#Чуєш, коли приїдеш додому?: Instagram-блог, що перетворився на книгу

Нещодавно популярна львівська блогерка Юлія Сливка презентувала першу в Україні інстаграм-книгу, що складається із її дописів у соцмережі. Про зародження мережевої літератури в Україні, ідею своєї книги та еру блогінгу вона розповіла в інтерв’ю IA Syla.news.

Розкажіть про вашу інстаграм-книгу. Як у вас зародилась ідея її створити?

Моя інста-книга називається “#Чуєш, коли приїдеш додому?”, і це збірка коротких історій, які належать до мережевої літератури, тобто до літератури, яка народилась у мережі, і, зокрема в соціальній мережі Instagram. Вона є доволі суперечливою, можливо навіть трішки дивно, що література виникла в такій контроверсійній мережі, яку всі звикли асоціювати із фото їжі або навіть чимось гіршим (сміється, – ред.). Але з іншого боку це природно, адже зараз настала ера блогінгу, що позначилась і на літературі.

Мережева література в Україні насправді зараз не в розквіті, можна сказати, що вона лише зароджується, але закордоном вже навіть є Букерівська премія за найкращу книжку-блог. В Україні все лише починається, це лише перші прецеденти. “#Чуєш, коли приїдеш додому?”, якщо говорити про Instagram, то це перша інстаграм-книга в Україні, але не перша книга мережевої літератури, бо в Україні вже є близько восьми, за моїми підрахунками, книг із різних соціальних мереж або сайтів, де також під ніками люди публікують свої історії чи тексти, а потім їх видають.

Звідки ви черпаєте історії для своєї книги?

Спочатку я писала короткі історії у своєму блозі, однак потім вони перестали поміщатись у той простір, який мені дає Instagram, тому довелося їх ділити на частини, і вже потім виникали історії, що містили і п’ять, і сім частин…

Головні герої розповідей – ваше оточення? У них розповідається про ваших друзів та родичів?

Так, смак у тому, що це книга з невигаданим світом, і ці персонажі невипадкові і дуже навіть реальні. Фактично, вони із мого життя.

Як вони ставляться до того, що ви зробили їх головними героями своїх оповідань?

Вони радіють. Їм цікаво спостерігати за тим, як збільшується аудиторія. Я зізнаюсь, що спершу навіть мої батьки дуже несерйозно ставились до того, що я роблю в інтернеті, бо збоку це виглядає справді якось непереконливо. Але коли вони зрозуміли, що з цього народжується книга, яка має певну вагу, то всі почали мене підтримувати. Хоча спочатку мене підтримували лише мої головні герої цих історій мої баба і дідо.

Ви готуєтеся стати мамою. Чи плануєте ввести нового героя у свої розповіді?

Так! Я навіть, можливо, відкрию завісу та заінтригую тим, що почну писати нову книгу, але саме першою книгою “#Чуєш, коли приїдеш додому?” я хочу закрити гештальт, в якому поки що немає жодної історії про мій особливий стан. Це буде окрема книга, що стане новою ерою. Я почну над нею працювати після того, як спрезентую першу книгу в різних містах України. До речі, в Instagram вже народився новий хештег, з новими історіями #при_надії_нова_ера.

В яких містах ви плануєте презентувати “Чуєш, коли приїдеш додому?”?

Ми плануємо тур шістьма містами України. В минулого тижня ми вже презентували її у Львові, в цю суботу ми будемо в Києві, потім наступного тижня буде Рівне, Івано-Франківськ, Тернопіль і Хмельницький.

Як пройшла перша презентація у Львові? 

Презентація відбулася в неділю в Львівській обласній бібліотеці для юнацтва ім Р.Іваничука. Це може звучати зухвало, але це був аншлаг. Було близько 400-500 людей і довелось відкривати дві сусідні зали. У мене навіть закінчилась паста у ручці, коли я підписувала примірники, бо 300 примірників мені вдалось підписати, але людям довелось чекати для цього у черзі! Я не знаю, чому ці історії настільки популярні, але читачі кажуть, що вони в них впізнають себе та своїх рідних, бо їх легко читати, адже там прості сюжети, знайомі кожному. Там зібрались майже буденні речі, наприклад історії про те, як баба Богдана пере тюль на Великдень, і з цих історій кожний впізнає свою свою бабу, яка жива або якої вже немає. Тому ці історії викликають емоції і це – найголовніше.

На презентацію книги прийшло багато ваших підписників в Instagram?    

Всі були моїми підписниками. Якщо не 100%, то 90% – точно. Я нікого не запрошувала, я лише анонсувала книгу, і читач прийшов.

Скільки часу ви вже ведете ваш блог?

Впродовж двох років. Фактично, впродовж двох років Instagram спонукає мене писати часто і багато, бо ти мусиш дотримуватись якоїсь регулярності, постингу, аби читач про тебе не забув. За ці два роки не всі історії, які є в моєму блозі, увійшли у книгу. Ми ретельно відбирали історії за особливою логікою, тому книжка вийшла на 46 історій.

Ви казали, що книгу можна починати читати із будь-якої сторінки, тобто всі історії пов’язані між собою за сюжетом?

Композиція твору струнка, так, я навмисно обрала першою День Народження, а останньою історію з мотивами смерті, наприклад, однак одразу зауважу, що там ніхто не помирає. Книжку насправді можна читати з будь-якої сторінки, тому що кожна історія має свій автономний сюжет, але всіх їх пов’язують персонажі. Ці персонажі мандрують з історії в історію і щоразу опиняються в різних ситуаціях. Через те, що історії доволі короткі, можна відкрити книгу на будь-якій сторінці і починати читати.

Який тираж книги?

Первинно книжка мала тисячу примірників, але ми оголосили передпродаж, тому що люди спонукали до того, дізнавшись про нову книгу. Тоді тираж розійшовся всього за одну ніч, тому вже на ранок ми зрозуміли, що тираж доведеться збільшувати. Ми надрукували дві тисячі примірників, але вже за тиждень зрозуміли, що і цього недостатньо, потрібно три. І вже зараз теж книги залишаються лише на презентації. Тобто в січні будемо друкувати другий тираж книги і вона вже з’явиться у львівських книгарнях і на сайті видавництва Astrum.

На обгортці вашої книги зображена ластівка, яка символізує повернення додому. Хто став уособленням цього символу?

Читач асоціює цю ластівку зі мною і, напевно, теж невипадково. Одним із мотивів історій є власне повернення додому. Книга також названа висловом із однієї історії, коли баба у своїй телефонній розмові звертається до своєї онуки (тобто мене) і питає:”#Чуєш, коли приїдеш додому?”. Ця ластівка теж символізує ту птаху, яка народжується у своєму гніздечку, але виростає і відлітає у теплі краї. Ластівка – це Божа пташка, і німб над її головою на обкладинці книги – це також сміливе рішення, на яке ми не одразу наважились. Вона тримає своїми лапками слово “чуєш” і символізує повернення додому.

Відкрилася ця книга для мене по-новому ще й тоді, коли нею зацікавились читачі з-за кордону. До нас почали надходити замовлення із Мальти, з Австралії та інших далеких країн. Люди якось хочуть, аби ця ластівка і до них прилетіла, і це також  відкрило для нас нову грань.

Коли ви плануєте випустити наступну інстаграм-книгу?

Наступна книга, думаю, буде цілком інакшою, про особливий стан жінки “при надії”. Я вже почала публікувати історії про це в Instagram. Сподіваюсь лише, що це не займе як раніше два роки, і я зможу впоратись за рік.

Наталія Козак, Syla.news

3454 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up