У Тимошенко – День народження. Чи здійсняться її бажання?

Вона створювала компанії, громадянські рухи, політичні партії та парламентські коаліції. Крім того, працювала в урядах при Президентах України Леоніда Кучми, Віктора Ющенка та Віктора Януковича — і з ними ж вела боротьбу в парламенті. Її тричі заарештовували, вона втрачала і повертала собі свободу. А сьогодні вона святкує свій 58 день народження. 

Поява Юлії Тимошенко на верхівці української політики сталася на початку 2000-их років — після того, як вона вже встигла побувати віце-прем’єр-міністром із питань паливно-енергетичного комплексу й піти в опозицію до Леоніда Кучми. Одна з лідерок антикучмівського руху — у такій ролі Тимошенко й увірвалася до першого ешелону української політики.

Історія бізнесу, що переріс у політичну діяльність

Родом з Дніпра, свій бізнес Юлія Тимошенко почала будувати там же. Правда спершу – разом з чоловіком Олександром Тимошенком займалась відеопрокатом. Згодом, вже у 1991 році подружжя Тимошенків з другом сім’ї Олександром Гравцем заснували українсько-кіпрське спільне підприємство «Корпорація Український Бензин» (КУБ), комерційним, а потім і генеральним директором якого була Юлія Тимошенко.

В період з 1992 до 1994 року КУБ стала монополістом у постачанні нафтопродуктів для сільського господарства Дніпропетровської області. Постачання здійснювалось за бартерною схемою, що дозволяло компанії отримувати надприбутки. У листопаді 1995 року КУБ була перереєстрована в промислово-фінансову корпорацію «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ).

За матеріалами ЗМІ, вперше Юлію Тимошенко було затримано у Запоріжжі в 1995 році при спробі контрабанди валюти до Росії.

В ізоляторі Тимошенко провела півтори доби, а її звільненням займався майбутній прем’єр Валерій Пустовойтенко та тодішній бізнес-партнер Віктор Пінчук. У ручній поклажі тодішньої бізнес-леді виявили близько 26 тисяч доларів, з якими вона їхала до Москви. Тимошенко мала відбути із Дніпропетровська, але через туман аеропорт не давав виліт, і вона переїхала до Запоріжжя, де попалася на митному догляді.

Користуючись підтримкою Павла Лазаренка (в 1995–1996 роках – віце-прем’єр з паливно-енергетичного комплексу, у 1996–1997-му прем’єр-міністр України), ЄЕCУ мала монополію на торгівлю російським природним газом в Україні. За інформацією різних видань, оборот компанії в 1996 році становив 10 млрд доларів.

В 1997 Тимошенко робить перший крок до великої політики. Вона покидає пост генерального директора ЄЕСУ у зв’язку з обранням депутатом Верховної Ради (округ у Кіровоградській області).

Згодом у 1998-му році Юлію Тимошенко обирають народним депутатом вже вдруге. Вона приєднується до фракції “Громада” екс-прем’єр-міністра Павла Лазаренка і стає заступником лідера фракції. Партія перебуває в опозиції до президента Леоніда Кучми.

У новому тисячолітті Юлія Тимошенко переходить з опозиції у владу: вона стає віце-прем’єр-міністром з питань паливно-енергетичного комплексу в уряді Віктора Ющенка при президентові Леонідові Кучмі. На цій посаді вона розробляє проект першого Бюджетного кодексу та створює централізований оптовий ринок електроенергії. Олександр Турчинов очолює бюджетний комітет парламенту. У січні 2001 року Генеральна прокуратура порушує проти Тимошенко дві кримінальні справи, а президент Кучма відправляє її у відставку.

Кримінальні справи проти Тимошенко в січні-лютому 2001 порушував особисто заступник генпрокурора Микола Обіход – за статтями “давання хабара” та “повторне давання хабара” Павлу Лазаренку.

Там же в слідчому ізоляторі перебував Олександр Тимошенко, який був заарештований за півроку до неї також по справі ЄЕСУ – зокрема, він особисто підписував документи кіпрської компанії Somolli Enterprises про перерахування коштів на рахунки, пов’язані з Лазаренком. А, як відомо, самого Павла Лазаренка раніше затримали в Нью-Йорку в 1999 році.

Захист оскаржив арешт Юлії Тимошенко. І після виходу з СІЗО Юлія вона знову переходить в опозицію.

7 квітня 2001 року Юлія Тимошенко та Олександр Турчинов увійшли до координаційної ради «Форуму національного порятунку». Метою форуму було об’єднати опозицію, обмежити повноваження президента та ініціювати імпічмент Леоніда Кучми.

У листопаді 2001 року на базі “Форуму” Юлія Тимошенко створює «Блок Юлії Тимошенко». На парламентських виборах 2002 року “Блок Юлії Тимошенко” отримав 22 крісла і став четвертою за чисельністю фракцією в парламенті.

16 вересня 2002 року розпочинається акція “Повстань, Україно!”, під час якої опозиційні депутати від Соцпартії, Компартії та Блоку Юлії Тимошенко вимагають відставки президента Леоніда Кучми. Колона протестувальників йшла по Майдану в напрямку до Адміністрації президента на вулиці Банковій.

24 вересня 2002 року в парламенті виступає генеральний прокурор Святослав Піскун. На початку вересня він попросив у Ради дозвіл притягнути Юлію Тимошенко до кримінальної відповідальності. На засіданні парламенту Юлія Тимошенко вимагає від нього показати депутатам свій наручний годинник: за її словами, ця модель Vacheron Constantin коштує десять тисяч доларів.

