Наталія Гладілова: “У Львові працює приблизно 20% “чорних гідів”

Розмова з відомим гідом Львова, засновником однієї із шкіл екскурсоводів Наталією Гладіловою.

У Львові відбувся другий Всеукраїнський форум гідів, на який зібралося кількасот гідів та екскурсоводів зі всіх куточків України. Традиційно в експертному середовщі обговорювали питання, що турбують фахівців туризму — відновлення бейджів гідів (на трирічний термін), про “чорних гідів”, як привернути до Львова більше туристів і відкрити для них нові туристичні шляхи. Йдеться не лише про околиці Львова, а й про проект “Львів+” (тури з виїдом до Дрогобича, чи до Жовкви. Під час форуму Наталія Гладілова дала інтерв’ю, в якому розповіла про сучасні виклики, що є перед гідами Львова.

Пані Наталіє, чому у Львові не врегульовано питання із бейджами екскурсоводів? Це означає, що ця галузь частково працює в тіні і що частину екскурсій проводять дилетанти? 

У попередньому законодавстві було передбачено: гідами можуть працювати ті, які мають відповідну освіту, пройшли додаткові курси, успішно здали іспит, пройшли екзамен кваліфікаційної комісії у Львівській обласній раді (при управлінні туризму). Бейджики видавала Львівська міська рада. На це були виділені бюджетні гроші. Гід отримував цей документ безоплатно. Бейдж — ознака кваліфікованого гіда. Податкова інспекція не підходила до таких гідів, бо було відомо, що працюю у правому полі, сплачують податки.

Зараз інша ситуація. Екскурсоводи, які отримали бейджі надалі носять їх, хоча їх термін закінчився ще два роки тому. А ось нові гіди та екскурсоводи отримали бейджі від курсів, де вони навчалися. Це не означає, що цей працівник “чорний”. Гід пройшов підготовку і має знання, щоб проводити туристам екскурсії.

Скільки у Львові нелегальних гідів?

“Чорних гідів” приблизно 20%. Вони були завжди… “Чорні” гіди є в багатьох країнах. Але за кордоном з нелегалами боряться. Яким чином? Піднімають авторитет професійного гіда. Наприклад, в Англії гіди носять “голубі бейджи” і інші фахівці не мають право навіть рота відкрити, не те що екскурсії проводити. У Греції туристична поліція не дозволяє проводити екскурсії гідам, які не мають сертифікації.

Прикро, що серед “чорних гідів” Львова є і… водії, що збирають групи з Моршина, Трускавця, привозять до Львова. Коли привезли і забрали гроші — висаджують і кажуть, що краще самостійно подивитися місто. Потім кажуть: збір гідів там і там. Є і такі “гіди”, які на вулиці тягнуть туристів за руку (це не правильно, бо порушення прав) і пропонують різні варіанти екскурсій. Левова частка таких “чорних” вуличних гідів мають низьку кваліфікацію. По їхній мові можна зрозуміти, що це люди без освіти… Їхня робота розрахована на тих туристів, які мають у Львові обмаль часу і хочуть майже все подивитися за годину-дві.

Скільки коштують послуги “чорного гіда”? Логічно, що вартість має бути символічною.

Не обов’язково, що ціна символічна. Спершу вони заманюють клієнта низькою ціною — екскурсії по 50 гривень. Але згодом на фініші кажуть, мовляв ми ще подивилися те і те, і треба доплатити 150-200 гривень. Чула нарікання туристів, що заплатили гіду 150 гривень. Але не отримали жодної послуги…

Гіди, які мають бейджики і пройшли кваліфікацію заробляють від 100 гривень за всю екскурсії. Коли група — дешевше. Треба зрозуміти одну річ: робота гіда — сезонна, нерегулярна. Зараз у нас період міжсезонного затишшя, замовлень мало. Найкращі періоди для заробітку — Різдво, Пасха, літній період, рання осінь.

Зараз туристи мають вибір — наприклад автомобільні екскурсії.

 Так є “Чудо-поїзд”, “Чудо-Бус”. Але це не замінить живого професійного гіда, який пристосовується до туристів, розкаже їм правдиву історію. Хтось практикує самостійні екскурсії “з ґаджетами”.

Гідів з якими іноземними мовами бракує у місті Лева?

У певні дні не вистачає гідів, які володіють польською мовою. Бракує гідів, які спілкуються французькою, німецькою, китайською мовами. Не вистачає і східних мов, хоча у нас в університетах є відповідні напрями підготовки.

Не таємниця, що чимало гідів Львова співпрацюють з рестораторами і водять до них на обід свої групи. Яку подяку від ресторану отримає той, хто привів клієнтів?

Не знаю жодного гіда у Львові, який би був ініціатором таких речей. Як правило, це ініціюють самі власники кафе і ресторанів. Іноді гід, який привів групу отримає в кафе безкоштовний обід. Іноді екскурсоводу можуть заплатити за приведену групу туристів 100 гривень. Але гідам важливо, аби туристи були задоволені. Бо знають, що попередні туристи повернуться знову і наступного разу знову замовлять його послуги.

Олена Ашіон для Syla.News

1119 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up