Найважливіша зустріч української діаспори: як це було 51 рік тому

Літаками, кораблями, потягами з майже двадцяти країн світу зі словами Тараса Шевченка: “Борітеся – поборете!” до Нью-Йорка у 1967 році прибула тримільйонна вільна українська спільнота на свою Всенародну раду – Перший Світовий Конгрес вільних українців. Від того дня минув вже 51 рік. 

На цьому Конгресі було прийнято рішення про створення Світового Конгресу Вільних Українців, який після проголошення незалежності України був перейменований на Світовий Конгрес Українців (СКУ).

Відкриваючи перший Конгрес СКВУ в Нью-Йорку, отець-прелат Василь Кушнір, якого пізніше обрали першим президентом СКВУ, сказав:

“У розбудженій духовності і совісті вільного українця Світовий Конгрес Вільних Українців ставить програму: Україна мусить бути українською; найніжніші струни наших почувань мусять бути українськими; молода українська генерація мусить бути українською; Україні ми мусимо приготувати майбутність радіснішу і гіднішу, ніж усі її дотеперішні найсвітліші історичні дні…”

У перший день Конгресу 12 листопада 1967 року настоятель катедрального православного собору в Нью-Йорку Лев Веселовський, священники і миряни вітають владику архієпископа УПЦ Мстислава та єпископа УПЦ Александра традиційним хлібом з сіллю. Діти передають достойникам квіти від своїх батьків. Так розпочався візит вільних українців до Нью-Йорку. Під час події, у самому центрі мегаполіса на Медісон Сквер Гарден пройшла масова маніфестація українців.

Незважаючи на похилий вік активну участь у Світового Конгресі українців у Нью-Йорку в 1967 році взяв колишній прем’єр уряду незалежної Української Народної Республіки професор Борис Мартос. У 2012 році в мережі з’явилося відео з тих подій.

Митрополит української католицької церкви в Канаді Максим Герменюк прочитав декларацію звернення до конгресу цілого українського католицького єпископату.

“Цей наш конгрес, на мою скромну думку, має бути вільними устами і вільною мовою цілого українського народу. Того народу, якого сини карають в тюрмах, в’язницях і тільки своїми кайданами дають світові той вияв свого протесту. Протесту тих наших письменників, творців нашої культури, яким сьогодні замкнено уста, протестом цілого того народу, який своїм життям, своїм терпінням протестує перед цілим світом, проте тої брехні, яку сьогодні більшовицька Москва всіми формами своєї колосальної потуги, лживою наукою, дипломатичними зв’язками пресами, амбасадами старається переконати світ, що ми тільки малий брат Москви”, – проголосив митрополит української католицької церкви в Канаді. 

Учасники конгресу заслухали чотири головні доповіді: доповідь редактора Івана Сирника з Канади “Українці в країнах свого поселення”, доповіді доктора Лева Добрянського з Вашингтону під назвою “Концепція нашої політики у житті наших країн” та доктора Григорія Васьковича з Німеччини.

“Головні цілі російського народу, який з уваги на своє панівне становище, схвалює політику більшовицьких верховодів і партії, на теперішньому етапі такі: втримати, а то й посилити імперію територіально; русифікувати так звані союзні республіки, вимагаючи злиття нації в один “совєцкий”, а насправді російський народ; постійно здобувати економічний та політичний контроль у різних державах світу та у проводі так званої світової соціалістичної системи, що займає великі простори в Азії змагати до панування над цілим світом. В такій колоніальній системі, залежній від Москви Україна перебуває і досі”, – виступив Григорій Васькович. 

Заключну головну доповідь на конгресі свободи прочитав професор Юрій Бойко з Німеччини:

“Ми твердимо цілком свідомо на підставі досвіду у дні 50-річчя Жовтневої революції в СРСР відчувається внутрішня криза. Населення всіх республік СРСР невдоволене тоталітарним законодавством, жорстоким обмеженням духовних і матеріальних інтересів особистостей, неможливості вільного спілкування, вільного висловлення думки, вільного політичного організування, постійними господарчими, економічними крахами, кричущою соціальною несправедливістю”. 

17 листопада 1967 року у перерві між пленарними засіданнями конгресу за ініціативи Українського народного фронту перед будинком Організації Об’єднаних Націй відбулась багатолюдна демонстрація “За волю України!”. Проти накиненого Москвою Україні так званого прапору УССР виступили синьо-жовті українські національні прапори та зоряний прапор демократичної Америки. Демонстранти із різних країн вільного світу носили заклики і транспаранти, вимагаючи свободи Україні та іншим поневоленим націям. Їх читали сотні працівників Об’єднаних Націй.

В той же час Союз українок Америки старанням Марії Душник влаштував у банку ООН українське вікно. Після маніфестації біля будинку Об’єднаних Націй демонстранти повернулись до готелю “Гілтон”(!), де продовжувалась сесія Конгресу.

Промовляє інженер Мирослав Болюх, голова Союзу українців  в Австралії:

“Українська спільнота в Австралії надіється, що Світовий конгрес вільних українців буде зворотною подією у нашому житті. У нас ясно окреслено універсальну спільну ідею, яка єднала усі прошарки української громади в живий і стійкий організм і визначили б її самобутність. Українська спільнота в Австралії надіється, що Конгрес для країн нашого поселення стане прикладом шлахетної і творчої атмосфери, яка приверне почуття стійкості і рівноваги”. 

На конгрес також приїхали делегації з Аргентини, Бельгії, Англії, Венесуелли та Бразилії.

Одним з результатів Конгресу є Маніфест, прийнятий 17 листопада.

Сьогодні Світовий Конгрес Українців є одною з найвпливовіших українських громадських організацій у світі. Він об’єднує українців у 57-ми країнах, що мають спільне бачення, спільно діють у зміцненні позицій світового українства на міжнародному рівні та підтримують народ України в прагненні жити в незалежній, територіально цілісній, реформованій та європейській Українській державі. У 2003 році СКУ визнаний Економічною та соціальною радою Організації Об’єднаних Націй як неурядова організація зі спеціальним консультативним статусом, а у 2018 Конгрес набув статусу учасника міжнародної неурядової організації в Раді Європи.

Ірина Пилипишина, Syla.news

520 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up