Олексій РОГОВИК: “Велика кількість кандидатів у президенти підвищить шанси на фальсифікацію результатів президентських виборів”

Цьогорічні президентські вибори увінчалися не лише брудною політичною агітацією, а й рекордною за всю історію України кількістю кандидатів у президенти. За крісло глави держави змагаються 44 кандидати, серед яких і політики зі стажем, і початківці, і колишні урядовці, і, звичайно — технічні кандидати, які не націлені на перемогу. Роль останніх в цій виборчій гонці – “розпорошити” голоси, перешкодити кандидатам з високими рейтингами пройти у другий тур.  Політичні експерти стверджують:  велика кількість кандидатів у президенти підвищить шанси на фальсифікацію результатів президентських виборів. Про те, чим загрожує довгий список у президентському бюлетені розповів голова громадської організації “Аналітичний інформаційний центр “Вільний голос”, політичний експерт Олексій Роговик.

– Олексію, чому вважаєте, що 44 кандидати зашкодять виборчому процесу? Відомо, що конкуренція має властивість усе ставити на свої місця – відсіювати слабких та тих, які не мають чіткої, розумної виборчої програми виходу країни з кризи і водночас покаже хто є хто в українській політиці?

– 44 кандидатів на пост президента в історії незалежної України ще не було. Найбільше було плюс-мінус 26. Тепер це рекорд. Кількість тих, хто хоче очолити країну зросла на третину.

З одного боку погоджуся з вами. Велика кількість кандидатів — це конкуренція і ознака демократичних процесів: що є плюралізм і можливість з кого вибрати. Але більшість кандидатів (орієнтовно 90%) є технічними і вони абсолютно не спрямовані на перемогу. Йдуть туди, аби заважати іншим кандидатів, або навпаки — щоб підтримати певних персон. Ключова роль технічних кандидатів — забезпечувати більшість у виборчих комісіях, і ,зокрема, для того, щоб фальсифікувати результати виборів ще на дільницях. Також технічні кандидати мають певні медіа-квоти під час дебатів у ЗМІ. Звичайно, це надає їм право бити своїх суперників, або підтримувати когось.

Хтось з технічних просто хоче “засвітитися”, аби балотуватися на вибори до парламенту. Хтось просто отримав гроші, аби виконати певну роль — нашкодити супернику. Кожен має свою функцію. Для них вибори — хороша платформа для політичної кар’єри.

Друга проблема — є кандидати у президенти, ініціали яких повністю співпадають з конкурентами. Наприклад, екс-депутат фракції “Народного фронту” Юрій Тимошенко, або є два Шевченки. Деяка частина виборців помилиться. Зважаючи на голоси і відсотки, це може бути та ціна для кандидатів, за яку хтось з сильних не пройде в другий тур виборів. Навіть 1-2% відібраних голосів можуть бути вирішальними для інших кандидатів.

– Які будуть проблеми для самого виборця?

– Велика кількість кандидатів означатиме суттєве збільшення розміру виборчого бюлетеня, що накладає більший тягар на виборців. Більш ліниві та несвідомі виборці можуть банально не дійти до певного кандидата і проголосувати за будь-кого.

– А для політичного життя країни які будуть проблеми?

– Це означає, що відбувся суттєвий розкол опозиційно-демократичного табору, що суттєво зменшує шанси на другий тур навіть в умовах домовленості про єдиного кандидата. Гриценко, Садовий, Гнап, Добродомов, Деревянко, Безсмертний, Кошулинський поїдають рейтинги один одного і, таким чином, зменшують шанси на успіх представника цього табору. Крім того, певні бенефіціари надіслали сюди таких кандидатів як Кривенко чи Кармазін, щоб відібрати додаткові крихти. У підсумку така нездатність до єдності грає на користь Порошенку, бо саме його мав би вибити з другого туру єдиний кандидат від цього табору.

Друге – відбувся суттєвий розкол у таборі проросійських сил. На щастя, замість єдиного кандидата Бойка, маємо ще трьох – Мураєва, Вілкула та Бондара. Їх електоральний потенціал не є нульовим, а тому вони суттєво подрібнили цей електорат. І це при тому, що частину тут також відбере Зеленський і Тарута. В купі з високими рейтингами Тимошенко у східних областях це майже унеможливлює проходження Бойка до другого туру.

Третє – електоральні маневри в парі Порошенко-Тимошенко. Донедавна головні фаворити передвиборчої кампанії, згідно соціології та даних букмекерських контор, створювали значну кількість проектів для підтримки чи відбору голосів. На відбір рейтингу в Тимошенко працюватимуть такі кандидати як Скоцик, Богомолець, Богословська, Литвиненко. Тобто у їх появі найбільше зацікавлений саме Порошенко.

Після висунення Зеленського, впевненого зміцнення його лідерських позицій у президентському рейтингу, він консолідує навколо себе різні електоральні групи, відібрані в різних таборів, але спільна спрямованість кампанії проти Порошенка, може сприяти ситуативним коаліціям Тимошенко з людьми Коломойського.

– Різні соціологічні опитування показують, що є чимало українців, які досі не визначилися за кого голосувати 31 березня. Про що це свідчить? Це, очевидно, теж сигнал, що серед 44-ох немає за кого поставити галочку.

– Звичайно свідчить про те, що у нас рекордний рівень недовіри до політиків. Антирейтинги кандидатів — доволі високі. Відповідно є багато українців, які не знають, за кого голосувати. Хоча останніми днями, як мені відомо, кількість тих, хто не визначився, зменшується. Оскільки соціологія показувала, що ще три місяці тому люди не знали, за кого голосувати, то це автоматично створювало нових кандидатів, які би зібрали усіх зневірених. Тому і визирнув Зеленський. Бо є багато тих, хто проти всіх, хто втомився від старих політиків. Такі підтримують Зеленського в якості протесту проти системи старих політиків. На фоні цього протесту багато хто міг вирости і набрати рейтинги, але поки що виріс лише Зеленський.

Як все ж проголосують чи не проголосують ті, які не визначилися і не хочуть визначатися?

– О це і є головна інтрига цьогорічної виборчої кампанії — як себе поведуть ті, які не визначилися. Зараз стартує гаряча фаза виборів. Наразі складно прогнозувати поведінку електорату, який не визначився. Очевидно, дехто просто зіпсує бюлетень, дехто не прийде на дільниці. Думаю, левова частка таких людей все ж визначиться, але ближче до виборів. Не виключено, дехто визначиться і в сам день голосування.

 

Розмовляла Олена АШІОН

519 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up