Анархіст чи демократ? Інший погляд на політику Батька Махна

Ще з радянських часів у думках народу вкорінилось, що Нестор Махно – бандит, який створював злочинні угрупування та тільки тим і займався, що грабував, вбивав і пиячив зі своїми загонами. Поняття «махновщина» стало штампом для позначення безладу, свавілля та безвладдя. Проте сьогодні, досліджуючи постать анархіста, історики дізнаються, що не все насаджене радянською пропагандою – правда.

Насправді Нестор Іванович користувався повагою і підтримкою місцевого населення на південних теренах України, саме тому і заслужив почесну назву – Батько. Фактично, Махно, базуючись на ідеях анархізму та того, що сучасники називають лібертаріанство, створив вільну територію з об’єднання самостійних самоврядних громад та комітетів.
За його правління земля була у вільному користуванні робітників, які на ній працювали. До того ж, ті, хто не мав земельних наділів міг добровільно (а не примусово як зганяли більшовики в колгоспи) і спокійно використовувати плоди своєї праці не сплачуючи при цьому податків.
Для тих же хто не міг працювати на землі і заробляти для себе формувався резерв на зразок кас взаємодопомоги і люди добровільно ділилися один з одним.
“На теренах Вільної Території, махновці не забороняли діяти дрібним промисловим підприємствам, єдиною умовою було не використовувати найману працю, а співпрацювати на рівних засадах. Створювались ради, комітети в тій чи іншій сфері які спільно на засіданнях вирішували як в подальшому розвивати той чи інший вид діяльності в будь-якому секторі економіки. До речі, деякі історики наводять приклад, що завдяки самостійному визначенню умов та правил самими працівниками на території контрольованій махновцями організація залізниці була краща і працювала з меншими запізненнями, ніж на інших територіях”, – розповів  Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень
Версія безвладдя за часів Махна спростовується й тим, що діяли заборони. Так, наприклад, карались грабежі, розбої і інші злочини, за деякі навіть було встановлено смертну кару. Роль суду було відведено сходам села, як первинній ланці організації влади.
Чимало дослідників стверджують, що головною ідеєю Батька була насправді не анархія, а демократія.
“Ідея Махна – це десятки, сотні самоврядних громад та організацій, що об’єднуються на базі спільного господарювання, культурних і побутових цінностей. Можна сказати, що Махно, на відміну від більшовиків був апологетом прямого демократичного управління без розгулу бюрократії та тим більше диктатури і пригноблення”, – пояснює Олександр Мусієнко. 
Як би там не було, але варто відзначити, що ні Центральна Рада, ні Директорія, ні Гетьман Скоропадський не змогли створити по-справжньому боєздатну армію, яка б змогла протистояти ворогам. Всім їм не вдалося зробити те, що Батько зумів самостійно та без підтримки “верхів” –  організувати повстанський загін та з часом перетворити його в боєздатну армію.
Цікаві факти
1. Махно не знав свого справжнього Дня Народження, тому у різних документах були вказані різні дати.
Але історикам таки вдалось докопатись до істини і з’ясувати цю історично важливу дату – 26 жовтня 1888 року (або ж 7 листопада за новим стилем)
2. Зріст Батька, зі історичними джерелами, становив всього 159 см, що вважається доволі невисоким у наш час.
3. Нестор Махно одним із перших застосовував авіацію у своїх військових походах. Так, у нього був власний аероплан, який він використовував для пересування між позиціями та навіть бомбардування ворогів.
4. Ще у 1905 році він зголосився стати терористом-смертником і був готовий покласти життя в ідейній боротьбі, проте воєначальники відмовили юного анархіста.
5. Непрості стосунки склалися у Батьки і з лідерами Першої Незалежної України. Анархістський дурман, безшабашність, коливання між абстрактними ідеями і боротьбою за Україну, дуже заважали Нестору Івановичу. Уклавши союз з Симоном Петлюрою, він дуже насторожено ставився до нього. Як виявилося, вирішив навіть вбити Петлюру, взявши до своїх рук командування обєднаною армією. Що не кажіть, а розвідка у Петлюри спрацювала чітко. Його поїзд раптово покинув Умань, куди вже входило три бойових загони Махна, з чіткою командою.
Нагадаємо, цьогоріч Україна відзначає сторіччя зі створення Західноукраїнської Народної Республіки, що в свій час була проголошена як незалежна Українська держава та об’єднала етнічні західноукраїнські землі із Наддніпрянщиною.
Наталія Козак, Syla.news
487 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up