“Той, що завжди підтримає”: історія жіночого бюстгальтеру

Сучасна жінка навряд чи може уявити своє життя без такого простого елемента гардероба, як бюстгальтер. Проте мало хто знає, що перед тим як набути такого вигляду він пройшов тернистий шлях змін. 

13 листопада 1914 року  американка Мері Фелпс Джейкобс запатентувала бюстгальтер, – жіночий предмет нижньої білизни, відомий тоді як “ліфчик без спинки”.

Проте історія жіночої нижньої білизни розпочалась набагато раніше. Варто почати із того, що спочатку терміну «нижня білизна» не існувало як такого.

Починаючи з 3000 до н. е., головною та єдиною модною тенденцією була ходьба «топлес». Так, наприклад, у Давньому Єгипті сарафани на бретелях з тонкої тканини починалися якраз під грудьми, оголяючи їх повністю. Проте бажання виглядати спокусливіше підштовхнуло жінок до винаходу бюстгальтера.

Спочатку жінки почали одягати під верхній одяг так звану «натільну білизну», яку використовували лише в якості підтримки. Головне завдання, яке вона повинна була виконувати, — це приховувати недоліки фігури.

У період античності прообрази бюстгальтера не сильно змінилися. Так, у Стародавньому Єгипті щільна і широка лляна стрічка була частиною повсякденного одягу як знатних, так і простих єгиптянок. Схожі пов’язки, що підтримували груди, носили під туніками і в Древній Елладі. Римлянки носили під хітонами шкіряні строфи – щось середнє, що підкреслювало не лише бюст, але і талію.

З приходом Середньовіччя цей предмет практично геть зник з ужитку. Йому на зміну прийшов важкий корсет, який представляє собою складну конструкцію, що включає різні хитрощі у вигляді металевих вставок, шнурівки, гачків і петель. Самостійно одягнути це громіздке спорудження дами не могли, була потрібна допомога служниць. Затягувалися в нього часто настільки щільно, що нерідко непритомніли.

Вже сам бюстгальтер винаходили кілька разів. Найбільш наближеним по вигляду до сучасного він вперше з’явився 1889 року, коли у Франції Ерміне Кадолль презентувала в своїй корсетній майстерні le Bien-Etre. Дві сатинові стрічки тримали чашки, а все разом ззаду це кріпилося до корсета.

Модним ідолом 1900-го стала жінка із запалим животом, підкресленими пишними сідницями та грудьми, які часто замінювали муляжем.

Проте вже за десять років нижня частина корпусу набуває пряміших ліній. Демонструється жінка без талії, стегон і сідниць, фігура якої досягалась за допомогою спрощеної версії все того ж корсету.

Однак, навіть такий варіант не потішив жінок, адже вони виступали за скасування корсету,  а не заміну. Саме тоді на ринку з’являється велика кількість бюстгальтерів, хоча їх конструкції були витримані в традиційному стилі: із стрижнями, вкладками та на шнуруванні.

Так було до 1903 року, поки французька лікарка Гош Саро запропонувала корсет із двох частин, який зберігав бажану форму тіла, але не так сильно стискав.

 

Того ж року, в США набув поширення тканинний бюстгальтер Джекобса, якого ще називали “безспинний”. Через кілька років ця деталь дамського туалету мала такий попит, що корсетні виробництва були вимушені перейти на виготовлення бюстгальтерів.

Згодом для виготовлення пікантного аксесуару стали використовувати штучні й синтетичні тканини та мереживо.

Із другої половини ХХ століття назва «бюстгальтер» була майже повністю витіснена словом «ліфчик», яким в XIX столітті іменували деталь дівочого та дитячого туалету, призначену для кріплення підв’язок. Ліфчик — похідне від ліфа сукні, під яку її надягали.

1964 року канадці створили бюстгальтер вондербра, що має V-подібну форму, яка зближувала дві половинки грудей і підводила їх. На відміну від класичного бюстгальтера, що складається з двадцяти деталей, вондербра мав їх сорок дві! Незвичайною були спинка з лайкри, корегувальні прокладки для чашок, застібка і бретелі, які можна було використовувати як звичайно, застебнути хрестом на спині або взагалі зняти. Цей бюстгальтер можна було надіти і під блузу, і під светр, і під сукню з декольте.

