Чим відрізняється католицьке Різдво від православного? Цікаві факти про свято

25 грудня католицьке Різдво Христове відкриває череду зимових свят. У багатьох країнах світу цей день набагато популярніший за Новий рік та має чимало унікальних традицій. Syla.news підготувала підбірку цікавих фактів про відмінності між католицьким та православним Різдвом.

Християни західного обряду святкують Різдво 25 грудня, у той час як віруючі східного обряду святкують народження Христа 7 січня.

Насправді святкування Різдва змінювалось через виникнення різниці у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні – за Юліанським, де 7 січня – це 25 грудня за старим стилем.

Однак, чи лише датою відрізняється Різдво православних та католицьких християн?

Традиції святкування Різдва західного обряду

Різдво для католиків та протестантів є особливим і найважливішим релігійним святом, що об’єднує навколо усю родину. Адже це чи не єдине християнське свято, під час відзначення якого згадують про Святе Сімейство, а відтак і про поняття сім’ї як таке.

Зазвичай вся родина гуртом прикрашає домівку до свята, що символізує віру та шанування Ісуса. Серед символів цього свята особливе місце займає ялинка, а також – різдвяний вінок, омела, солома та подарунки.

За традиціями, ввечері 24 грудня, коли на небі з’являється перша зірка, родини збираються на Святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого (у різних країнах перелік продуктів залежить від особливостей клімату та інших факторів). Перед початком трапези глава родини читає уривок з Євангелія, родина співає першу коляду, потім усі переломлюють різдвяний хліб — оплаток.

Опісля родина йде до храму – на Месу Надвечір’я Різдва, що символізує єдність Отця і Сина, яка розпочинається, переважно, опівночі. Наприкінці неї священик кладе у різдвяну шопку фігурку немовляти Ісуса.

Друга святкова меса відбувається на світанку й символізує час появи на світ нового життя з утроби матері. А третя меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх віруючих.

25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.

А також 25 грудня усі шукають подарунків від Санта Клауса чи Святого Миколая.

Чим відрізняється Різдво західного обряду від східного?

Окрім дати, відрізняється значення свята. Для Заходу народження Христа – найважливіше релігійне свято у календарі, коли для Сходу важливішим за Різдво є Великдень – день Господнього Воскресіння.

Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних та греко-католиків воно передусім духовне.

Окрім того, піст перед Різдвом у католиків не такий суворий, як у християн східного обряду. Католики і протестанти перед Різдвом мають Адвент – місяць в очікуванні свята, протягом якого люди намагаються більше часу приділяти духовному життю та родині, і лише дехто, за бажанням, може постити.

Читати також:  Різдвяний вертеп під львівською Ратушею: враження гостей міста

В обох християнських конфесій є Святвечір – святкова вечеря з пісних страв. Католики починають частування з оплаток або гостій – тонких хлібних пластин, якими причащають прихожан у церкві. Натомість у православ’ї частування завжди починають із куті.

 

У православних і греко-католиків на Різдво є одне нічне богослужіння, у якому одразу правлять Велике Повечір’я, Утреню та Літургію.

Натомість у вірян західного обряду служать три різдвяні меси окремо – вночі, вранці та вдень, що символізує народження Спасителя у лоні Отця, у череві Матері Божої і народження Ісуса у душі кожного християнина. А 25 грудня у більшості віруючих західного обряду головною різдвяною стравою є запечена індичка або качка. Також чимало християн готують так званий різдвяний пудинг. Такі традиції поширені у США, Великобританії, Німеччині, Франції, Греції та інших країнах.

Спільним для обох обрядів є колядування. Проте у римо-католиків це не настільки поширено, як у православних і греко-католиків, і, зазвичай, вони обмежуються колядками у родинному колі й під час мес. Натомість, віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату – так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який врятує світ.

А цього року виповнилося 200 років одній з найвідоміших колядок світу. В Україні вона відома як “Свята ніч, тиха ніч”. Її авторами є австрійський священик Йозеф Мор і композитор Франц Ґрубер. Її виконують під час Меси Надвечір’я Різдва (в тому числі у головному католицькому храмі світу Базиліці Святого Петра у Римі, де месою керує сам Папа Римський). Втім, її переклали багатьма мовами світу, українською – у 1940 році.

