Від “вікон” до “плит”: як змінилась ОС Windows за 33 роки

20 листопада 1985 року компанія Microsoft випустила першу версію Windows 1.0. Новоявлена ОС була першою спробою Microsoft втілити в реальність багатофункціональний операційний простір, що має графічний інтерфейс для персональних комп’ютерів IBM.

33 роки тому, 20 листопада 1985 року, у світ вийшла дебютна версія операційної системи Windows.  За своєю природою Windows 1.0 стала графічним доповненням для вже створеної тоді Операційної Системи MS-DOS.

Для її функціонування була потрібна мишка, графічний адаптер та дві настановні дискети. Для 80-х років це було «диво науки і техніки»! Незважаючи на свою вимогливість, вона себе добре зарекомендувала й завдяки інтуїтивності в управлінні, стала першою головною суперницею комп’ютерів Apple. У процесі створення ця ОС повинна була називатися Interface Manager, але маркетологи Microsoft переглянули свої рішення з приводу імені, і вирішили виділити головну відмінну рису своєї нової системи: вікна – ключовий сенс і значення слова Windows.

Одночасна робота з декількома вікнами для того часу була справжньою розкішшю. Такі стандартні програми як Блокнот, текстові редактори Notepad і Write, Калькулятор, Paint, буфер обміну для файлів/тексту та панель управління були укомплектовані вже в першій версії Windows. Меню, що виїжджає, смуга прокрутки та діалогові вікна цієї ОС досі залишаються обов’язковою складовою для комп’ютерних інтерфейсів на багато років вперед.

Однак відразу ж після виходу першої версії ОС Windows 1.0 в ній була виявлена ​​серйозна помилка. Корпоративні програмісти поспішили все виправити, тому вроздріб для загального користування почали поширювати вже поліпшену відредаговану версію Windows 1.01.

Незважаючи на проблеми, брак програмного забезпечення, труднощі в підтримці і забезпеченні обладнання, перша версія Windows рекордно швидко поширилася. Відтак, з листопада 1985 по квітень 1987 років продали понад 500 тисяч копій цієї версії. Так само дивує те, що підтримка Windows 1.01 проіснувала рекордні 16 років. Її епоха закінчилася 31 грудня 2001 року.

Саме так виглядала на той час реклама першої версії популярної у всьому світі операційної системи.

Windows, версія 2.0

Через два роки, у 1985 році, Microsoft наважилась на наступну версію Windows з поліпшеною графікою. Windows 2.0 взяла все, що міг дати новий процесор Intel 286, а пізніше й Intel 386. Так, збільшили обсяг пам’яті, впровадили функцію накладення вікон одне на одне, на робочому столі з’явилися значки, а користувач міг спілкуватися з системою за допомогою «гарячих» комбінацій клавіш. Windows 2.0 допомогла Microsoft стати найбільшою компанією в розробці програмного забезпечення.

 

Windows 3.0

З Windows 3.0 починається успіх системи. Інтерфейс був перероблений під 16-кольорову гаму, покращилася робота з пам’яттю. В цей же час виходить комплект розробки програмного забезпечення (SDK), завдяки якому з розробників була знята частина відповідальності за написання драйверів для пристроїв. А вже у вересні 1990 року Windows 3.0 починає комплектуватися пакетом офісних додатків Microsoft Office, який включав в себе добре знайомі нам Word, Excel і Powerpoint. За перші два роки було продано 10 мільйонів копій. До речі, чималу роль в успіху Windows 3.0 зіграла гра «Сапер», яка і до цього дня допомагає офісним співробітникам провести на роботі час.

Windows NT 3.1

Windows NT 3.1 побачила світ 27 липня 1993 року. Ця 32-бітна операційна система була націлена на бізнес-сегмент і включала багатозадачний планувальник для Windows-додатків, інтегровані мережі, безпеку сервера домена, OS / 2 і POSIX підсистеми, підтримку декількох процесорних архітектур. У ній же вперше побачила світ файлова система NTFS. У вузьких колах Windows NT 3.1 не безпідставно вважалася однією з найстабільніших операційних систем. Гілка NT розвивалася незалежно від інших ОС сімейства Windows, і вона не мала нічого спільного з MS-DOS. В її основі лежали плоди співпраці Microsoft і IBM над OS / 2. Але дружба двох компаній не вдалася, і OS / 2 було вирішено переробити версію 3.0 в Windows NT, яка через багато років врятує добре ім’я операційної системи.

Windows 95

Після 3.0 забарилась і версія Windows 95, що вийшла 24 серпня 1995 року. Незважаючи на те, що вона була розпродана в кількості сім мільйонів копій, громадськість ставилася до новинки з недовірою і навіть деякою агресією. На відміну від попередніх версій, які встановлювалися поверх MS-DOS, нова Windows 95, будучи вже повноцінною операційною системою, побудованою на базі MS-DOS і Windows 3.0, вимагала абсолютного відходу від старого командного рядка і конфігураційних файлів autoexec.bat і config.sys. Натомість вона пропонувала, не зовсім стабільну роботу в досі незвіданому середовищі. В результаті найрозрекламованішу систему охрестили ім’ям «Мастдай» (від англ. «Must die» – повинен померти) і WinDoze (з англ. «Сонні вікна»). Однак рядовому ж користувачеві було нікуди подітися! Нічого не розуміючи в популярних серед «програмістів» і «фідошників» Linux, ОС/ 2 і WinNT, він був змушений миритися з «особливостями» Windows 95, регулярно перевстановлюючи її, аби знову знайти колишню стабільність.

