Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

10 січня 1934 року у одному волинському селі народився хлопчина, який згодом став першим Президентом Незалежної України. Це був Леонід Кравчук. Сьогодні йому виповнилось 85 років. Журналісти Syla.news підготували найцікавіші факти з життя батька української незалежності.

Біографія Леоніда Кравчука розпочалась у селі Великий Житин на Рівненщині в селянській родині. Тоді це були польські землі.

Батько Леоніда – військовослужбовець польської кавалерії – загинув у 1944 році на фронті. Леоніда виховували вітчим і мати, яка померла від інсульту, коли майбутньому Президентові України було 46 років.

У дитинстві сім’я жила бідно, він сам згадував, що ходив босоніж до першого снігу.

Кравчук все життя прожив зі своєю дружиною – Антоніною Михайлівною Мішурою. Одружилися вони в 1957 році, а познайомилися під час навчання в університеті.

У юності Леонід Макарович був натурником для пам’ятника Щорсу в Києві.

“Будучи студентом університету Шевченка, я гуляв з другом по Хрещатику. Підходить до мене чоловік, представляється архітектором Лисенком і пропонує попозувати для його роботи”, – згадував Кравчук.

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

28 листопада 1992 року у відділенні зв’язку виставки «Політики на поштових марках», організованої Союзом українських філателістів в Австрії, використовувався спеціальний штемпель з портретом Леоніда Кравчука. На штемпелі напис українською та німецькою мовами «Президент України Леонід Кравчук». Поштовий штемпель з Кравчуком став першим в Австрії штемпелем, на якому зображений портрет голови іноземної держави.

Президент протягом життя захоплювався шахами, полюванням, футболом. А ще він обожнює собак.

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

Політолог Валентин Балагура, зазначає, що Кравчук став президентом країни, яка лише піднімалась на ноги. Навіть більше – Кравчука назвали «батьком української незалежності», який змінив більшовицьку систему.

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

“Це дуже велика відповідальність, оскільки колишня агентурна мережа та інші недруги української державності всіма способами намагались домогтись того, щоб Україна не була незалежною”, – розповідає експерт.

З його слів, на жаль, за каденції Кравчука не була прийнята Конституція, яка б регулювала суспільні відносини громадян.

“Відбувалось протистояння між президентом та парламентом, яке затягло цей процес аж до червня 1996 року. Проте, за весь цей довгий час вдалося зрозуміти який же саме має бути основний закон”, – наголошує Валентин Балагура.

Варто також згадати і про звинувачення Кравчука у здачі ядерної зброї, яка б мала захищати цілісність України.

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

“Це дуже спірне питання, – міркує політолог, – залежить від того, з якої сторони подивитись. Але варто пам’ятати, що для ефективної співпраці з міжнародним товариством ми не могли вчинити по-іншому. Ключові геополітичні гравці не бажали бачити зброї в нестабільних державах. Тому їхньою підтримкою ми могли залучитись лише такими діями”.

Леонід Кравчук неодноразово потрапляв під шквал критики, яка йшла і від провідних політичних гравців країни. Його неодноразово звинувачували в продажності і зраді, зокрема — за відмову від ядерної зброї.

“Леонід Макарович — патентована професійна політична повія, яка б мала помовчати, оскільки вона зрадила всіх і все, що тільки можна зрадити у нашому житті”, — говорив Володимир Литвин, колишній спікер Верховної Ради.

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

Насправді ж Леонід Кравчук став справжнім символом епохи 90-х в Україні. На його честь нарекли візки «кравчучками». Цією річчю українці користувалися під час поїздок на ринки Польщі та Туреччини, коли гіперінфляція зробила всіх «мільйонерами».

Символ епохи 90-х в Україні: Леонід Кравчук святкує 85-річчя

Політолог Євген Магда у своєму блозі «Вітчим незалежності» пише:

Досвідчений компартійний апаратник з позиції у парламентській президії легко переграв націонал-демократів, які і тоді не були спроможними до об’єднання заради реалізації спільних інтересів. Не стану  зосереджуватися виключно на критиці Кравчука, – йому довелося діяти в непростих умовах: брак кадрів, фінансова криза та розрив звичних економічних зв’язків змели з порядку денного розвитку України питання «Хто з’їв наше сало?». Та й досягнута за президентства Кравчука домовленість про передачу ядерних зарядів – далеко не зрада національних інтересів, а вимушений компроміс задля інтеграції України до світової спільноти.  Проте назвати його «батьком незалежності» складно, швидше він її вітчим.

Леоніда Макаровича не називали «однотуровим», проте «хитрим лисом» називали не раз. Він пішов на дочасні президентські вибори влітку 1994 року, аби отримати президентську реінкарнацію, проте його переграла амбітна та вправна команда Леоніда Кучми. Завдяки цьому у липні 1994 року відбулася перша на пострадянському просторі процедура мирної передачі влади від одного президента до іншого, яка дисонувала з подіями жовтня 1993-го в Росії. Вже понад 20 років Кравчук – колишній президент, який спочатку працював у об’єднаній «команді молодості нашої», а під час президентських кампаній виступав у якості VIP-агітатора. Що цікаво – різних кандидатів: у 99-му агітував за свого недавнього кривдника Кучму, підкоряючись партійній дисципліні, у 2004-му – за Януковича, у 2010 році і далі не приховував симпатій до Юлії Тимошенко.

“Як поміняли більшовицьку систему? Всі захотіли. Це не те, що тепер: будь-який лакей, який тільки дорвався до влади, їздить з мигалками і реанімаційними машинами. Я завжди кажу: якщо за тобою їде реанімаційна машина, залишайся вдома, на хрена тобі їхати на роботу?”

© Леонід Кравчук

Марта Лазарчук, Syla.news

834 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up