Цікаві факти про Різдво

1.Дата святкування католицького Різдва, 25 грудня, була вибрана невипадково. Саме в цей день народи Європи, які ще були язичниками, відзначали День Сонця.

Саме тому Церква вирішила не порушувати старих традицій і зробила так, аби свято Різдва збіглося з уже відомим і легко прижилося у народі. Через якийсь час про День Сонця мало вже хто згадував, а ось Різдво відзначають по сьогодні.

2. Різдвяні свічки також безпосередньо пов’язані з язичницькими віруваннями, адже за допомогою вогню предки відганяли злих духів суворої зими. Натомість, у християнську епоху свічка набула особливого значення: вона символізувала шлях, який кожен з нас обирає в житті самостійно, а також перемогу світлих сил над темними.

3. Немовля Ісуса прийнято зображати за усталеними канонами: в яслах, поруч зі зростаючими деревами і свійськими тваринами. Однак насправді в Біблії таких точних образів ви не знайдете, тому що їх “винайшов” один із ревних пропагандистів християнства – Святий Франциск. Саме він наполягав на тому, аби новонародженого Спасителя зображали таким чином. І саме Святий Франциск є ідейним натхненником відтворення хліва, де народився Ісус, у формі скульптурок, які прийнято називати або шопка, або вертеп.

Читати також:  Сьогодні у Львові різдвяний концерт «Christmas по-Львівськи»

4. У хлів, де на світ з’явився Ісус Христос, волхвів привела зірка. Багато століть поспіль астрономи намагалися з’ясувати, яке небесне тіло могло так яскраво світити та переміщуватись по нічному небу в той день. У підсумку, з’явилося кілька версій походження небесного явища. Деякі вчені дотримуються гіпотези, що це була комета, інші стверджують, що в день народження Сина Господнього Меркурій перебував дуже близько до Землі, відбивав від себе світло відразу декількох зірок і особливо яскраво світився.

5. Найперші різдвяні подарунки почали дарувати один одному ще у Стародавньому Римі. На зорі раннього християнства ті, хто сповідував нову віру, обмінювалися коробочками з невеликими, але приємними сюрпризами всередині. У наш час  у багатьох країнах різдвяні подарунки ховають у шкарпетку або під ялинку.

6. В історії деяких країн були періоди, коли відзначати Різдво категорично заборонялося. Так, у 1644 році в Англії це свято раптом оголосили язичницьким та нечестивим. Причому, на державному рівні: закон на заборону Різдва навіть прийняв місцевий парламент. Подібна думка прийшла в голову і муніципальним мужам Бостона. В цьому американському місті вето на свято було накладено більш ніж на 20 років.

7. Вважається, що вперше ялинку різдвяним деревом нарік Мартін Лютер. Сьогодні нам залишається лише сприйняти цей факт на віру, адже він ніде не підтверджений документально. Проте деякі історики погоджуються у тому, що перші ялинки ще задовго до християнства стояли в будинках древніх римлян.

8. Першу різдвяну хлопавку використовували ще у 1847 році. Винайшов цей галасливий атрибут свята Том Сміт, який був продавцем солодощів. В якості начинки-сюрпризу разом із дрібно нарізаними конфеті він клав у кожну трубочку невеликі льодяники.

9. У світовій історії був реальний випадок, коли Різдво на короткий час зупинило бойові дії.  Так, під час Першої Світової війни солдати німецької, англійської та французької армій одночасно склали зброю, вийшли з окопів, не боячись куль, стали обніматися, колядувати, славити Христа та дарувати подарунки. Це сталось у 194 році, y Франції. Цій історії присвячений художній фільм 2005 року “Щасливого Різдва”.

Додамо, що цього року Різдво 25 грудня святкують майже 30% громадян України.

Наталія Козак, Syla.news

Підписуйтесь на наш

Telegram. Будьте в курсі усіх новин!

Коментувати

1188 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up