“Поетапно прийняти, створити, полюбити”, – психолог про особливості самооцінки

Як полюбити себе тим, у кого занижена самооцінка? Як “опуститись на землю” тим, хто надто сильно себе любить? Як бути тим, хто себе зневажає, але при цьому подає себе в суспільстві доволі зверхньо? На ці та інші питання в інтерв’ю для Syla.news відповіла Анна Твердова – психолог, лайф-коуч, НЛП-майстер, спеціаліст у напрямку взаємостосунків, засновник психологічного центру Be Happy.

Анно, що таке самооцінка та як вона впливає на поведінку людини?

Самооцінка – це сприйняття людиною самої себе, суб’єктивна думка людини про себе. Це стосується багатьох контекстів таких, як оцінка своєї зовнішності, своїх рис характеру, своїх здобутків, тобто все те, що людина про себе думає.

Звісно, є різні види, рівні самооцінки. Є занижена, є завищена. Самооцінка має тенденцію формування нашої поведінки та, навіть, риси характеру. Якщо людина має занижену самооцінку, то в неї будуть проявлятись такі риси, як постійно пригнічений стан, настрій, вона буде невпевнена в своїх силах і відповідно до цього їй буде складно ставити перед собою цілі та досягати їх, вона буде ставати менш ефективною.

У ситуації із завищеною самооцінкою людина навпаки переоцінює себе, свої можливості. Вона стає дуже пихатою, зарозумілою, хоча насправді не є настільки ефективною, якою себе вважає. Тому утворюється когнітивний дисонанс – домагання та цілі високі, але насправді людина як мильна бульбашка собою нічого не пред’являє.

Часто ми чуємо фразу “полюби себе” від психологів та людей, що нас оточують. Як все ж полюбити себе тим, у кого з цим труднощі?

На мою думку, існує певна концепція, яка складається з трьох кроків, адже до любові самого себе потрібно дійти.

Перший крок – прийняття. Є речі, які ми можемо змінювати в нас самих, а є такі, що нам не під силу поміняти. Те, що ми можемо змінити потрібно вдосконалювати, нам треба працювати над цим, а те, що змінити неможливо – мусимо прийняти. Тому перший крок до любові – це прийняття того, що є. Але не так, що ми прийняли і “от я така та й все”. Ні, насправді треба свої сильні сторони розвивати, а слабкі або не помічати, або застосовувати гіперкомпенсацію. Тобто прокачувати свої слабкі сторони і робити їх сильними.

Наступний крок – створення себе. Ми себе створюємо, розвиваємо, шукаємо інформацію, працюємо над собою. І тільки після цього ми наче самі в себе заслуговуємо любов до себе.

На останньому етапі ми вже любимо себе, бо нам вже є за що любити.

Існують також люди із завищеною самооцінкою, які надто люблять себе. Як бути таким?

Таким людям варто ставити перед собою більш реалістичні цілі та більш адекватно себе сприймати.

Загалом питання самооцінки, завищеною чи заниженої, іде глибоко з дитинства, із сім’ї, в якій ми росли. Грає роль те, як нас хвалили чи сварили, як любили чи критикували. Саме змалечку ми брали “корені”. Можливо люди із завищеною самооцінкою захищаються таким чином. Можливо їх навпаки в батьківській сім’ї недолюбили і вони цю любов дають самим собі, проте в надмірній кількості. Захищаючись, вони витрачають дуже багато сил та енергії на цей фасад, який, в принципі, не потрібний, тому що за ним – порожнеча. Натомість треба наповнювати та адекватно оцінювати себе за тими результатами, яких ми досягли в кінцевому результаті. Отже, важливо не переоцінювати та працювати над собою.

Зараз в суспільстві поширена проблема таких людей, які насправді мають занижену самооцінку, але подають себе навпаки зверхньо. Як з цим боротися?

Знову ж таки, це захисні механізми. Я вважаю, що найкраще, коли людина відчуває цю проблему в собі. Для вирішення таких проблем є спеціалізовані курси, тренінги, навчання, література, інтернет, де люди мають змогу замислитись, наскільки вони ефективні, наскільки їм допомагає їхня модель поведінки. Якщо їм ця, так звана, зухвалість допомагає, то нехай так і залишається. Якщо ж це є для людини проблемою, їй потрібно вчитися боротись із цим. Але вчитись самостійно дуже важко, тому варто шукати місце, де можуть надати професійне навчання.

Які можете порекомендувати курси чи тренінги нашим читачам?

Зараз є дуже великий попит саме на те, що люди хочу навчитись приймати себе, дружити із самим собою, пізнати себе і, як то кажуть, прокачати себе.

У нас також є дуже цікавий тренінг “Самоцінність – ключ до успіху”, адже ми розуміємо, що від нашої самооцінки, від нашого самосприйняття залежить наш успіх. Якщо ми хочемо бути успішними, нам потрібно адекватно себе оцінювати, прийняти свою цінність, свою унікальність і, відповідно до того, стати більш ефективними та більш успішними в житті.

Зазначимо, тренінг “Самоцінність – ключ до успіху” від Анни Твердової відбудеться 24 березня у навчальному центрі PROGRESSIO

Марта Лазарчук, Syla.news

347 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up