Нова карта Львівщини: замість двадцяти районів – сім

Реформа втілиться в життя з 2021 року, а до того по всій Львівщині будуть активно створювати Об’єднані територіальні громади.

У Львівській області починають обговорення нової моделі адміністративної реформи Львівської області. Якщо зараз на Львівщині є 20 районних центрів, то з 2020-2021 року їх стане 7: Дрогобицький, Золочівський, Львівський, Новояворівський, Самбірський, Стрийський, Червоноградський. Укрупнення районів відбудеться в рамках прийнятої на державному рівні адміністративної реформи.

Так, до Дрогобицького увійдуть міста Дрогобич, Борислав, Трускавець і Дрогобицький район. До Золочівського – Золочівський, Бродівський, Буський, Перемишлянський райони, а також Ходорівська об’єднана територіальна громада (ОТГ), що зараз входить до Жидачівського району.

Новостворений Львівський район складатиметься з міста Львова, Пустомитівського району, Дублянської, Куликівської ОТГ, які входять до складу нинішнього Жовківського району, майбутня Жовківської ОТГ, а також з Жовтанецької і Новояворичівської ОТГ (зараз входять до Кам’янка-Бузького району).

До Новояворівського району увійдуть Яворівський, Городоцький, Мостиський райони, Рудківська ОТГ (входить до Самбірського району).

Самбірському району належатимуть місто Самбір, Самбірський район (крім Рудківської ОТГ), Старосамбірський, Турківський райони.

Стрийський район матиме у своєму підпорядкуванні Стрий, Моршин, Новий Розділ, Стрийський, Сколівський, Миколаївський райони, Жидачівський район (крім Ходорівської ОТГ).

До Червоноградського району увійдуть місто Червоноград, Сокальський район, Кам’янка-Бузький район (крім Жовтанецької та Новояричівської ОТГ), Жовківський район (крім Жовківської та Куликівської і майбутньої Жовківської ОТГ), Радехівський район.

Виникає питання: чи через нову карту Львівщини не постраждають жителі області, яким доведеться звертатися за тридев’ять земель за різними послугами, довідками? Хочеш пільгу, субсидію — їдь у сусідній районний центр, бо у твоєму колишньому районі вже не працюють державні інституції. Не для усіх таке “покращення” буде комфортним, особливо людям старшого віку.

Депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний пояснив Syla. News, що укрупнення районних центрів спростить життя людей, бо таким шляхом кілька десятиліть тому пройшла сусідня Польща. За його словами, усі дозвільні процедури, а також послуги соцзахисту будуть не в новоствореному районному центрі, а в Об’єднаній територіальній громаді (ОТГ). Натомість районний центр матиме суто наглядові функції, що перевірятиме роботу і рішення ОТГ. Функції РДА будуть передані ОТГ. Лікарні, ФАПи, проекти соцзахисту будуть фінансуватися завдяки коштам ОТГ.

“Чого боятися? Люди не матимуть зв’язку з районними адміністраціями, як наприклад сьогодні. Не буде районних рад, не буде районних депутатів. Буде ОТГ! ОТГ автоматично отримає статут міста обласного значення, як наприклад сьогодні має Дрогобич, Львів, Стрий. Укрупнення районів відбудеться після створення усіх ОТГ”.

За словами депутата, якщо до 2020 року на Львівщині не створять усіх необхідних ОТГ, то Львівська обласна рада матиме юридичне право самостійно втрутитися у процес і створити ОТГ. Потім уся влада перейде в ОТГ і буде створено нових сім районів.

Читати також:  Львову і ряду великих міст дали "зелене світло" на децентралізацію

Адвокат Олег Леонтьєв вважає, що укрупнення районів майже не спростить життя людей Львівської області, радше навпаки.

“Звичайно, нова реформа ускладнить життя мешканцям. Передусім – віддаленістю мешканців від райцентрів. Якщо робити реформу адміністративно-територіального поділу, тоді потрібно не просто – механічно “нарізати” нові кордони районів, а повністю міняти схему отримання адміністративних послуг, більшість повноважень віддавати з районів – на місця, територіально до мешканців. Щоб зменшити кількість звернень і потреб у зверненнях людей у районні органи влади. Тобто – ця реформа є половинчаста і недовершена, як і всі інші. Звісно, зменшувати кількість районів – потрібно, це призведе до зменшення кількості й чисельності адміністративно-чиновницького апарату. Але, якщо зменшувати кількість районів при тому  залишивши попередню кількість повноважень і регуляторних функцій – це зле і доброго нічого не зробить. Передусім потрібно подивитися: у чому можна обійтись без регуляцій, дозволів, що можна передати на місця (в сільради, територіальні громади). Що стосується доступу до судів – правосуддя, правоохоронних органів – наскільки я знаю, кількість судів має зменшитися. Це – катастрофа для пересічних громадян, особливо – мешканців віддалених населених пунктів.

Як вирішити проблему? Створенням ланки низових судів (мирових, мирських, маґістратських, чи як ще їх назвати), які б вирішували основну масу звернень до суду в порядку цивільного судочинства (дрібні спори, наказне провадження, окреме провадження). Правоохоронна діяльність, безпека громадян – створення в кожному населеному пункті дільниці, де б вирішувались переважна кількість безпекових правоохоронних питань”.

Реформа децентралізації (укрупнення районів Львівщини) покликана наблизити послуги до людей, а не віддалити їх. Про це запевнив нашого журналіста експерт з питань децентралізації Львівського регіонального Офісу реформ Асоціації міст України Віталій Корецький:

“Більшість повноважень районного рівня буде передано на рівень громади. Тобто ОТГ матиме повноваження у сфері архбудконтролю. Укрупнення районів матиме швидше позитивний наслідок, ніж негативний. Міністерство регіонального розвитку України уже підготувало перелік функцій, які залишаться і будуть працювати на районному рівні. Наступного тижня ці функції будуть оприлюднені. Однозначно це будуть такі послуги, як видача довідок, прийняття рішень щодо передачі землі в оренду, продовження угоди оренди землі. Усе це буде у повноваженнях громади, а не у повноваженнях районної ради. Головний месидж — об’єднана громада (офіс ОТГ) стане адміністративним центром, де людина отримає усі послуги”.

Олена АШІОН для Syla. News

Читати також:  У "Слузі народу" держадміністрації хочуть замінити префектурами
2528 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up