відчувши конкуренцію і сили самоврядування, почали фізично його нищити. Як через монополії, Облгази, Обленерго, так і через бюджет, де просто фізично недофінансовують субвенції і через зміни до бюджетного кодексу, де їхні гроші їм не повертаються до місцевих органів влади. Тобто, міста стають сильнішими, а уряд, який їх використав, починає нервуватися. Далі потрібна серйозна консолідація, кооперація керівників і рад місцевих органів влади у протистоянні з олігархічним урядом. Якщо цього не буде, уряд затисне прокуратурою, нечесними судами. Якщо мери будуть об’єднаються і будуть чесні із собою і громадою, то це обов’язково переможе”.

В межах заходу учасники торкнулися теми наступного етапу децентралізації – реформування регіональних органів державної влади в Україні. На думку народного депутата Юрія Ганущака, в першу чергу, потрібно через зміни до закону, зробити місцеві адміністрації незалежними від центральних органів влади.

“Україна зараз на черговому етапі реформи територіальної організації влади, причому саме форми територіальної організації влади, а не тільки децентралізації. Якщо із громадами все більш-менш зрозуміло, то з великими районами ще є питання. Потрібно переосмислити роль територіальних органів виконавчої влади, органів загальної юрисдикції, державних адміністрацій, потрібно готувати зміни до конституції. Нам конче необхідна система відповідальності органів місцевого самоврядування. Адже ефективна влада включає три компоненти : повноваження, ресурси і відповідальність. Так-от, останній компонент ще не утверджений і ми спостерігаємо серйозні зловживання у вигляді створення удільних князівств і спробу монополізувати владу на місцях. Над цим теж потрібно працювати. Якщо не буде системи контролю, то на державному рівні в якийсь момент переконають політикум у тому, що відбувається розвал держави і що треба повертати назад систему централізованого управління. В першу чергу, потрібно реформувати самі державні адміністрації, тобто зробити їх аполітичними, вилучити їх з підпорядкування президента, уряду”.

319 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up