Фізособа може стати банкрутом? Експерти пояснили, хто може цим скористатися та як запустити процедуру

Фізособа може стати банкрутом? Експерти пояснили, хто може цим скористатися та як запустити процедуру

В українському законодавстві була передбачена процедура банкрутства лише для юридичної особи чи юридичної особи-підприємця. Досі процедури банкрутства фізичної особи, що не є підприємцем, в Україні не існувало. Однак 18 жовтня Верховна Рада ухвалила проект Кодексу України з процедур банкрутства. Це новий Кодекс, що предбачає можливість здійснення процедури банкрутства і для фізичних осіб.

Станом на сьогодні він ще не підписаний Президентом України та, у разі підписання, набере чинності через шість місяців з дня його офіційного оприлюднення.

Кодекс складається з чотирьох книг. У першій викладені загальні положення і терміни, у другій регулюється діяльність та організація арбітражних керівників, у третій розглядається питання банкрутства юридичних осіб, а у четвертій – процедура банкрутства фізичних осіб.

Через кризу 2008 року та нестабільну ситуацію на валютному ринку багато українців потрапили у скрутне становище. Для врегулювання наслідків цієї кризи та інших випадків, коли громадяни не здатні обслуговувати свої борги, був прописаний механізм банкрутства фізичної особи. Він дозволяє боржнику потрапити під захист суду, який допоможе йому вирішити питання заборгованості і повернутися до звичного життя. Звільнившись від боргів, громадянин повертається до активної легальної праці, продовжує платити податки та зберігає трудовий потенціал.

Старший юрист Юридичної компанії «Main Business Partner», адвокат Леся Мельник розповідає, що процедура є цілком новою для України та має на меті надати допомогу добросовісним боржникам, які опинилися у скрутному становищі.

Вона пояснює, що скористатися нею можуть фізичні особи, які:

1) прострочили зобов’язання перед кредитором чи кредиторами на суму не менше 30-ти мінімальних розмірів заробітної плати (сьогодні це 111 690 грн);

2) припинили погашати кредити чи здійснювати інші планові платежі у розмірі більше як 50% місячних платежів по кожному з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;

3) не мають майна, на яке можна звернути стягнення, про що винесено у виконавчому провадженні відповідну постанову;

4) попали під загрозу неплатоспроможності, тобто щодо них існують інші обставини, які підтверджують про те, що у найближчий час вони не зможуть виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі.

“Ініціювати процедуру свого банкрутства може лише сама фізична особа шляхом подання відповідної заяви до господарського суду. Здійснювати контроль за відновленням платоспроможності фізичної особи буде арбітражний керуючий, призначений судом шляхом автоматизованого відбору. Він отримає повний доступ до відомостей (в тому числі до конфіденційної інформації) про майно такої особи та про рух коштів на її банківських рахунках. Він же братиме участь у розробці плану реструктуризації боргів особи, що є одним із шляхів вирішення боргового питання поряд з продажем майна боржника, та погашатиме їх в порядку визначеної черговості перед кредиторами”, – коментує юрист.

Також вона додає, що особам, які захочуть у майбутньому скористатись новою процедурою, варто знати, що повторно її можна буде ініціювати не раніше ніж через п’ять років з дня оголошення фізичної особи банкрутом, крім випадку, коли вона погасила усі свої борги, а також протягом цього ж часу вони змушені будуть письмово повідомляти про свою неплатоспроможність перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи договорів застави.

“Протягом трьох років оголошені банкрутами особи не можуть вважатися такими, що мають бездоганну ділову репутацію. Тому перш, ніж оголошувати себе банкрутом, варто зважити усі «за» і «проти» наслідків цієї процедури, в тому числі й через ризик завчасної втрати власного майна, що в інших випадках, наприклад, позову банку до фізичної особи, може просто виявитися вже недоцільним через тривалість в часі таких інших процесів”, – зазначає експерт.

Юрист Андрій Петришин додав, що Кодексом встановлено, що якщо загальна площа квартири не перевищує 60 м² (або не більше 13,6 м² житлової площі на кожного члена сім’ї боржника) чи загальна площа житлового будинку не більше 120 м², то процентна ставка за таким планом реструктуризації встановлюється на рівні українського індексу ставок за 12-місячними депозитами фізичних осіб. Можливість щодо реструктуризації боргу – на 15 років.

“Якщо ж площа нерухомості більша, то умови більш звужені. Реструктуризація укладається на 10 років. Також у документі йдеться про те, що членами сім’ї боржника вважаються особи, які проживали в квартирі або житловому будинку, що є предметом забезпечення, на момент укладення іпотечного договору і проживають на момент відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, а також діти зазначених осіб, які народилися після укладення іпотечного договору”, – пояснює юрист.

На його думку, цей Кодекс, з першого погляду нібито передбачає вихід фізичних осіб з боргових тенет, але є й інша сторона питання.

“Народні депутати по факту, які і є основним власником банківського бізнесу в Україні, все рівно залишаться “на коні”. Адже даватимуть кредити, де долар по 50-58 гривень, а повертатимуть банки (ті ж нардепи власники банків – олігархи) по 30 гривень за долар”, – додає він.

Керувати вирішенням фінансових проблем боржника буде арбітражний керуючий — спеціаліст з несплатоспроможності. Залучення незалежної професійної особи викликане можливими випадками шахрайства в рамках нової системи.

Арбітражний керуючий отримає право доступу до інформації про боржника, його майно, доходи і кошти, у тому числі — до конфіденційної інформації, яка міститься в державних базах даних і реєстрах.

Його завдання — скласти план реструктуризації кредиту і, якщо компромісу з банком не досягнуто, — продати майно позичальника, щоб розплатитися за зобов’язаннями.

Врегулювати питання можна буде через реструктуризацію боргів та реалізацію майна боржника.

Реструктуризація передбачає використання розстрочки, прощення боргів, зміни строків виплати платежів та інших інструментів, які б вивели боржника з кризової ситуації.

Такий спосіб має обмеження: не можуть бути реструктуровані кредити, отримані на відпочинок, розваги, придбання предметів розкоші, або борги, що з’явилися через участь в азартних іграх та парі.

Також неможливо реструктурувати борги, які стосуються аліментів. Кодекс регулює тільки ті борги, які виникають з договірних правовідносин.

Усі вимоги кредитора, які виникли щодо кредиту у валюті, конвертуються в гривню за курсом НБУ на момент відкриття справи про неплатоспроможність.

Процедура погашення боргів передбачає продаж майна боржника. Вона використовується тоді, коли неможливо погасити борги інакшим способом.

На продаж може бути виставлене будь-яке майно, крім єдиного житла боржника (квартира до 60 м² або будинок до 120 м²), коштів на пенсійних рахунках та у фондах соцстрахування.

Ірина Пилипишина, Syla.news

588 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up