Міжнародний меморіал у Самборі: прогрес та труднощі у реалізації

Міжнародний меморіал у Самборі: прогрес та труднощі у реалізації

Меморіальний парк “Пам’ятай”, яким у Самборі хочуть вшанувати жертв нацистського режиму, отримав частину дозвільних документів, однак існує певний спротив його реалізації. Про це сьогодні на прес-конференції розповіли співорганізатори проекту “Пам’ятай”, – повідомляє кореспондент Syla.news.

Канадський адвокат, професор Марк Фрайман є ініціатором проекту. Його Батьки виїхали з Самбора у Канаду, однак 20 членів його родини також загинули внаслідок масових розстрілів у Самборі. Марк Фрайман розповів:

У 2000 році єврейський філантроп хотів це місце, де на єврейському кладовищі провели масові розстріли, вшанувати меморіальним знаком у вигляді великої єврейської зірки Давида. Невелика група самбірських екстремістів не погоджувалась із такою ідеєю. Вони увірвались на це кладовище, знищили зроблену там роботу, встановили на тому місці три хрести. Така ситуація з єверейським кладовищем є такою і сьогодні. Дотепер там немає нічого, що нагадувало б про події, що стались тут. Мешканці Самбора не пам’ятають що там сталося, не пригадують чому там стоять ці хрести. Є багато історій про ці хрести. Деякі з них змінюються з року в рік. Навіть історія загибелі смнадцяти українців, борців за українську свободу, яких розстріляло гестапо в кутку цього кладовища, також забута.

Також був підписаний меморандум з місцевою радою, що до осені цього року, а саме до 75 роковин вшанування цієї дати, розроблять документи, погодять відведення території, але основною проблемою є наявність на цьому місці трьох хрестів. Вони є на місці єврейського кладовища, і їх варто вивезти за межі місця майбутнього меморіалу. Таке рішення мали б узгодити патріархи церков УГКЦ та УПЦ КП.

Учасники прес-конференції повідомили, що вчора у Самборі відбулися вшанування жертв нацистського і комуністичного режимів, та ще один захід присвячений 100-річчю ЗУНР. Церемонії провели на єврейському кладовищі, також і на християнському.

Марк Фрайман деталізував:

Робота по проекту меморіального парку “Памятай” почалась 5 років тому. У нас є меморандум порозуміння з містом Самбір, проводили дискусії з УГКЦ і УПЦ КП, у серпні цього року патріархи цих церков звернулись до мешканців та церков Самбора, з посилом, що 1 листопада буде доречним днем перенесення хрестів з єврейського кладовища на місцеве кладовище, на місце поховання Січових Стрільців, які воювали за створення ЗУНР, а також відкрити монумент присвячений сімнадцяти солдатам убитих гестапцівями. Уже є готовий дизайн монументу.

На жаль, у місті є деякі сили у Самборі, що ведуть протестну кампанію проти нашого проекту. Вони є проти того щоб спорудити меморіальний комплекс в цілому, чи перемістити хрести в інше місце. Відтак є небажання деяких священників нашого проекту, брати участь у майбутньому перенесенні хрестів.
Коли ми вчора прийшли провести церемонію вшанування цих жертв, нам стало зрозуміло, що не проведемо її тоді, коли планували. Деякі друзі нашого проекту порадили скасувати церемонію, припустили, що можливе застосування сили.

У нас було 2 автобуси волонтерів зі Львова, які приїхали на єврейське кладовище, серед них були діти з єврейського дитячого дому, делегація ветеранів АТО (серед них і євреї), – вони охороняли нас, були представники Самбірської міської ради, два священники, члени організації “Українська молодь – Христові”.

Отець Петро Галадза пояснив, що позиція патріархів чітка: хрести слід перенести. Він пояснив:

Проблема полягає втому, що ця ідея стала “іграшкою” в руках місцевих політиків. Таке буває не лише в Україні, а й у США, Канаді. Були деякі місцеві люди, які не хотіли цього приймати. Після вчорашніх церемоній ми усі відчули, що причетні сторони хочуть рухатись вперед. Ми гадаємо, що відкриття меморіалу таки буде.

Священик також припустив, що напруга і ймовірні провокації у Самборі спричинені ззовні:

Далека чи довга рука Півнчіного осусіда сягає сюди, могли б виявитись провокатори, які під прикриттям патріотизму зробили б картинку для ЗМІ, на якій було б видно, що тут не хочуть вшановувати оті 5000 невинно убієнних, під час Голокосту і цих повстанців. А говорили б про те, що в Україні є антисеміти, в черговий раз говорили казна-що.

Духівник переконаний, що самбірчани розуміють, що не йдеться про знецінення пам’яті українських патріотів перенесенням хрестів:

Вони розуміють, що завдяки праці організації “Українсько-єврейська зустрічі” та Марка Фраймана буде ще кращий пам’ятник. Вже спорудили гранітний пам’ятник з хрестом, з плитою, на ній є слова з пісні Січових Стрільців “Ой у лузі червона калина”, тризуб… Йдеться про те що побудувати щось нове і краще, а старіше – перенести. Покійний Любомир Гузар казав шо на єврейському кладовищі встановлювати три хрести є нелогічно.

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук заявив, що цей проект є міжнародним, сучасним, його необхідно реалізувати:

Він поділяє наші цінності, такі, що декларує і впроваджує в життя сучасна Україна. Він має повну підтримку нас, як посольства.

Директор Київської міської єврейської громади Анатолій Шенгайт зауважив, що вчорашні заходи у Самборі таки відбулись, і вони пройшли спокійно:

Дякуємо за це Національній поліції, волонтерам, Нацональній гвардії, самбірчанам. Ми розуміємо що це нам гарний знак, що надалі нам все пройде вдало.

Наразі учасники проекту будівництва меморіалу не оголосили інформацію хто саме є противниками його спорудження. Отець Галадза зазначив:

Недруги цього проекту хотіли використати це у міській політиці, напередодні міських виборів, мали надію, що їм це вдасться розтягувати.

Анатолій Шенгайт зазначив, що процес отримання документів на будівництво був дещо затягнутим:

Два місяці тому ми отримали у міській раді детальний план території місцевості. Тобто це зйомка місцевості. Процес отримання тривав близько двох місяців. Ми зробили детальний план території швидко, значно швидше ніж дозвіл на його розробку. Потім більше ніж півроку ми його затверджували. Чому? В міській раді ніяк не було більшості. Як не намагався міський голова Юрій Гамар зібрати цю більшість (а він щиро підтримує цей важливий для міста проект), з великими труднощами затвердження детального плану території набрало необхідний мінімум голосів депутатів – 18. Наступного дня список цих депутатів оприлюднили у самбірській газеті, і написали що вони “запроданці”. Зрозуміло, так?

Один з учасників учорашніх урочистостей у Самборі, Олександр Назар додав:

Коли я спілкувався з місцевими мешканцями, вони мені розповіли, що колишній мер Самбора має земельну ділянку, що є сусідньою до єврейського цвинтаря. Там нібито є плани будувати торговий центр чи житловий комплекс.

Анатолій Шенгайт не спростовував і не підтверджував цю інформацію:

Але від себе можу вам сказати: а чому так довго ДПТ затверджували?

Додамо, авторами проекту екуменічного меморіального парку “Пам’ятай” є архітектори з Вашингтона. Його побудують на місці міського кладовища, де поховані люди різних національностей, яких закатували під час нацистської окупації. Ідею спорудження цього парку підтримали  Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет (УПЦ КП).

Читати також:  У 2018 році розпочнеться реалізація проекту по Меморіалу Небесної Сотні

1096 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up