Що змінилось за рік медичної реформи, - оцінка експерта

Що змінилось за рік медичної реформи, – оцінка експерта

Минув рік з дня голосування Верховної Ради за медичну реформу. Тоді свій голос за зміни в системі охорони здоров’я і гарантований державою пакет медичних послуг для кожного віддали 240 народних депутатів. 

Прес-служба Міністерства охорони здоров’я України опублікувала статтю про те, що змінилося в системі охорони здоров’я за рік.

“В 2018 році розпочалась реформа лише первинної ланки медичної допомоги. Зміни у вторинній та третинній ланці мають фактично розпочатись з 2020 року, бо в 2019 буде лише пілотний проект”, – розповів експерт Реанімаційного пакету реформ Євгеній Гончар.

30 березня 2018 року була створена Національна служба здоров’я України (НСЗУ) — центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медреформи «гроші йдуть за пацієнтом» — оплачує вартість реально наданих медичних послуг. Цей механізм оплати нарешті запрацював в Україні цього року. Він поступово заміняє неефективну радянську модель оплати місця.

Національна кампанія з вибору сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів стартувала в квітні 2018 року. Вперше українці змогли вільно обирати лікаря, без прив’язки до місця прописки. За сім місяців майже 20 мільйонів українців підписали декларації про вибір своїх лікарів. А це означає, що майже кожен другий українець вже має лікаря, якому довіряє і до якого може звернутися з будь-якими проблемами зі здоров’ям або дізнатися, як вести здоровий спосіб життя і не хворіти.

“Головний компонент реформи на первинній ланці – це зміна принципу фінансування, коли гроші пішли за пацієнтом, тобто лікувальні установи почали отримувати кошти лише за пацієнтів, що підписали декларації. У свою чергу, це призвело до того, що найкращі заклади отримали в рази більше фінансування і відповідно лікарі, які мали найбільше декларацій отримали більші зарплати”, –пояснив Євгеній Гончар.

Проте, з його слів, для отримання вищої зарплати необхідно, щоб заклад підписав договір із НСЗУ та мав адекватний колективний трудовий договір, в якому зазначена залежність заробітної платні від кількості декларацій.

Читати також:  ВР прийняла медичну реформу

Якщо раніше лікарі «первинки» отримували до 5000 грн, то вже після перших оплат Служби, ефективні заклади змогли підвищити зарплати своїм лікарям до 15000 грн. Суттєво підвищилися і заробітні плати молодшого медичного персоналу.

“Пацієнти вперше отримали можливість вільно обрати сімейного лікаря і змінилось ставлення до пацієнтів, адже тепер від кількості декларацій залежить дохід закладу і заробітна платня лікарів. Впевнений, що такий принцип єдиний можливий для наших реалій, хоча з часом доведеться вводити додаткові коефіцієнти для розрахунку коштів, що йдуть за кожним пацієнтом”, – прокоментував експерт.

Євгеній Гончар назвав також три основні причини, що спонукають медиків поїхати за кордон. Перша це фінансова, яка для первинної ланки вже почала змінюватись, друга це неможливість самореалізації з різних причин, і третя це бажання працювати і жити в більш соціально розвинених країнах.

“Медична реформа повинна була б позитивно вплинути на перші два фактори, але за умови відсутності значного економічного росту навряд чи вдасться запропонувати умови, як, наприклад, у Польщі, проте це зменшить еміграцію лікарів”.

Крім того, зі слів експерта, проблема дефіциту лікарів недостатньо коректно подається, адже в Україні рівень забезпеченості лікарями вищий за середньоєвропейський.

“Справа в тому, що існує дисбаланс за регіонами і спеціальностями. У Львівській області майже неможливо працевлаштуватись вузьким спеціалістом. Також існує брак гарно підготовлених лікарів. Тому, на мою думку, загрозу становить саме брак хороших спеціалістів, а не їхня загальна кількості”, – наголосив Гончар.

Щодо готовності до змін на первинній ланці, Євгеній Гончар вважає, що 20 мільйонів підписаних декларацій та половина закладів, що вже підписали договори з НСЗУ, красномовно говорять про те, що ці зміни вони очікували вже давно і були готові до них.

Читати також:  Юрист поділилась своїм баченням на медичну реформу

Найголовнішим плюсом реформи, на думку спеціаліста, є зміна принципів фінансування, що має призвести до подальших змін  якості медичної допомоги, задоволення пацієнтів і тривалості життя. Проте зміна принципів фінансування має також супроводжуватись супутніми змінами менеджменту закладів, контролю якості медичних послуг тощо. Тому напрям правильний, але для того, щоб успішно його пройти необхідно багато працювати.

“Найбільший ризик медичної реформи у тому, що після президентських та парламентських виборів її можуть зупинити. Головна причина спротиву полягає у тому, що реформа охорони здоров’я поляризує суспільство і, коли хтось виступає проти, він отримує певні електоральні надбання. Крім того, важливим залишається і бізнес-інтерес, адже зміна системи централізованих закупівель призвела до зменшення корупції та тіньових потоків, які багато хто хоче повернути”.

Марта Лазарчук, Syla.news

394 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up