Кандидатське СЕРЕДовище. Гроші вирішують все?

Часом видається, що гроші під час виборів в Україні вирішують абсолютно все. Проте це не зовсім так. Однак фінансовий фактор не варто скидати з порядку денного «великих перегонів».

Участь у виборах президента коштує щонайменше десятки мільйонів доларів. Звісно, якщо кандидат не просто тішить власне самолюбство, а прагне всерйоз поборотися за перемогу. Оплата членів комісії та спостерігачів, передвиборча агітація та рекламна продукція – це все недешеве задоволення у вітчизняних реаліях. Проти претендентів на президентське крісло грають і масштаби країни (близько 30 тисяч дільниць для голосування), і інтенсивність виборів.

Однак щонайменше наївно вважати, ніби гроші на виборах вирішують абсолютно все. Навіть фактор підкупу виборців не має настільки всеохоплюючого характеру, як це може видатися, з огляду на заяви окремих політиків. Законодавство передбачає суворе покарання, і під час виборів до ОТГ одна громадянка отримала реальний термін покарання за підкуп виборців. Під час президентської кампанії ставки набагато вищі, а позиція МВС у цьому питанні є підкреслено безкомпромісною.

Зверну увагу на ще один фактор: якщо на попередніх виборах використання «чорного налу» під час президентської кампанії могло бути ознакою використання коштів сумнівного походження, то у нинішній ситуації є висока вірогідність того, що вони виявляться завезені з Росії. У Кремлі достатньо чітко розуміють українські електоральні особливості, і постараються зіграти на них цинічно та цілеспрямовано.

Тому декларації та обіцянки про чесні вибори кандидатам у президенти було б непогано замінити максимальною легалізацією коштів, які кандидати витратять на передвиборчу кампанію. Подібний крок, як на мене, важить для суспільства більше за чисельні декларації про чесні вибори. Адже фінанси – це пальне виборчої кампанії, і воно має бути якісним.

Євген Магда, Інститут світової політики

Читайте попередні блоги автора в рубриці “СередОвище виборів”:

Стартові умови (ч.1)

Стартові умови (ч.2)

Непроста Україна

Невідомі повноваження

Фактор особистості

Уроки з протоки

Вітчим незалежності

Чорно-білий президент

Надія та розчарування

Достроковий Янукович

60 днів на роздуми

Паузи та інтереси

Фактор безпеки і оборони

Кампанія з подвійним викликом

Вибори – не війна!

1840 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up