Путін щось придумає: термін контракту про транзит газу Росії через Україну завершується

Термін контракту про транзит газу Росії через територію України закінчується у 2019 році. Однак Путін не планує зупинятися. 

Про це повідомляє прес-служба МЗС РФ, – інформує Новое время.

“Договір про транзит російського природного газу через територію України закінчується наступного року. Президент В.В. Путін доручив керівництву Міненерго Росії і Газпрому опрацювати питання про його можливе продовження”, – сказав міністр закордонних справ Росії.

Лавров нагадав, що у вересні-жовтні цього року в Брюсселі відбулися консультації експертів Росії, України і ЄС.

“Російська сторона не говорила про припинення транзиту газу через Україну після 2019 року. Але його обсяги і умови повинні бути узгоджені в рамках відповідних переговорів на прагматичній і ринковій основі”, – заявив міністр.

Однак за повідомленням глави Нафтогазу України Андря Коболєва, представники російської сторони на тристоронніх переговорах щодо транзиту газу між ЄС, Україною та Росією відмовилися надавати гарантії транзиту газу територією України після 2019 року.

Економічний оглядач Максим Гарду пояснив, що наслідком припинення або значного скорочення транзиту може бути значне скорочення прибутку НАК “Нафтогаз”. Адже саме транзит є головним джерелом прибутку компанії.

Згідно з офіційною статистикою НАК, обсяг транзиту природного газу територією України у 2017 році склав майже 93,5 млрд м³, що на 14% більше за обсяги 2016 року. Показник 2017 року є найвищим за останні 6 років.

“Дохід сегменту транзиту природного газу за 2017 рік збільшився загалом на 20% порівняно з 2016 роком, в основному за рахунок збільшення обсягів транзиту. Результатом сегменту є прибуток у розмірі майже 36,5 млрд грн, що на 27% більше за результат 2016 року”, – додає він.

Також оглядач зазначив, що система субсидій отримувачам послуг ЖКГ в значній мірі фінансується за рахунок прибутку НАК. А тому у разі зменшення доходів від цього джерела, доведеться або шукати інші доходи, або суттєво зменшувати обсяги програми.
Крім того, він зауважив, що надлишкові потужності газотранспортної системи доведеться скорочувати. Адже їх утримання в неробочому стані стане дуже дорогим.
Експерт напрямку “Енергетика” Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп пояснив, що у цій ситуації важливим питанням є те, чи буде готова інфраструктура, яка має ввійти в обхід України для передачі газу в Європу, тобто це “Північний потік-2” та дві гілки “Турецького потоку”. Перша гілка “Турецького потоку” призначена для потреб Туреччини, а друга – піде у Європу, і поки що незрозуміло за яким маршрутом.
“Росіяни кажуть, що до 2020 року вони запустять “Північний потік”, але, в принципі, це виглядає доволі сумнівним і виходить така ситуація, що на момент, коли контракт закінчиться, обхідні потужності не будуть ще збудовані. Тобто, як мінімум, їм треба домовитися з Україною з приводу того, як буде відбуватися транзит через Україну до моменту, поки вони не збудують цей газопровід”, – каже експерт.
І додає, що це буде можливість для України виграти для себе кращі умови і домовитися як саме забезпечити собі використання української труби після того, як вони збудують ці потужності. І тих потужностей, на думку експерта, буде цілком достатньо для того, щоб не використовувати українську газотранспортну систему, або використовувати її за якимись мінімальними обсягами, у розмірі 10 млрд кубометрів, які в принципі для є збитковими та проблемними для України.
“Крім того, до 2021 року є контракт на постачання невеликих об’ємів газу через Україну до Туреччини, які уклали приватні турецькі компанії. Це невеликі об’єми, які йдуть від Росії до України, з України до Молдови, а потім – Румунія, Болгарія і Туреччина. І якщо для державних компаній транзит припиняється через ту гілку в кінці 2019 року, то приватні компанії ще два роки матимуть невеликий обсяг транзиту. Тобто, якщо Росія не придумає новий шлях транзиту, то якийсь обсяг газу до Туреччини йтиме через Україну. Така ситуація, із можливою втратою транзиту, несе в собі великі загрози і ризики для України”, – пояснює експерт. 

Зауважимо, глава Газпрому Олексій Міллер заявив, що після запуску газопроводів Північний потік-2 і Турецький потік транзит російського газу через Україну скоротиться в 10 разів.

Читати також:  Україна готова до припинення транзиту російського газу - міністр

Комерційний директор НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко заявляв, що запуск російських газопроводів Північний потік-2 і Південний потік можуть надати Україні істотні економічні збитки, адже росіяни можуть обійтися без українського транзиту, тобто обсяги транзиту можуть бути нульовими.

Президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія готова продовжити контракт на транзит газу через Україну в разі “врегулювання” спору між Нафтогазом і Газпромом.

Читати також:  Суд Амстердама арештував акції Газпрому вартістю більше 3 млрд доларів

Водночас в самому Нафтогазі наголосили, що згадані Путіним дві суперечки вже були врегульовані в Стокгольмському арбітражі. І проблема “лише” в тому, що Газпром не виконує рішення арбітражу, тобто не постачає газ в Україну за цінами, які визначив арбітраж, і не платить нам $2,6 млрд компенсації, яку визначив арбітраж.

Зауважимо, що чинний транзитний контракт України з російським Газпромом було укладено у 2009 році терміном на 10 років. Після його завершення (до 2020 року) російський монополіст планує максимально скоротити транзит свого газу через територію України.

Додамо, що справа між “Нафтогаз Україна” і російським “Газпром” у міжнародному арбітражі триває більше чотирьох років.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

411 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up