Словник доби. Сила

Сила. Стисле потужне слово. Вже самим звучанням – зміїним сичанням – відлякує.

У англійській мові “сила” корелюється  з “владою” (“power”), що передусім асоціюється з силою-владою грошових мішків. Проте слово це має значно більше конотацій. У діапазоні – від побутового: пересилювати, силувати когось, чи не дай Біг, насилувати – до метафізичного: сили магічні, окультні, невидимі, злі, темні і навпаки – світлі, ангельські тощо.

Говорять: сила порядку, сила волі, сила знань, сила вогню, води (інших стихій), сила кохання, сила думки…  Чи ж висловлюють захоплення: “це сила!” “Сила-силенна люду”  – багато (народу). Мабуть, будь-яке  поняття можна посилити, сполучивши його зі словом “сила”. Навіть стать. В реалі сумнівно, однак звучить гордо – сильна стать. Кінська сила звучить переконливіше.  Сила струму – ще переконливіше. Достатньо один раз пальці в розетку сунути. Сила гравітації – не менш переконливо. Особливо, коли зненацька. З драбини чи з дерева гепнутись. Не до сміху, хто пробував.  Але все справджується, сила – фізична величина, що характеризує ступінь взаємодії тіл.

Новочасний тренд: так звані езотерики багато теревенять про так звані “місця сили”. У кожній області України (й за межами) є місцини, де колись були, скажімо, язичницькі капища тощо, куди довірливих громадян нині звозять на екскурсії. Зрозуміло,  платні. Хоч припускаю, що у частині з цих атракційних місць, може, й існують якісь аномальні зони. Щось людину торкає. Особливо, коли вірити у це все. Лисі гори, де, начебто, відбувалися відьомські ритуали. З іншого боку, “лисими горами” нині нікого не здивуєш. Ліс дійсно вирубують нечисті (на руку) сили. Загалом видимі. Усім, крім правоохоронців. Не інакше як пороблено.

Колись предки святкували День святої Сили Матері-Землі. 12 серпня. У цей день, зазвичай, засівали озимі культури. Вважалося, що жито, засіяне у цей день, дасть багатий врожай. Вродить сильно. А щоб набратися животворної енергії, сили, треба було полежати на свіжоскошеній траві.

З огляду на загальну забрудненість землі, хто-зна чим сьогодні може закінчитися таке лежання. Людство давненько перейшло межі “добросусідських” взаємин з природою. Звідси, мабуть, і екологічні проблеми, природні катаклізми. Влада (і сила) грошей, заточена на прибуток, призводить до дегенеративних змін у довкіллі. Суспільному і природному. Розвиток технологій часто стимулювався грошима від владних еліт, зацікавлених у наживі. Однак сьогодні суспільний розвиток, заснований на розробках технологій, підійшов до певної межі.

Межею є можливості науки. На думку окремих вчених, щоб отримати прорив і запропонувати принципово нові технології, потрібно наростити інтелектуальний потенціал людства. Це вступає у протиріччя з інтересами володарів грошви, які форматують його  розвиток, виходячи з ідеї “золотого мільярду”,  для яких панацея –  війни, катастрофи, епідемії. (Таке бачення конспірологів.) Втім, при мирному розвитку через якийсь час, демографічно, людство дійсно пересягне резервні можливості планети. І це вже серйозно. Як це розрулювати?

Гадається, що подальший соціальний розвиток людства можливий лише в духовному вимірі. Увесь попередній розвиток відбувався за рахунок нарощування спільнотного інтелекту, що, в свою чергу, залежало від демографічного приросту. Потрібно розвивати усі форми творчості. Примножувати спільнотний розум. Через силу розуму  – до творення світу нової якості. Але не стільки за рахунок штучного інтелекту. Бо в такому світі не буде любові. Бо штучною вона бути не може. Любов – це еманація Творця. Дар Його сили. Так гадається.  Вона ж, за вченням святого апостола Павла, перетриває усе “хоч і пророцтва скінчаться, і знання зникне.”

Отже, йдеться про творення світу в парадигмі любові, світу цінностей, доброти, співчуття, соціальної справедливості. Відмови від власних надприбутків на користь спільноти. Тупо красти – це несерйозно. Тупе накопичення бабла спрямовує спільнотну силу на манівці. Забирає розум. Значить, суперечить планам Творця. Світ дійсно виглядає таким, коли б йшлося про доживання (не тільки про виживання). Сила-силенна люду таки наближає дні останні.

Словом, йдеться про творення альтернативи Апокаліпсису. Віриться, що наша земля може стати позитивним місцем сили.

Сила людей  – у силі правди. А у правді сила перебуває завжди. Намагаймося чинити за правдою. І сила перебуде з нами.

P.S. Для роздумів. Особливо, у час виборів. Шануймося.

830 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up