Тріо, яке пробудило Україну. Цікаві факти з життя лідера "Руської Трійці"

Тріо, яке пробудило Україну. Цікаві факти з життя лідера “Руської Трійці”

6 листопада відзначається 207 років зі Дня Народження видатного українського письменника, публіциста та духовного діяча Маркіяна Шашкевича.   

Син сполонізованого священика Маркіян мав добрі перспективи зробити успішну кар’єру в церкві. Натомість він разом з Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем організовує галицьке літературне об’єднання “Руська трійця”. Воно почало національно-культурне відродження на Західній Україні.

Це невелике товариство зуміло видати свій збірник “Русалка Дністрова”, що став  першим західноукраїнським альманахом, виданим народною мовою. Саме цей альманах послужив поштовхом національному відродженню України та нарік лідера “Руської трійці” Будителем.

Тріо, яке пробудило Україну. Цікаві факти з життя лідера "Руської Трійці"

Найкраще визначення його постаті міститься в слові Будитель. Тарас – Кобзар, Франко – Каменяр, Шашкевич – Будитель. Ось такий ряд, причому він у цьому ряді – перший. Його альманах “Русалка Дністровая” вийшов 1837 року, а “Кобзар” 1841-го”, – розповідає український поет, прозаїк та публіцист Володимир Шовкошитний.
Хоча з 1000 примірників накладу “Русалки …” поліцією було вилучено 800 та цей альманах зіграв неймовірну роль в пробудженні національної свідомості галичан.
Маркіян прожив лише 31 рік, помер від туберкульозу, але єдиний із трійці залишився україноцентристом, адже двоє інших засновників гуртка стали москвофілами.
Ім’ям Маркіяна Шашкевича названо чимало вулиць українських міст, проте найбільшою пам’яткою вважається  36-метровий хрест, встановлений у пам’ять про діяльність українського Будителя на 100-річчя його уродин на горі поблизу села Підлисся Золочівського району Львівщини.
Тріо, яке пробудило Україну. Цікаві факти з життя лідера "Руської Трійці"
Наразі приймається рішення про перевидання альманаху “Русалка Дністровая”, що видавався востаннє ще у 1951 році.
Цікаві факти з життя Будителя

1)  Маркіян Шашкевич писав під псевдонімом Руслан. Ніхто не знає чому він обрав саме такий псевдонім. Проте мало хто знає, що насправді ім’я Руслан має тюрксько-перське походженння та означає у перекладі “лев”.

2) Син Маркіяна Шашкевича Володимир був настільки схожим зовнішністю на батька, що, подейкують, образ головного з трійці створюють послуговуючись світлиною Володимира.

Тріо, яке пробудило Україну. Цікаві факти з життя лідера "Руської Трійці"

3) 21 лютого 1831 року Шашкевича виключили з Львівської духовної семінарії за порушення семінарського режиму й “вільнодумство”. Його батько настільки розлютився, що молодий Маркіян залишився у Львові в дядька по матері Захара Авдиковського. Тоді почав серйозно займатися самоосвітою. Щоправда Шашкевич таки закінчив семінарію, вступивши знову 1833 року через смерть батька, позаяк тепер він мусив годувати сім’ю.

4)  Маркіян Шашкевич займався перекладами слов’янських творів: сербських народних пісень, віршів чеських і польських поетів. Це свідчить про його лінгвістичні здібності.

5) Шашкевич захищав українську абетку. 1836 року в Перемишлі вийшла його полемічна брошура польською мовою «Азбука і абецадло», цим самим давши відповідь на спроби української шляхти та клерикалів ввести в українській мові польський алфавіт. Також цього ж року задля народної освіти склав українську «Читанку».

6) 14 жовтня 1836 року Маркіян Шашкевич, правлячи службу Божу у соборі св.Юра, проголосив проповідь рідною мовою. Те ж саме водночас зробили Юрій Величковський у церкві Успення Пресвятої Богородиці та Микола Устиянович у храмі св. Параскевії . Це стало унікальним явищем, адже вони вперше вперше зробили це українською мовою. До того всі промови в церкві велися лише латиною.

Тріо, яке пробудило Україну. Цікаві факти з життя лідера "Руської Трійці"

 

7) Шашкевич мав альбом під назвою «Зоря», в який учасники нелегального українського літературного гуртка вписували вірші, короткі вислови. Після того, як учасники гуртка надіслали до цензури збірку «Зоря», цей альбом міг погубити усіх його учасників разом із Шашкевичем. Як зазначив Яків Головацький у своїх спогадах «Пережитое и перестраданное»: «Полиция обратила на нас внимание, и через несколько дней у Шашкевича на квартире сделали ревизию… К счастью, его альбом «Заря» был при нем в кармане, его же особы не трогали; а то, если б нашли список имен с девизами, немцы были бы уверены, что они открыли русский заговор…»

Нагадаємо, цьогоріч Україна відзначає сторіччя зі створення Західноукраїнської Народної Республіки, що в свій час була проголошена як незалежна Українська держава та об’єднала етнічні західноукраїнські землі із Наддніпрянщиною.

Наталія Козак, Syla.news
1976 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up