Нероздільні голова та яблуко: 4 січня вчені святкують День Ньютона

Ісаак Ньютон – всесвітньо визнаний геній, без відкриттів якого складно уявити сучасну науку. Він займався фізикою, математикою, механікою, астрономією, алхімією і богослов’ям. У кінці життя присвятив себе історії та теології. Прожив загалом 83 роки.

Життя Ньютона від народження до смерті було по вінця наповнене випадковостями та збігами, які призвели до закономірностей і логічних відкриттів. Ще за життя Ісаак був легендою свого часу.

Вчені всього світу й сьогодні використовують теорему Ньютона-Лейбніца, закон в’язкості Ньютона, перший, другий і третій закони Ньютона, біном Ньютона, інтерполяційні формули Ньютона, не кажучи вже про буквально легендарний закон всесвітнього тяжіння Ньютона.

Хоч багато закономірностей і теорій, розроблених Ньютоном, були істотно доповнені за минулі три століття, проте вчені, дослідники, студенти, аспіранти природних наук та просто любителі наукових знань і експериментів щорічно 4-го січня відзначають День Ньютона – у день народження великого англійця.

До речі, розповідь про яблуко, що впало з дерева, яке навело Ньютона на роздуми про вільне падіння тіл, вважається правдивим.

С.І. Вавилов в біографії «Ісаак Ньютон» цитує слова одного з близьких знайомих Ньютона – Стаклея:

«Після обіду (в Лондоні, у Ньютона) погода була спекотна; ми перейшли в сад і пили чай у тіні декількох яблунь; були тільки ми вдвох. Між іншим, сер Ісаак сказав мені, що точно в такій самій обстановці він перебував, коли вперше йому прийшла в голову думка про тяжіння. Вона була викликана падінням яблука, коли він сидів, поринувши в роздуми. Чому яблуко завжди падає прямовисно, подумав він про себе, чому не в сторону, а завжди до центру Землі. Повинна існувати притягальна сила в матерії, зосереджена в центрі Землі. Якщо матерія так тягне іншу матерію, то повинна існувати пропорційність її кількості. Тому яблуко притягує Землю так само, як Земля яблуко. Повинна, отже, існувати сила, подібна до тієї, яку ми називаємо вагою, що тягнеться по всьому Всесвіті».

Ісаак Ньютон народився в селі Вулсторп у Великобританії в родині фермера. Його батько помер незадовго до народження Ісаака, мати незабаром вийшла знову заміж і залишила сина з бабусею. Вважається, що події дитинства відбилися на те, що в майбутньому Ньютон був болісно відлюдним.

У 1661 році Ньютон вступив до коледжу св. Трійці Кембриджського університету, через чотири роки він отримав вчений ступінь бакалавра. У 1665-1667 роках під час епідемії чуми, він знаходився в селі Вулсторп. Ці роки стали найбільш продуктивними в науковій творчості Ньютона. Його ідеї привели до створення диференціального й інтегрального числення, до винаходу дзеркального телескопа, відкриття закону всесвітнього тяжіння. У цей час він провів і досліди над розкладанням світла.

У 1671 році Ньютон побудував другий дзеркальний телескоп. Демонстрація винаходу вразила сучасників. Тому в 1672 році він став членом Лондонського королівського товариства, а в 1703-м – його президентом.

У 1687 Ньютон опублікував свою працю «Математичні початки натуральної філософії». У праці були закони динаміки, закон всесвітнього тяжіння, витоки вчення про рух та опір рідин і газів.

У 1705 році за наукові праці королева Анна звела Ньютона в лицарське звання.

Нагадаємо, 3 січня Шумахер відсвяткував своє 50-річчя.

Марта Лазарчук, Syla.news

809 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up