Один – добре, а два – краще! Майдану вдалось досягти своїх цілей,-експерти

Експерти вважають, що більшість цілей Майдану була досягнута.

21 листопада 2013 року розпочалася масова кількамісячна акція протесту в центрі Києва, яку викликало тимчасове послаблення українським урядом підготовки до підписання угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

Політологи вбачають причини масових акцій у корумпованості влади, зраді національних інтересів на користь Росії, а також стрімкому погіршенню рівня життя населення й порушення прав людини.

“Насправді, дві революції за останні два роки – це дуже добре. З тієї простої причини, що в Україні не працюють демократичні процедури. Людям доводиться виходити на Майдан, щоб відстоювати власні права, а вони не можуть їх забезпечити шляхом банального голосування”, – стверджує виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда.

З тих пір минуло вже п’ять років, однак на сьогоднішній день кожний третій громадянин України вірить в можливість повторення Майдану. Натомість більшість експертів відкидає таку ймовірність.

“Третього Майдану очікувати не варто. В умовах війни з Росією така спроба була б рівнозначною підігруванню ворогу. Більшість українців це розуміє. Тому такі заклики не знайдуть масової підтримки”, – стверджує політичний оглядач Віктор Біщук.

Натомість дехто стверджує, що рух Майдану триває по сьогоднішній день і завершиться лише після вступу України в ЄС та її становлення як правової держави.

“Дехто говорить про можливість нового Майдану. Як може з’явитись новий, якщо ще завершився попередній? Він завершиться лише тоді, коли ми будемо повноправними членами ЄС, відбудеться виборча реформа та про Україну можна буде сказати як за правову державу. А справжнє розуміння того, чи Майдану вдалось досягнути поставлених цілей буде видно через декілька десятків років”, – говорить політолог Валентин Балагура.

Серед найбільших досягнень Революції Гідності експерти виділяють відновлення курсу на євроінтеграцію, безвізовий режим з ЄС, збільшення прозорості влади та часткове оновлення її еліт.

“Революція гідності – лише початок довгого шляху еволюційного розвитку. І ми лише на самому початку цього шляху. Зміни і кращу сторону звичайно ж є, адже наприклад, в 2012 році ніхто і не мріяв про безвізовий режим з ЄС, чи про Prozorro в держзакупівлях, чи про багато інших змін, які уже відбулись. Звичайно, що більшість змін – попереду”, – переконаний Біщук.

Серед тих цілей Майдану, що досі не були реалізовані, виділяють перезавантаження системи влади і оновлення принципів її діяльності, прихід якісно нових еліт і люстрацію старих. Також, на думку експертів, не відбулась боротьба з корупцією, деолігархізація політики та економіки, реформа правоохоронних органів і судочинства, також не досягнуте економічне зростання і не покарані представники попереднього режиму за їх посадові злочини та злочини проти учасників Майдану.

“На мою думку, основними індикаторами, які дозволяють виміряти реальну дієвість – це проєвропейський вектор розвитку, поступовий процес українізації та поштовх до реформування інституцій в державі. Чому я говорю поштовх? Тому що реформи у тому трактуванні, які бачили ми з вами – не реалізувались у повній мірі. Проблема корупції та впливу олігархів на політичну складову залишається найболючішим питанням для громадян. Нам вдалося вигнати з цієї держави лише незначну частину з цієї великої кількості старої гвардії. Попри те, громадянське суспільство зуміло краще організуватись та протистояти ослабленому олігархату. Частина з завдань майданівців реалізовується на даний момент. “, – політолог  Валентин Балагура.

Серед негативних наслідків Майдану експерти назвали втрату Україною територіальної цілісності внаслідок збройної агресії Росії. Хоча вони і зазначають, що до цього призвів не сам Майдан, а реакція Росії на революційні події в Україні та її бажання скористатися тимчасовою слабкістю Української держави.

Читати також:  Сьогодні у Львові відбудуться урочистості до четвертої річниці початку Революції Гідності

Експерти переважно характеризують Євромайдан як революцію за демократизацію та європейський вибір. Однак другим найбільш поширеним серед опитаних експертів розумінням подій Майдану є те, що ці події були скоріше рухом “проти” тодішньої влади.

“Якщо брати період протестів від 21 листопада до початку грудня, то і справді формально основною підставою була відмова Януковича підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Однак від 30 листопада чим далі тим більш зрозуміло ставало, що вимоги набагато ширші. В їх основі – цивілізаційний вибір українців на користь європейських цінностей – свободи та справедливості. Ще пізніше вони кристалізувались у розуміння необхідності боротьби проти режиму Януковича загалом, реформування країни, проведенні радикальних змін. Революція Гідності, так само і як Помаранчева революція – це лише реакція суспільства на різке відхилення у суспільному розвитку”, – розповів Віктор Біщук.

Незважаючи на значні досягнення Революції гідності, наразі Україна лише почала свій шлях до європейської інтеграції.

“Якщо говорити про будь які цілі, варто розуміти, що вони є тактичні та стратегічні. Тактично, Україна не просто повернулася на шлях Європейської інтеграції, а й суттєво просунулась у цьому напрямку. Стратегічно ми із 2016 року наздоганяємо те, що не було здійснено упродовж років незалежності. Тобто для нас це доволі складна ситуація, тому що працюють закони фізики. Те, що не робилося за чотири роки, надолужити достатньо складно. Про це не варто забувати”, – додав Євген Магда

Нагадаємо, за роки слідства у справі розстрілів на Євромайдані винесено дев’ять виправдувальних вироків, ще дев’ять осіб відбувають покарання.

Читати також:  Відзначаємо День Свободи і Гідності - свято ідеалів, які не можемо втратити

Наталія Козак, Syla.news

388 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up