У Львові півтора місяця експонуватимуть стародрук Івана Федорова

Сьогодні у Музеї барокової скульптури Пінзеля почалась виставка присвячена книзі «Апостол», яку створив першодрукар Іван Федоров.

Про це повідомляє кореспондент Syla.news.

Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького  виставковим проектом “Апостол 1574-2019: книга та читачі” відзначає 445 років від дня народження першої друкованої книги на українських землях України.

Під час офіційного початку виставки Генеральний директор галереї Тарас Возняк наголосив:

“Це величезне щастя, що цей екземпляр протягом багатьох років не пропав, не згорів. І ми маємо його. Виставка присвячена тому, щоб усвідомити видання саме цієї книги. В оточенні тисяч, мільйонів книг це виглядає ніби, ще одна книга. Насправді, поява цієї книги була наче складання першого персонального комп’ютера Стівом Возняком у гаражі. До того книги були рідкістю. Для їх писання тратились чималі ресурси, а доступ до неї мали одиниці. Після винайдення книгодрукування доступ до знань став вибуховим. Тоді дуже багато хто боявся втратити прерогативу доступу до знань. Багато хто у Європі пробував боротись… 

Цю книгу в оригіналі можна побачити рідко. У Київському музеї книгодрукування «Апостол» можна побачити. Але цей наш примірник вже давно не експонували.”

Завідувачка відділу Львівської національної галереї мистецтв “Музей книгодрукування” Віра Фрис розповіла про історію експонованого примірника «Апостола»:

“Я дуже тішусь, що багатьох ця виставка зацікавила. Ми нетрадиційно підійшли до дня народження якоїсь книги. Наша концепція полягає у тому, що цю виставку присвятили конкретному екземпляру «Апостола», який видрукували у Львові. Він зберігався у селі Лісневичі, поблизу Пустомит. Там були церковні книги. Цей екземпляр потрапив у церкву села, мабуть, одразу ж після видрукування. Наступні книги, які доходили туди, докупляли (а це має бути цілий набір книг для богослужінь у церквах),– вони долучались до неї.

Коли працівники галереї прийшли як експедиція, церковця була недіюча. Але руйнувався дах, згори капало… Працівники просто забрали ті книжки, які там були. Там було 8 стародруків, що тут представлені. Працівники не брали якусь конкретну книгу, вони не знали, що у тій купі є «Апостол». Вони просто забрали, аби то все не пропало, і коли вони принесли їх у галерею, книги трохи підсохли, їх почали перебирати, виявили там «Апостол» Івана Федоровича. Ми, звичайно втішились, почали досліджувати. І навколо нього, фактично, побудували Музей книгодрукування у Львові.

Відтак цю експозицію ми побудували з книг, які протягом століть додавались до цього «Апостола». Вони зафіксовані датами надходжень. Справа у тому, що в середині 18 століття по церквах їздили так звані візитатори з митрополії, які фіксували, що конкретна книга належить до храму конкретного села. І у цих примірниках написано, що це з с. Лісневичі, церкви Симеона Стовпника.  Такі написи є фактично на всіх книжечках. Оскільки тоді, з тої церкви взяли ще хрест й ікони, вони також тут. 

На жаль єдина книга, що повинна була бути там у церкві, але не було, це Євангеліє. Звичайно, коли церкву закривали, хтось з селян або священик сховав. Де вона зараз – не знаємо. Може, завдяки виставці виявитись, що вона знову є у церкві Лісневич? Ту стареньку церкву обшили. Зараз, наскільки мені відомо, вона діюча.”

Виставка “Апостол 1574-2019: книга та читачі” триватиме до 31 березня. Вхід у музей для дорослих і студентів: 30 грн, екскурсія для дорослих: 60 грн, дитячий квиток: 9 грн, екскурсія для дітей: 15 грн, кскурсія для студентів: 30 грн.

Зазначимо, що на виставці також можливість участі у безкоштовному майстер-класі створення відбитка сторінки книги за технологією часів Івана Федорова. Участь у майстер-класі безкоштовна, однак не кожного дня виставки буде можливість взяти участь у ньому. Також на виставці є сенсорний монітор, на якому зображено сторінки стародруків, що можна віртуально “погортати”.

Нагадаємо, що протягом січня деякий час музей барокової скульптури Пінзеля не працював через невідкладний ремонт і реконструкцію виставкових площ.

 

 

 

964 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up