Нобелівський лауреат Євген-Зенон Стахів: спогади про Львів, свою українськість

Протягом 27-29 лютого триває візит лауреата Нобелівської премії миру (2007 року), американський вчений українського походження доктор наук з водних ресурсів, професор Євген-Зенон Стахів.

Як повідомляє кореспондент Syla.news, сьогодні у Львівській облдержадміністрації відбулось представлення і погашення конверта, присвяченого 75-річчю Євгена-Зенона Стахіва.

Після цього він дав коротку прес-конференцію.

Євген-Зенон Стахів кілька років дитинства прожив у Львові, згодом його родичі емігрували у США. Він пригадав перший перший після еміграції візит у Львів:

“Вперше у Львові я побував у 1991 році, – у якості консультанта Світового банку. Ми розглядали проблеми водних ресурсів та водопостачання у Львові та в усій Україні. Відтоді багато чого змінилось: перший раз, коли приїхав не міг пива купити! Тепер всюди є пиварні та кав’ярні.”

Науковець прокоментував свою та колег увагу до президентських виборів, що відбудуться в Україні 31 березня:
“Я і мої колеги ми переписуємось, маю колег і у Австралії, і у Канаді, – стежимо за виборами, знаємо що є кандидатами Порошенко, Тимошенко, комедіант Зеленський. Про це є розмови,дискусії… Але взагалі це є зайвими дискусіями. Але я і мої колеги маємо впливи у наших урядах. А Україні ми допомагаємо, конкретно я займаюся збройною допомогою, – маю зв’язки з армією, моряками.”

Читати також:  У Норвегії вручили Нобелівську премію миру

У Львові Євген-Зенон Стахів проведе лекції студентам. Він дещо уточнив тематику лекцій:

“Студентам розповідатиму про Паризькі угоди, який вони матимуть вплив на клімат планети, України. А завтра буде лекція про водні ресурси і сталий розвиток, як покращити стан бідних країн.”

Нобелівський лауреат визнав, що вважає вважає себе українським вченим і цікавиться здобутками вчених, які колись емігрували з України:

“Я більше відчуваю, що є більше українським лауреатом. Бо я я пишу статті для української американської преси, є «Український тижневик» (англомовний) у Америці. Я почав думати про українських лауреатів, знайшов 10 таких. Я почав думати: “Чому Володимир Вернадський не є лауреатом? Він заслужив!” Я завжди вважав, що є українським науковцем.”

Науковець пригадав факти зі своєї біографії та розповів як у США його виховували у проукраїнському середовищі:

Читати також:  У Норвегії вручили Нобелівську премію миру

“Батько записав у спогадах своїх, що мамина родина  жила на вулиці Зеленій у Львові. Батько ж мій родом з Перемишля. Я народився наприкінці 1944 року в Інсбруку. Але ми є християни і вважаємо що народились в Україні.

Мої родичі були в ОУН, воювали в УПА чи в дивізії «Галичина», – всі були патріотами. Мої друзі та я виростали, коли патріотизму привчали вдома. Я мусив ходити до школи українознавства по суботах і була розмова: “Чому я мушу ходити у школу в суботу? Інші діти бавляться!” Батьки відповіли: “Бо ми так сказали!” А після цього був Пласт, народні танці, – цілий день був зайнятим українським ділом. ”

Зазначимо, що у 2007 році Нобелівську премію миру отримали американський політик Альберт Гор і Міжурядова група експертів з питань зміни клімату, до якої увійшло близько ста учасників з різних країн світу, серед яких і Євген-Зенон Стахів.

745 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up