"Теплі кредити": скільки коштів виділив Кабмін та як ними скористаються

“Теплі кредити”: скільки коштів виділив Кабмін та як ними скористаються

На позачерговому засіданні Уряду прийнято рішення щодо виділення додатково 100 млн гривень на програму “теплих кредитів” для ОСББ у 2018 році.

Про це повідомляє прес-служба Кабінету міністрів України.

За умовами програми Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) зможуть отримати компенсацію від 40% до 70% суми “теплих кредитів”.

“Як показує досвід тих ОСББ, які вже скористалися програмою, найбільш ефективним проектом є комплексна термомодернізація багатоповерхівок. Повне утеплення будинків дозволяє зменшити рахунки за опалення вдвічі та більше”, – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Після завершення необхідних процедур, пов’язаних із погодженням рішення Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, затвердженням оновленого паспорту бюджетної програми та укладанням додаткових договорів з банками, програму буде відновлено.

Про це ж повідомляє  віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко на своїй сторінці в Twitter.

Менеджер з енергоефективності ДТЕК  ЕСКО Антон Ковалишин пояснює, що за умов комплексної термомодернізації мешканці будинків радянської забудови можуть економити 30-50% тепла, у деяких випадках до 70%.

“Щоб економити витрати на опалення у багатоквартирному будинку необхідно встановити тепловий лічильник, а за технічної можливості – поквартирний облік тепла та регулятори на радіаторні батареї. Це дозволить платити тільки за спожите мешканцями квартири тепло, а не нараховане по квадратних метрах. Але найбільші можливості щодо економії на опаленні лежать за межами окремих квартир, на рівні всього будинку. Встановлення індивідуального теплового пункту з автоматичним погодним регулюванням дозволить економити 10-40% тепла. В залежності від температури на вулиці, автоматика буде самостійно регулювати температуру та розподіл теплоносія у будинку. Балансувальні клапани, встановлені на стояках, дозволять вирівняти розподіл теплоносія по квартирах та забезпечити однаково комфортну температуру в усіх квартирах – 18-21 градусів. Додаткову економію дадуть повне утеплення стін від цоколя до даху, утеплення горища, даху, підвалу, інженерних комунікацій, встановлення енергозберігаючих вікон та дверей, не тільки в квартирах, а й у під’їзді”, – пояснює він.

І додає, що всі ці заходи разом можуть коштувати від кількох сотень тисяч гривень до мільйонів, в залежності від стану та розмірів будинку.

Проте, на думку експерта, одних “теплих кредитів” на такі заходи може не вистачити. Особливо, якщо врахувати, що ОСББ в Україні тисячі, а кошти на “теплі кредити” закінчуються швидше, ніж виділяються. Тому варто враховувати й інші можливості для фінансування енергоефективних та енергозберігаючих заходів і комбінувати різні джерела фінансування.

Наприклад, маловитратні заходи з термінами окупності до одного року можна профінансувати за рахунок коштів мешканців будинку, прийнявши відповідне рішення ОСББ.

“Заходи з термінами окупності 2-4 роки (наприклад, встановлення індивідуального теплового пункту на балансування стояків) можуть профінансувати енергосервісні компанії (ЕСКО), які не тільки інвестують власні кошти, а й виконають енергоефективні заходи «під ключ», гарантуючи економію енергоресурсів. Розрахуватися з ними можна буде за рахунок повернення частини досягнутої економії. Більш тривалі за окупністю заходи (у 5-7 років) щодо утеплення всього будинку можна профінансувати за рахунок міських програм «70/30», за якими 70% витрат на термомодернізацію виділяє міський бюджет, а решту 30% мають профінансувати самі мешканці”, – додає експерт.

За його словами, ці 30% можна профінансувати як за рахунок залучених ЕСКО-інвестицій, так і “теплих кредитів”.

Таким чином, можна до 95% витрат на енергоефективні заходи профінансувати без додаткових витрат з боку мешканців багатоповерхівки.

На думку економіста Євгена Редзюка, потрібно виділяти на енергозбереження і енергомодернізацію в рази більше і ефективно модернізовувати ЖКГ і промислові об`єкти.

“Так, можна зекономити на субсидіях, а це, на його переконання, на 2018 рік 71-80 млрд гривень. Крім того, тарифи на газ, бензин, вугілля не будуть шокувати суспільство і загальмовувати розвиток економіки. Тому системна енергомодернізація має бути набагато більше ніж 0,5 млрд гривень. А збільшили тому, що гривня знецінюється, люди будуть звертатись (попит у населення є), тому щоб програма функціонувала й додали ці 100 млн. Але це мої особисті переконання”, – прокоментував він. 

І додає, що борги населення за комунальні послуги сягнули відмітки у сорок мільярдів гривень. Вісім з них – за останні півроку. Це відбувається у той час, коли майже половина українських домогосподарств користується субсидіями.

Проте, пояснює експерт, в останній рік уряд почав стрімко скорочувати кількість субсидіантів. Ще рік тому допомогу від держави на оплату житлово-комунальних послуг отримували понад вісім мільйонів домогосподарств. На сьогодні ця цифра зменшилася на два мільйони. І це, запевняє економіст, –  не межа.

“Ситуація, коли півкраїни на субсидіях є ненормальною, тому тільки енергомодернізація і справжня енергоефективність (а не Клюєвські мегатарифи для обраних) виведене Україну із перманентних криз”, – підсумовує експерт.

Як повідомлялося раніше, Кабмін у квітні запустив фінансування “теплих кредитів” на 2018 рік у державних Ощадбанку, Укргазбанку і ПриватБанку.

Відшкодування за придбання негазових котлів становило 20% (для субсідіантів – 35%), за утеплення індивідуального житла – 35%, за утеплення багатоповерхових будинків для ОСББ – 40-70%. Приватні домогосподарства і ОСББ також могли отримати додаткові компенсації від місцевої влади.

Як повідомив глава Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження (Держенергоефективності) Сергій Савчук, 30 серпня банки призупинили видачу “теплих кредитів” у зв’язку з вичерпанням коштів, передбачених цією державною програмою на 2018 рік.

З початку 2018 року по “теплих кредитах” відшкодовано 270 млн гривень. За весь час дії програми її учасники отримали 2,3 млрд гривень компенсацій з держбюджету.

Ірина Пилипишина, Syla.news

604 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up