Емоційний інтелект. Що це і як він впливає на людину?

Емоційний інтелект. Що це і як він впливає на людину?

Емоційний інтелект або EQ – це здатність людини розуміти та керувати емоціями, які відчуває вона і ті, хто поруч. Люди, що мають високий рівень EQ, показують кращі результати в житті і на роботі: їм простіше приймати рішення чи брати на себе відповідальність.

Експерти пояснюють: високий рівень емоційного інтелекту може стати в нагоді людям з високими кар’єрними амбіціями, аби контролювати свої емоції, які іноді невчасно «б’ють через край». Більше того, успіх людини обумовлений не стільки її інтелектуальним розвитком, скільки комунікаційними здібностями.

Трішки історії

Розмови про емоційний інтелект вели ще давні греки. Так, в античні часи Платон звернув увагу на важливість емоцій у процесі навчання.

На початку XX століття американський психолог і педагог Едвард Торндайк ввів поняття так званого соціального інтелекту як “здатність розуміти людей, чоловіків і жінок, хлопчиків і дівчаток, уміння поводитися з людьми і розумно діяти у відносинах з людьми”. У 1960-их почалася систематизація знань Торндайка і його попередників.

IQ gets you hired, but EQ gets you promoted

Американські дослідники у сфері соціальної комунікації далі. Вони висловили думку: що завдяки IQ люди влаштовуються на роботу, а завдяки EQ – роблять кар’єру. Психологи стверджують, якщо співробітник має високий IQ, але рівень його EQ низький, він не зможе грамотно реалізувати управлінський потенціал.

Деніел Гоулман, психолог, науковий журналіст, чий рукопис Emotional Intelligence вийшов у США в 1995 році та розійшовся накладом у 5 млн примірників, пише: емоційний інтелект – це «здатність виробити для себе мотивацію і наполегливо прагнути досягнення мети, незважаючи на провали, стримувати пориви, контролювати свої настрої і не давати стражданню позбавити себе можливості думати, співпереживати й сподіватися».

І пояснює, що чим краще розвинений EQ, тим точніше людина може аналізувати та інтерпретувати ситуацію і, відповідно, менше піддається стресу. А в спокійній обстановці й урівноваженому емоційному стані результати діяльності завжди вищі.

Всьому можна навчитись

Привабливість підходу Гоулмана в тому, що управління емоціями – це навичка, яку можна напрацьовувати і розвивати. Якщо IQ з віком може знижуватися, більшість елементів у складі EQ лише вигострюються. Відповідно, людина, яка займається розвитком власного емоційного інтелекту, досягає високих результатів.

Чітких метрик для оцінки EQ (по аналогії з IQ) поки що немає. Але є певний набір характеристик особистості, який допомагає визначити приблизний рівень. Дослідники визначили основні складові емоційного інтелекту, серед яких самосвідомість, володіння собою, соціальна свідомість та управління взаємовідносинами.

Самосвідомість. Її можна назвати фундаментом емоційного інтелекту. Це здатність людини усвідомлювати свої емоції, вміти аналізувати і правильно їх тлумачити.

Володіння собою – уміння зберігати емоційний баланс, особливо в критичних ситуаціях. Володіти емоціями не означає пригнічувати їх у собі. Важливо відчути і усвідомити свій емоційний стан і діяти відповідно до нього.

Соціальна свідомість. Простими словами, це – вміння розуміти оточуючих, допомагати їм з урахуванням їхнього емоційного стану.

Управління взаємовідносинами – це здатність будувати контакти та взаємодіяти з тими, хто нас оточує, враховуючи емоційний стан не окремо взятої людини, а цілого колективу.

До особливостей індивідів, що вказують на низький рівень емоційного інтелекту відносять невпевненість у всіх проявах, зайву самокритичність та нездатність до комунікації з оточенням.

Емоційний інтелект. Що це і як він впливає на людину?

Антоніна Бабій, досвідчений тренер, психолог-консультант в напрямку гештальт-терапії та спеціаліст з індивідуальних та групових консультацій каже: якими б не були показники тестів на рівень EQ чи коефіцієнт IQ, потрібно пам’ятати,  успіх зазвичай приходить до тих, хто занадто зайнятий, щоб його чекати». 

“Якщо зуміти вчасно розпізнати ту чи іншу емоцію співробітника – можна вирішувати труднощі ще на етапі їх виникнення. Саме тому ми вирішили допомогти пересічним львів’янам справлятись з їхніми внутрішніми переживаннями та впровадили низку майстер-класів, зокрема, з емоційного інтелекту“, – каже вона.

І додає, що вже цієї середи, 24 жовтня, на базі навчального центру Progressio відбудеться наступна зустріч, в межах якої кожен охочий зможе напрацювати навички емоційного інтелекту. Зокрема, зрозуміти власні емоції та що за ними стоїть, вдосконалити відчуття та екологічне сприйняття емоцій оточення, навчитись прогнозувати поведінку співрозмовника та розуміти його мотиваційну сферу.

Зареєструватись на майстер-клас можна тут.

 

 

1243 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up