60-ті роки позначилися розквітом фемінізму. Боротьба за рівноправність жінок і чоловіків часом приводила до крайніх, а часом і абсурдним проявів. Так, ні в чому не винен бюстгальтер деякими особливо радикальними феміністками був оголошений атрибутом поневолення. У 1968 році хвиля безумств, особливо в Європі, досягла свого апогею. Верхом стало публічне спалення всіх атрибутів жіночності.

У 70-ті роки виробники нижньої білизни зітхнули вільніше. Мода тих років взагалі відрізнялася деякою ексцентричністю. Свою роль зіграло і сексуальне розкріпачення, завдяки чому зріс інтерес до жіночої білизни. З’явилися нові моделі найрізноманітніших напрямків.

Наприклад, в кінці 70-х світ захопився спортом. У США набирав популярність біг. Багато американців до або після роботи, натягнувши зручний спортивний костюм і кросівки відправлялися в пробіжку по парках і скверах.

Але, якщо для чоловіків спеціального одягу було вдосталь, то з жінками була інша ситуація. Дами швидко зрозуміли, що біг, прекрасно позначаючись на загальному стані організму, і зокрема на серцево-судинній системі, прямо пропорційно впливає на форму грудей. Заняття спортом інколи мало й побічні наслідки: розтягування сполучної тканини, обвисання, роздратування, натирання від звичайної білизни.

В результаті спільних зусиль американок з’явився перший спеціальний бюстгальтер, що забезпечує підтримку грудей не натирає шкіру, через відсутні внутрішні шви. Бюстгальтер отримав назву «Jogbra» від двох англійських слів «jogging» – «біг підтюпцем» і «bra» – ліфчик.

80-ті роки ознаменувалися появою нових моделей бюстгальтерів. По суті сталася справжня «Бюстгальтерна революція».

Особливо після того, як відомі світові будинки моди, такі, як Versace, Gucci, Jean Paul Gaultier, Yves Saint-Laurent та інші почали випускати власні колекції нижньої білизни. Поєднання шовку, мережив і атласних стрічок, витончені чашки зручної форми – все це викликало справжній захват серед модниць.

Дефіле напівоголених моделей у вишуканих комплектах доповнювалися фотосесіями в модних журналах. До цих пір деякі модні будинки спеціалізуються виключно на жіночій білизні, наприклад, Victoria’s Secret. У 1994-му році винайшли неймовірно популярну модель Wonderbra.

До його створення підійшли настільки серйозно, що у розробці брав участь цілий конструкторський відділ.

Результатом стало справжнє диво інженерної думки. На відміну від типових моделей, що включають в себе близько двадцяти складових, Wonderbra складався з сорока деталей і елементів. Цей піднімаючий груди «чарівний» бюстгальтер дозволив тим жінкам і дівчатам, хто не може похвалитися від природи пишними формами, трохи наблизиться до бажаних обсягів.

Крім того, особлива відкрита форма чашок Wonderbra дає можливість носити його під сукні та блузи з найвідвертішими вирізами.

Пройшовши довгий шлях, він став невід’ємним атрибутом дамського гардеробу, відповідним навіть найвибагливішим запитам сучасних жінок. До слова, нові технології, про які сьогодні так багато говорять, не обійшли своєю увагою і цей шуканий предмет. Крім коригувальних моделей у продажу з’являються і технічні новинки. Наприклад, бюстгальтер, здатний змінювати колір, в момент овуляції господині. Або такий, який може змінювати обсяг одним натисканням кнопки. Популярністю користується модель ліфчика з титану, яка «запам’ятовує» форму грудей після першого «одягання».

Серед інноваційних рішень можна також назвати бюстгальтер з пристосуванням для вимірювання серцевого ритму і тиску, з системою оповіщення на випадок раптового нападу. А у 2009 році громадянка США українського походження, медик Олена Боднар прославилась винайденням бюстгальтера-респіратора. Він розділяється і здатен, у випадку потреби, полегшити дихання одразу двом людям.

 

Нагадаємо, дизайнери розповіли про модні тренди одягу осінь/зима 2018.

Наталія Козак, Syla.news

703 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up