Трагедія у Павлокомі: громади Західної України відзначили 74 роковини

Сотні українців із Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської областей, зокрема вихідці з Польщі, учора, 2 березня, вшанували пам’ять жертв трагедії у Павлокомі (Підкарпатське воєводство, Польща).  Тут з 1 по 3 березня 1945 року польською Армією Крайовою та місцевою самообороною вбито 366 мирних українців.

Загалом вшанувати загиблих українців до Павлокоми приїхало більше півтори тисячі осіб, повідомляє прес-служба Львівської облдержадміністрації.

“74 роки тому тут співали українських пісень, тут «Отче наш» промовляли українською мовою, тут веселились діти у любові своїх батьків. Тут люди будували мрії про своє майбутнє. Це все обірвалось в один день. Обірвалось лише тому, що хтось не хотів, щоб тут жили українці, щоб тут передавалась пам`ять про наші покоління”, – зазначив голова Львівської ОДА Олег Синютка.

Він також закликав польську владу та громаду берегти українську пам`ять на території республіки та впорядкувати символи нашої держави – цвинтарі та інші пам’ятні місця.

Зазначимо, українське село Павлокома розташоване у долині Сяну за 40 кілометрів на захід від Перемишля (нині це Динівський повіт Підкарпатського воєводства Республіки Польща).

Напередодні Другої світової війни с. Павлокома налічувала 1370 мешканців, у тому числі 1190 українців, 170 поляків (із них 100 колоністів) і десятьох євреїв.

У перші дні березня 1945 року відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Бісса (псевдо-„Вацлав“) разом з групами навколишніх польських сіл напали на Павловому.

Підрозділи польської Армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом – отцем Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.

Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.

За злочин у Павлокомі польського поручника Юзефа Бісса, якого вважають одним з організаторів нападу, комуністична польська влада засудила до 3 років ув’язнення.

Починаючи з 1995 року щорічно на павлокомському цвинтарі відбуваються релігійні панахиди і громадянські віча за участю українців Перемищини, делегацій товариства «Надсяння» зі Львова, колишніх павлокомців, їхніх дітей та онуків.

 

 

169 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up