Центральний історичний архів Львова може втратити понад мільйон раритетних документів

У самому центрі Львова, по вулиці Соборній, 3-А руйнується національна пам’ятка – приміщення Центрального державного історичного архіву. Уже чимало років в будівлі протікає покрівля, а з вулиці Валової замокає стіна, ще одна стіна розколюється. Замоканні стіни неабияк порушило мікроклімат залу, де зберігаються 1,2 мільйона архівних справ. А це – цінні документи починаючи з XIV століття.    

На засіданні постійної комісії законності, депутатської діяльності та свободи слова Львівської міськради депутати та чиновники  розглянули звернення директора Центрального державного історичного архіву України у місті Львові Діани Пельц.

Вона наголосила, що комплекс Бернардинського монастиря,  де працює архів є візитівкою Львова та пам’яткою архітектури. Щоправда, за період незалежності України у ньому жодного разу не було капітального ремонту. А всередині приміщення, на площі понад 4500 метрів квадратних розміщений архів із найціннішими документами України та навіть Європи. Документи розташовані на дванадцяти кілометрах полиць.

Директор центрального державного історичного архіву України у місті Львові Діана Пельц розповіла для Syla.News, що уже тривалий час надсилає листи про допомогу у різні чиновницькі кабінети, але марно…  Відгукнулася лише депутатська комісія з питань законності, депутатської діяльності та свободи слова Львівської міської ради.

“Всередині приміщення архіву клімат став жахливим, складно зберігати документи, – каже вона. –  Немає доброго відтоку води з ринв, жолобів та водостоків”.

На засіданні комісії Діана Пельц просила створити спеціальну комісію,  яка б визначила причини замокання стіни, щоб грамотно вирішувати проблему: скласти перелік робіт, кошторис.

“Нам відповіли, що це не дасть результату, бо бюджетних грошей на ремонт стіни архіву ніхто не виділить, – продовжує розмову пані Діана. – Один молодий чиновник мерії мені заявив: “Замки області руйнуються, а ви тут прийшли щось говорити про мокру стіну архіву. Мені це не дуже сподобалося. Зараз є хороші технології сушіння стін, але вони вартісні. Але проблем треба вирішувати комплексно — замінити дах, жолоби, ринви.  Можемо дозволити собі ремонт даху лише частинами”.

Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілії Онищенко має іншу думку про проблему руйнування пам’ятки.

“Згідно з попередніми технічними висновками, пліснява в приміщенні архіву виникла через замокання стін через незадовільне відведення дощової води, – зазначила чиновниця для  Syla.News. – Є проблема з поганим каналізуванням, поганою вентиляцією в приміщенні, захаращеним підвалом”.

У Львові створять комісію з представників Галицької районної адміністрації і управління охорони історичного середовища, яка обстежить стан будівлі зі сторони вул. Валової. Окрім цього, у мерії мають розглянути питання виділення коштів на розробку проектно-кошторисної документації для ремонту даху над приміщенням архіву.

Олена АШІОН для Syla.News

 

ЧИТАЙ БІЛЬШЕ:

У ЛЬВОВІ ЗБЕРЕЖУТЬ ІСТОРИЧНУ АПТЕКУ НА ПЛОЩІ МІЦКЕВИЧА

231 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up