Кандидатське СЕРЕДовище. Фактор безпеки та оборони

Президентська кампанія 2019 року обіцяє стати доволі специфічною у цьому аспекті, адже про наміри балотуватися заявили двоє колишніх голів СБУ та екс-керівник військового відомства. Якими можуть бути наслідки цього кроку для держави в цілому?

Зауважу, що у цивілізованих країнах участь керівників спецслужб та оборонних відомств у президентських виборах – не надто поширена ситуація. Там навчилися добре розділяти різні потреби держави, проте українська електорально-безпекова аномалія має цілком логічне пояснення: майже п’ять років триває гібридне протистояння з Росією, і професіонали з спецслужб можуть отримати додаткові голоси на свою підтримку з огляду на відповідні стереотипи та інерцію мислення.

Вже зареєстрований кандидатом у президенти Валентин Наливайченко очолював СБУ під час президентства Віктора Ющенка та повернувся на Володимирську, 33 після Революції Гідності. Щоправда, успіхи Валентина Олександровича у справі протистояння кремлівській агентурі поки не відомі широкій громадськості, можливо, наступні 10 тижнів змінять ситуацію. Голова СБУ Ігор Смешко був біля стерна СБУ у 2003 – 2005 роках, тому буде говорити про отруєння Ющенка та Помаранчевий Майдан. Він, до речі, оголосив про намір балотуватися, не маючи в запасі помітних суспільно-політичних позицій протягом останніх 10 років.

Очікування від колишніх шефів СБУ «валізи з компроматом» є передбачуваним, проте далеко не факт, що подібні очікування будуть втілені в життя. Українське суспільство компроматом здивувати доволі складно, до того ж для отримання потрібного ефекту він повинен не лише мати вибухоподібний характер, але і бути донесеним у потрібному місці у чітко визначений час. Наприклад, звинувачення у масованому продажі озброєння ЗСУ під час перебування на посаді міністра оборони не завадили Анатолію Гриценку йти на президентські вибори з гаслом «Чесних більше».

Буде прикро, якщо помітна кількісно присутність політиків, дотичних до питань безпеки та оборони, перетвориться на банальне поборювання  одне одного на вузькому плацдармі. Для України було б набагато корисніше, якби ці кандидати зуміли задати тренд обговорення відповідних проблем у ході кампанії, витягнули дискусію з емоційного на раціонально-професійний рівень. Проте це вже компонент національних інтересів, а вони під час українських виборів мають властивість відходити на другий план.

Євген МАГДА, Інститут світової політики  

 

Попередні дописи автора в рубриці “СередОвище виборів”:

Кампанія з подвійним викликом

Стартові умови (ч.2)

Стартові умови (ч.1)

Непроста Україна

Невідомі повноваження

Фактор особистості

Уроки з протоки

Вітчим незалежності

Чорно-білий президент

Надія та розчарування

705 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up