Наступного дня, 25 вересня 2002 року, 47 депутатів від опозиції, зокрема Юлія Тимошенко та Олександр Турчинов, ідуть на вулицю Банкову. Там вони прориваються крізь кордон міліції й заходять в Адміністрацію президента. До кабінету Кучми вони не добираються — на третьому поверсі їх зупиняє президентська охорона. Леонід Кучма так і не подав у відставку. Після цього він заручився підтримкою “донецького клану” і затвердив прем’єр-міністром Віктора Януковича.

8 квітня 2004 року залишалося вісім місяців до виборів президента. Провладні сили пропонують внести зміни до Конституції: главою виконавчої влади повинен стати прем’єр-міністр. Опозиція ледве-ледве, але все ж провалює поправки до Основного закону; провладним депутатам не вистачає двох голосів.

У грудні 2004 року закінчилася Помаранчева революція, яка привела до влади Віктора Ющенка. Ліворуч і праворуч від нього на сцені Майдану стояли найближчі соратники: лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко та глава передвиборчого штабу «Нашої України» Петро Порошенко.

У січні 2005 року Юлія Тимошенко знову при владі: вона стає прем’єр-міністром України. На те ж крісло претендував і Петро Порошенко. Після того, як у «помаранчевому» таборі починаються суперечки, Юлія Тимошенко публікує договір із Ющенком: вона знімає свою кандидатуру на його користь, він робить її главою уряду.

24 серпня 2005 року вище керівництво країни святкувало День Незалежності, і через п’ятнадцять днів після нього президент Ющенко відправив у відставку Юлію Тимошенко після звинувачень у корупції.

У лютому 2010 року Юлія Тимошенко програє президентські вибори Віктору Януковичу, а вже 11 жовтня 2011 року в Печерському суді столиці їй зачитують вирок: сім років ув’язнення й відшкодування збитків НАК «Нафтогаз».

6-8 грудня 2011 року депутати БЮТ заблокували роботу парламенту України на три дні з вимогою звільнити Тимошенко, над кріслом спікера вони повісили транспарант “Янукович, не вбивай Юлю”. 

10 серпня 2011 захист Тимошенко звернувся до Європейського суду з прав людини зі скаргою на незаконність арешту екс-прем’єра 5 серпня 2011.

Європейський суд з прав людини 30 квітня 2013 року вирішив, що арешт Юлії Тимошенко був політично вмотивованим, незаконним та став результатом свавілля у діях прокурорів та судді.

21 лютого 2014 року Верховна Рада імплементувала до національного законодавства положення статті 19 Конвенції ООН проти Корупції, згідно з якими була декриміналізована стаття, за якою засуджено Тимошенко.

22 лютого, не дочекавшись підпису президента під цим законом, Верховна Рада прийняла Постанову «Про виконання міжнародних зобов’язань України щодо звільнення Тимошенко Ю. В.»

Безпосередньо на підставі цієї Постанови Тимошенко змогла залишити лікарню ЦКБ Укрзалізниці у Харкові приблизно о 17:00 год.

Сьогодні ж Юлія Тимошенко пропонує свій новий політичний план – “Новий курс України”. Вона пропонує запровадити посаду канцлера, створити Національну асамблею самоврядності та обирати суддів дебатами.

Чи є у Тимошенко шанси втілити свої бажання?

Наразі Юлія Тимошенко – найбільш рейтинговий кандидат у президенти, і має шанс вийти до другого туру виборів, вважає політолог Олександр Радчук.

“Вже у другому турі виборів Тимошенко може перемогти майже усіх кандидатів (окрім Вакарчука, який швидше за все, не піде цього разу у президенти, та Зеленського, шанси якого хоч і високі потрапити до другого туру, але навряд чи його таки оберуть президентом). Треба віддати належне, що у Юлії Володимирівни Тимошенко досить ретельно і продуманно ведуть передвиборчу кампанію, поки що без значного зриву на “брудні” технології”, – пояснює політолог.

Втім, додає він, головна “фішка” Тимошенко, як і раніше – популізм та обіцянки на кшталт “знизити вдвічі тарифи”. Саме популізм відштовхне від неї більшу частину креативного класу, підприємців, середній бізнес, лідерів думок.

“Спроби створити експертний майданчик на різноманітних форумах із дискусіями про різні ідеї щодо змін у державі мали короткостроковий ефект. Усім давно зрозуміло, що це лише тло для самої ЮВТ, під час цих подій саме вона є головною героїнею всіх публічних виступів та обговорень. Тимошенко створює класичну модель лідерського типу правління”, – зазначає політолог.

Тимошенко була і залишається одним з найвпливовіших політиків України, каже політичний оглядач Віктор Біщук. На його думку, сьогодні вона і справді близька до здобуття посади президента.

“Це буде уже третьою її спробою очолити країну, і на відміну від попередніх спроб, до цієї виборчої кампанії вона підходить в номінації абсолютного лідера. Однак до старту виборчої кампанії ще більше місяця, і все може змінитись, тим більше, що «відрив» він інших потенційних кандидатів не такий уже й великий”, – розповідає він.

У Юлії Тимошенко, як і в інших політиків з довгою політичною історією, величезний антирейтинг, який суттєво зменшує можливості розширити коло виборців, розповідає оглядач. І тому навіть найменша несподіванка – наприклад, яскравий кандидат, який апелюватиме до тієї ж категорії виборців такими ж політичними гаслами, що претендуватиме на той же електоральний сегмент, зможе завадити планам Тимошенко.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

 

901 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up