До речі, саме у Windows 95 сформувався звичний всім графічний інтерфейс з такими елементами, як кнопка «Пуск» зі своїм меню, панель завдань і робочий стіл з піктограмами. Також користувачі Windows 95 стали першими, хто дізнався, що таке BSOD – «Синій екран смерті».

Windows 98  – “Розроблена спеціально для споживачів”

Розроблена «спеціально для споживачів», Windows 98 вийшла 25 червня 1998 року та включала в себе підтримку DVD-дисків і USB-пристроїв, мала утиліту Windows Update, що автоматично встановлювала оновлення операційної системи. Однак навчені гірким досвідом спілкування з «Мастдай», користувачі не поспішали переходити на Windows 98, вважаючи її лише перехідною ланкою між Windows 95 і прийдешньою Windows Millenium, що якраз і була створена позбавити всіх від страждань на порозі нового тисячоліття.

Windows 2000 Professional

Однак дива не сталося. 17 лютого 2000 року вийшла Windows 2000 Professional, що виявилася системою для бізнес-сегменту, в якій крім реалізації спрощеної установки устаткування, підтримки USB-пристроїв та інших можливостей було багато вразливостей, які протягом десяти років “латали” за допомогою численних оновлень.

Windows Millenium Edition (Me)

Наступна версія, що вийшла 14 вересня 2000 року, знову зіграла злий жарт над спраглими користувачами. Windows Me, була написана на основі коду Windows 95, і тому мало хто бажав поспішав змінювати шило на мило. Тим часом, нова система отримала вельми корисну утиліту «Відновлення системи», яка у випадку критичної помилки дозволяла повернутися до раніше збереженого стану без знесення та повторної перевстановлення системи і всіх програм. Оскільки Windows Me призначалася для кінцевого користувача, вона включала в себе кошти для перегляду й редагування відео – Windows Media Player і Windows Movie Maker. WinMe стала останньою системою на базі Windows 95.

Windows XP

25 жовтня 2001 року сталося те, на що всі так чекали. З’явилася зрозуміла, швидка, стабільна, візуально привабливіша за попередниць Windows, що відразу ж спалила всі мости, змусивши забути все – від Windows 95 до Windows ME, – як страшний сон.  Так, всі блага систем сімейства Windows NT стали доступні користувачам у найкращому вигляді.

Відтак, аж до серпня 2012 року Windows XP була найбільш використовуваною операційною системою для звичних завдань, і для доступу в Інтернет.

Windows Vista

Windows Vista, що вийшла 30 січня 2007 року знову стала невдачею для Microsoft. У пам’яті людей Windows Vista залишилася як повільна, нестабільна система з красивим інтерфейсом, який ентузіасти переносили на позбавлену всіх цих недоліків і перевірену часом Windows XP. Проте Microsoft все ж продала більше 100 мільйонів ліцензій Vista протягом першого року продажів.

Windows 7

Натомість до нової ОС, що вийшла вже 22 жовтня 2009 року ніяких питань не було. Швидка, стабільна, з красивим інтерфейсом Aero, Windows 7 швидко розлетілась по домашніх і офісних комп’ютерах. Однак, дехто із користувачів все ж помітив, що XP ліпше підходить для деяких завдань, ніж «Сімка». Так, наприклад, жорсткі диски нових нетбуків з Windows 7 Starter часто форматувалися.

Windows 7 навчилася правильно працювати з різними мережами, самостійно встановлювати драйвера до підключених пристроїв, отримала досконалу систему безпеки, що знімає необхідність встановлювати сторонній антивірус. Також в Windows 7 з’явилася підтримка сенсорних екранів, яка повністю реалізувалася лише в наступній версії.

Windows 8

Операційна система Windows 8 вийшла 26 жовтня 2012 року та отримала повністю перероблений «плитковий» інтерфейс Metro, завданням якого було привести мобільні пристрої з сенсорним екраном і комп’ютери до, вже знайомого користувачу, зручного використання. Для зручності роботи з ПК без сенсорного екрану в систему був вбудований і «класичний» робочий стіл. Кнопку «Пуск» прибрали, замінивши її «активним кутом», натискання на який відкривало стартовий екран з «плитками». Їх, до речі, на стартовому екрані можна переміщати і групувати, давати імена і змінювати розмір.

Windows 8 – це типовий продукт свого часу. Тут є магазин додатків з інтерфейсом Metro, підтримка єдиної облікового запису Microsoft для синхронізації різних пристроїв між собою, інтеграція хмарного сервісу OneDrive і соціальних мереж Facebook і Twitter.

Сьогодні переважна частина комп’ютерів все ще працює на Windows XP і Windows 7, і багато хто ще не встиг (чи не захотів) спробувати на смак «плиточну» Windows 8.

Windows 10

Компанія Microsoft була змушена визнати, що її спроби зробити інтерфейс Metro основним припали до смаку консервативним користувачам ПК, і їй не залишалося нічого, крім як повернути у новій версії Windows 10 кнопку «Пуск». Ця система вийшла у світ 30 вересня. Вона також отримала кілька робочих столів, можливість запуску Metro-додатків в віконному режимі й центр повідомлень.

Покрокову еволюцію Windows ви може переглянути нижче.

Нагадаємо, раніше користувачі Windows 10 скаржились на самовільне перезавантаження комп’ютера, якщо операція не була відкладена вчасно. Microsoft викорінила цю проблему, але доволі своєрідним способом.

Наталія Козак, Syla.news

588 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up