Кандидатське СЕРЕДовище. Уроки з протоки

Акт агресії Росії проти українських кораблів у Керченській протоці, який спричинив запровадження воєнного стану на 30 днів  у 10 областях, не змінив графіку президентської кампанії, проте дав хороше уявлення про політичні спроможності багатьох кандидатів у президенти.

Зауважу важливий момент: драматична ситуація у Керченській протоці далеко не одразу знайшла відгук у риториці кандидатів у президенти. Хіба що чинний глава держави заявив про готовність запровадити воєнний стан. Насправді у Петра Порошенка був обмежений простір для маневру: відмовитися від публічної реакції на перший за роки протистояння акт неприхованої агресії з боку Росії означало суттєво послабити власні політичні позиції. Порошенко, і це очевидно, буде на майбутніх виборах єдиним кандидатом від влади.

Разом з тим чинному главі держави довелося демонструвати відданість даному слову: у вересні під час виголошення президентського послання з парламентської трибуни він підкреслив, що президентські вибори відбудуться 31 березня 2019 року. Якби воєнний стан було запроваджено на 60 днів, це ставило під загрозу графік майбутніх «великих перегонів». Своїм компромісним рішенням Порошенко продемонстрував, що не боїться виборів, і це може збільшити його підтримку.

Неприємно здивували інші реальні власники президентських рейтингів. Володимир Зеленський зосередився на темі повернення наших моряків з полону – важливій, проте далеко не головній. Боротися за наших хлопців (не лише захоплених 25 листопада) мають всі спроможні допомогти їм. Святослав Вакарчук закликав міжнародну спільноту до більш рішучих дій проти агресора. Анатолій Гриценко поки береже якості потенційного головкома. Юрій Бойко, Олександр Вілкул відверто запровадження воєнного стану – не підтримали. Юлія Тимошенко та Олег Ляшко влаштували ганебні політичні торги навколо власних президентських перспектив та графіку агітаційної кампанії, демонструючи мізерність горизонту політичного мислення. Загалом обговорення президентського указу про запровадження воєнного стану стало днем ганьби для Верховної Ради восьмого скликання, яка не показала, що спроможна на консолідацію заради національних інтересів.

Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко нагадали про себе, висловивши публічний сумнів у доцільності запровадження воєнного стану. Якщо спочатку це виглядало як прикра неузгодженість дій колишніх президентів з чинним (слава Богу, не покликали ще Януковича), то включення  Кравчука ввечері 26 листопада в ефірі програми «60 минут» на каналі «Россия24» дозволяє уявити масштабність дій російських агентів впливу.

Ми всі дізналися (дехто – вперше), що саме президент несе відповідальність за оборону країни. Проте настрої всередині когорти кандидатів на вищу державну посаду та депутатського корпусу не можуть тішити: там панує політичний інфантилізм та неспроможність бачити ліс державних інтересів за деревами власних політичних резонів.  При цьому часу на роботу над помилками відверто небагато, і проводити її доведеться в умовах масштабного російського інформаційного тиску.

Євген МАГДА, Інститут світової політики

Попередні блоги Євгена Магди:

Фактор особистості

Невідомі повноваження

Непроста Україна

Стартові умови

Підписуйтесь на наш

Telegram. Будьте в курсі усіх новин!

Коментувати

426 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up